BPMiG w Krośnie Odrz., Filia w Osiecznicy

zychlaW Bibliotece Publicznej w Osiecznicy 9 maja 2018 r. odbyło się spotkanie autorskie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci z Panią Katarzyną Zychla. W spotkaniu wzięli udział członkowie DKK oraz uczniowie kl 2 i 3 Szkoły Podstawowej w Osiecznicy.

Pani Katarzyna Zychla jest autorką ponad 20 książek dla dzieci i młodzieży. Pisze też książki i wiersze dla dorosłych. Jest laureatką licznych konkursów literackich i poetyckich. Mieszka w Sieniawie Żarskiej. Uwielbia jesień i zimę a od niedawna wiosnę. Ciągle w drodze, bo życie jest krótszą lub dłuższą podróżą. Najbardziej znane jej książki to: seria książek Świat Maksa, „Dziewczynka tańcząca z wiatrem”, „Bojaczek czyli wyprawa po odwagę”, „Tosia na Wyspie Zapomnianych Bajek”, „Guziczek-historie nie byle jakie”, „Nie taki znowu zwykły kot”, „Malina wyluzuj”, „Zakręcony świat Pyskatej”.

W trakcie spotkania autorka zadawała dzieciom zagadki o znanych bajkach, czytała wierszyki a dzieci miały za zadanie wymyślać wyrazy do rymu. Przeczytała też fragmenty kilku swoich książek i odpowiadała na pytania dzieci o swoim życiu i twórczości. Pod koniec spotkania dzieci mogły kupić książki i zdobyć autograf pisarki. Spotkanie było bardzo ciekawe, dzieci zadowolone, czekamy na następne książki.

zychla2

hebanoweW lutym 2018 r. spotkaliśmy się w Klubie DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Renaty Piątkowskiej „Hebanowe serce”.


Autorka opisała wyprawę małego Omenka, który wraz z rodzicami przebył długą i uciążliwą drogę, przez pustynię z niewielkimi zapasami w palącym słońcu, aby wykupić miejsce na łajbie do Europy. Historia ta nie pierwsza i nie ostatnia przeszywa na wskroś desperacją, strachem, ilością upokorzenia i beznadziei. 

Oto rodzina z małym chłopcem doświadczona przez okropieństwa działań wojennych w ich kraju, ucieka przez piekło pustyni, aby dotrzeć do portu Zuwara w Libii skąd mocno już wysłużoną i przepełnioną ludźmi łodzią mają płynąć przez Morze Śródziemne do Lampedusy. Niestety na łódź dostają się tylko mama i syn, dla ojca nie starcza już pieniędzy. Dostają miejsce na skraju łódki, nie jest tam bezpiecznie, ale pocieszają się wzajemnie. Warunki straszne, ciasnota, brak picia, jedzenia, toalety. Fale rzucają łódeczką w górę i w dół, ludzie wypadają za burtę, oczywiście nikt ich nie ratuje. Słońce praży nie miłosiernie, mama próbuje zasłonić swojego synka samą sobą, on wypija resztki wody, źle się czuje, bo dokucza mu choroba morska. Prosi mamę o opowiedzenie baśni o dzielnym Ozyrionie, oprócz niej słyszy też straszne opowieści współtowarzyszy o ich losach. W nocy ucieka z łodzi sternik pozostawiając uciekinierów na łaskę morza, rozpętuje się wichura, przerażenie wśród pasażerów jest niewyobrażalne. Kiedy słyszą a niebawem widzą łódź patrolową z radości omal nie przechylają własnej. Zabrani ze swojej łajby, pod eskortą strażników dopływają do Lampedusy. W ośrodku dla uchodźców czują się bezpiecznie. 
Jednak żal i strach pozostał w nich głęboko, zwłaszcza o tych którzy nie dopłynęli z nimi. Omenka ciągle dopytywał o tatę, tęsknił i wypatrywał jego powrotu.

Takie są losy ludzi, którzy nie rozpętują wojen, ale zbierają ich żniwo. Jak zawsze najbardziej niezasłużenie cierpią Ci najmłodsi. Wzruszająca opowieść Renaty Piątkowskiej dla młodszych i starszych. Polecamy.

Moderator

Barbara Przeździęk

W styczniu 2018 r. spotkaliśmy się w Klubie DKK aby porozmawiać o książce Martina Widmarka „Tajemnica mody”.

