W listopadzie spotkaliśmy się w DKK dla dzieci w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Martina Widmarka „Tajemnica diamentów”.

Akcja książki rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Vallebby i jego okolicach. Główni bohaterowie Lesse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Ktoś kradnie diamenty ze sklepu jubilerskiego. Codziennie ginie jeden. Wszystko wskazuje na to, że złodziejem musi być ktoś z personelu. Policja jest bezradna, więc sprawa zostaje powierzona młodym detektywom. Jest kilku podejrzanych i każdy ma motyw.

Jeśli chcecie się dowiedzieć kto był złodziejem koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk
 
W listopadzie spotkaliśmy się w DKK dla dorosłych w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Barbary Kosmowskiej „Gobelin”.

W książce przeplata się kilka opowieści o kobietach, kilka o mężczyznach, kilka o artystach, o dziennikarzach, o Trójmieście. Osnowę stanowi historia Anny i jej alkoholizmu oraz jej przyjaźni z Konstancją i Zuzanną i bezradność bliskich ludzi wobec czyjegoś uzależnienia.

Bohaterka tej powieści wzbudziła w czytelniczkach sympatię i ciepłe uczucia. Ale widzimy też wyniszczający ją nałóg. I nie możemy nic zrobić. Czy sens ma życie, w którym nałóg bierze górę nad wszystkim? Staje się jak w wypadku Anny pocieszeniem, zastępczą miłością, wytłumaczeniem. Alkoholizm w tej powieści pojawia się jako przestroga, ale też i oczywiste następstwo codziennych problemów. Ucieczka w niebyt i zakłamanie. To słabość, ale przecież kto z nas jest od niej wolny?

Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

W grudniu 2011 r. spotkaliśmy się w DKK dla dorosłych w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Mariusza Szczygła „Gottland”.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. "Gottland" Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.
Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

Ciekawa lektura o naszych sąsiadach niby znanych a jednak nie do końca.

Podczas Spotkania wybrałyśmy najciekawszą książkę czytaną w klubie w 2011 r. wygrała książka „Gobelin” B. Kosmowskiej.

Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk
W grudniu 2011 r. spotkaliśmy się w DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Megan McDonald „Hania Humorek w osiem i pół dnia dookoła świata”.

Hania Humorek jest jedyna w swoim rodzaju i taką siebie lubi. Pewnego dnia poznaje inną trzecioklasistkę, która również nazywa się bardzo oryginalnie: Mania Pisania. Co gorsza, tak samo jak Hania podziwia pewną lekarkę, Mania pragnie stać się taka jak Nellie Bly, pierwsza kobieta reporter. Mania tak bardzo przypomina Hanię, że można by ją uznać za klona... Czy Mania stanie się najlepszą przyjaciółką, czy najgorszym wrogiem Hani? Hania Humorek napotyka wiele przeszkód na swej drodze do przyjaźni, gdy jej klasa rozpoczyna podróż dookoła świata, poznając po drodze obyczaje różnych krajów - od Jemenu i mycia zębów za pomocą patyczka po Włochy i "taniec pająka".

Książka o Hani podobała się dzieciom, bo to dziewczynka z ogromną wyobraźnią, zadziornym charakterem, mnóstwem energii i tysiącem pomysłów na minutę. Gorąco polecamy!

Podczas spotkania wybrałyśmy najciekawszą książkę omawianą w klubie w 2011 r. Zwyciężyła książka J. Olech „Ponpon w rodzinie Fisiów”.


Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.