BPMiG w Krośnie Odrz., Filia w Osiecznicy

W styczniu 2012r. spotkaliśmy się w DKK dla dorosłych w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Nicholasa Sparksa „Pamiętnik”.

„Pamiętnik” jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych powieści Sparksa. To historia o miłości prawdziwej, silnej i wiecznej. To opowieść o nadziei, tęsknocie, cierpieniu i poświęceniach. Wyciska łzy, skłania do refleksji.

W starym wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości,która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości.

Poznali się jako nastolatkowie i spędzili razem lato. Później ona wyjechała z rodzicami i na czternaście lat zniknęła z życia swej pierwszej miłości, ale on jednak o niej nie zapomniał.

Noah Calhoun, dorosły już mężczyzna, pewnego dnia spotyka ponownie tę najważniejsza, jedyną dziewczynę. Allie Nelson jest jednak zaręczona i niebawem wychodzi za mąż. Wiedzie spokojne, uporządkowane życie i zaplanowała już swoją przyszłość. Czy spotkanie z Noahem coś zmieni?
Czy w Allie obudzą się na nowo dawne uczucia?

Klubowiczkom bardzo podobała się powieść. Najpiękniejsza i najbardziej wzruszająca była dla nich” końcówka „ książki będąca dowodem niesamowicie silnego i prawdziwego uczucia Allie i Noaha. Tego, że miłość potrafi być bezgraniczna i może pokonać wszelkie przeciwności losu. Bo choroba Alzheimera- to bezwzględna choroba, martwa niczym pustynia. To złodziej serc, dusz i pomięci. Ale życia nie wolno mierzyć jego ostatnimi latami. Podobały się paniom w powieści także wiersze podkreślające piękno opisywanych uczuć.

Skoro chcesz wiedzieć, wyznać ci muszę,
Że nierozłączne są nasze dusze.
Świt. Wstajesz światłem opromieniona,
Czuję me serce w twoich ramionach.


Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk
W styczniu 2012 r. spotkaliśmy się w DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Ewy Nowak „Pajączek na rowerze”.

Ola to dziewczynka o jakich zwykło się mówić „żywe srebro”; wszędzie jej pełno, jest hałaśliwa, ma kłopoty z koncentracją i bywa zanadto porywcza. Łukasz jest jej przeciwieństwem – nie umie jeździć na rowerze, najchętniej czas wolny spędzałby na czytaniu, fascynuje go świat pająków. Tych dwoje łączy znajomość ich mam i jak się okazuje wspólna klasa.
„Pajączek na rowerze” to powieść o dziecięcej miłości .Z punktu widzenia Oli oraz Łukasza, ale i ich mam. Czy niewinne uczucie znajdzie zrozumienie wśród dorosłych?
Autorka barwnie opowiada o trudnej z początku przyjaźni dziewczynki i chłopca. Z wyczuciem, gdy owa znajomość od niechęci ewoluuje w stronę sympatii i miłości.
Jak zakończy się historia Oli i Łukasza? Jeśli chcecie się dowiedzieć przeczytajcie książkę.


Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk
 
W grudniu 2011 r. spotkaliśmy się w DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Megan McDonald „Hania Humorek w osiem i pół dnia dookoła świata”.

Hania Humorek jest jedyna w swoim rodzaju i taką siebie lubi. Pewnego dnia poznaje inną trzecioklasistkę, która również nazywa się bardzo oryginalnie: Mania Pisania. Co gorsza, tak samo jak Hania podziwia pewną lekarkę, Mania pragnie stać się taka jak Nellie Bly, pierwsza kobieta reporter. Mania tak bardzo przypomina Hanię, że można by ją uznać za klona... Czy Mania stanie się najlepszą przyjaciółką, czy najgorszym wrogiem Hani? Hania Humorek napotyka wiele przeszkód na swej drodze do przyjaźni, gdy jej klasa rozpoczyna podróż dookoła świata, poznając po drodze obyczaje różnych krajów - od Jemenu i mycia zębów za pomocą patyczka po Włochy i "taniec pająka".

Książka o Hani podobała się dzieciom, bo to dziewczynka z ogromną wyobraźnią, zadziornym charakterem, mnóstwem energii i tysiącem pomysłów na minutę. Gorąco polecamy!

Podczas spotkania wybrałyśmy najciekawszą książkę omawianą w klubie w 2011 r. Zwyciężyła książka J. Olech „Ponpon w rodzinie Fisiów”.


Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

W grudniu 2011 r. spotkaliśmy się w DKK dla dorosłych w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Mariusza Szczygła „Gottland”.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. "Gottland" Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.
Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

Ciekawa lektura o naszych sąsiadach niby znanych a jednak nie do końca.

Podczas Spotkania wybrałyśmy najciekawszą książkę czytaną w klubie w 2011 r. wygrała książka „Gobelin” B. Kosmowskiej.

Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk
W listopadzie spotkaliśmy się w DKK dla dorosłych w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Barbary Kosmowskiej „Gobelin”.

W książce przeplata się kilka opowieści o kobietach, kilka o mężczyznach, kilka o artystach, o dziennikarzach, o Trójmieście. Osnowę stanowi historia Anny i jej alkoholizmu oraz jej przyjaźni z Konstancją i Zuzanną i bezradność bliskich ludzi wobec czyjegoś uzależnienia.

Bohaterka tej powieści wzbudziła w czytelniczkach sympatię i ciepłe uczucia. Ale widzimy też wyniszczający ją nałóg. I nie możemy nic zrobić. Czy sens ma życie, w którym nałóg bierze górę nad wszystkim? Staje się jak w wypadku Anny pocieszeniem, zastępczą miłością, wytłumaczeniem. Alkoholizm w tej powieści pojawia się jako przestroga, ale też i oczywiste następstwo codziennych problemów. Ucieczka w niebyt i zakłamanie. To słabość, ale przecież kto z nas jest od niej wolny?

Moderator
DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.