W spokojnym szwedzkim miasteczku Valleby trwają gorączkowe przygotowania do powitania światowej sławy kreatora mody Jeana-Laurenta: starsi i młodsi szyją oryginalne ubrania i cierpliwie czekają na swoją kolej w salonie fryzjerskim Agatona Ciach. Każdy chce się zaprezentować z jak najlepszej strony podczas pokazu mody na Rynku, bo zwycięzca konkursu na najlepiej ubranego mieszkańca, wybrany przez samego mistrza, dostanie w nagrodę bilet do Paryża! Pełna napięcia atmosfera zagęszcza się jeszcze bardziej, gdy Jean-Laurent zgłasza na komisariacie zaginięcie swojej ukochanej kotki Lulu. Żeby odzyskać pupilkę, kreator mody ma oddać porywaczowi swoją teczkę z przyszłoroczną kolekcją…

Młodociani detektywi zastanawiają się, kto mógłby najwięcej zyskać na takiej wymianie, i po kolei sprawdzają różne tropy. Wśród podejrzanych jest recepcjonista Rune Andersson, który interesuje się targami filatelistycznymi w Paryżu, fotografka Szarlota, niezadowolona, że nie udało jej się zrobić wymarzonego ujęcia, i asystent Zybastian, kompletnie niezainteresowany konkursem w Valleby.

W najnowszym tomie „Tajemnica modyautor robi aluzję do rzeczywistej postaci. Książkowy Jean-Laurent razem ze swoją towarzyszka życia Lulu do złudzenia przypominają Karla Lagerfelda (znanego na całym świecie niemieckiego projektanta mody) i jego słynną białą kotkę Choupette.

Moderator

Barbara Przeździęk

mussoW lutym 2018 r. spotkaliśmy się w Klubie DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Guillaume Musso „Dziewczyna z Brooklynu”.

Najnowsza książka Guillaume Musso to mocny, wstrząsający thriller. Autor znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów, ciekawych zwrotów fabularnych, jednak „Dziewczyna z Brooklynu” ma w sobie coś, co wywołuje prawdziwe ciarki i odruch obracania się za siebie. Genialna pozycja, pełna napięcia, emocji, znaków zapytania. Od pierwszych rozdziałów porywa w niesamowity wir akcji, momentami bulwersuje i przeraża.

Niedługo mieli się pobrać. Jednak Anna wyciągnęła zdjęcia z przeszłości i wskazując na nie, powiedziała do Raphaëla – Ja to zrobiłam. On zareagował szokiem, a ona... uciekła. Mężczyzna postanawia ją odnaleźć, równocześnie wpadając w sieć intryg i powoli odkrywając prawdę o swojej narzeczonej. Kim jest Anna? I co dokładnie zrobiła?

Książka zaczyna się tajemnicą, która pogłębia się z każdym rozdziałem. Najbardziej zdziwiło nas zakończenie – gdy już myślimy, że prawda została odkryta, autor ponownie zaskakuje czytelnika.

Pisarz postawił na wielotorową akcję, odgrzebując demony przeszłości, prowadząc nas przez różne etapy formowania się historii Anny Becker. O kunszcie Musso świadczy rozmach powieści, wraz z rozwojem fabuły przemieszczamy się po kontynentach, poznajemy nowych bohaterów, zagłębiamy się w psychologię postaci, aby na koniec i tak dać zaskoczyć się rozwojem wypadków. Kolejną cechą tej pozycji jest ciągle zmieniająca się narracja – raz pierwszoosobowa (w przypadku głównych bohaterów), a zaraz trzecioosobowa (gdy chodzi o drugoplanowe postaci). Podczas czytania nie ma miejsca na nudę, Musso łączy style i sposoby ukazywania fabuły, jak i zachwyca nawiązaniami do literatury w postaci licznych cytatów. „Dziewczyna z Brooklynu” to prawdziwa gratka dla fanów kryminałów, skomplikowanych historii, nierozwiązanych spraw porzuconych przez policję, które wciąż budzą wątpliwości, ale równocześnie to mocna, wstrząsająca powieść o makabrycznych, wywołujących ciarki zbrodniach.

Moderator

Barbara Przeździęk

W styczniu 2018 r. spotkaliśmy się w Klubie DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Marii Czubaszek „Ostatni dymek".

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej poznajemy wspomnienia osób współpracujących oraz przyjaciół Pani Marii Czubaszek. Znajdziemy tu m.in. wspomnienia Grzegorza Miecugowa, Artura Andrusa, Krzysztofa Materny, Ks. Kazimierza Sowy, Marcina Mellera, Michała Ogórka, Stefana Friedmanna a także kobiet przyjaźniących się z bohaterką. Historie opowiadane z humorem, które czyta się z nostalgią.
Druga część to "Dzień dobry, jestem z kobry, czyli jak stracić przyjaciół w pół minuty i inne antyporady". Kto nie czytał ma okazję nadrobić, kto czytał poczuje się lekko zawiedziony, bo druga cześć to pół książki .
Bardzo udana pozycja na rozpoczęcie roku czytelniczego.
Maria Czubaszek była osobą nietuzinkową. Albo się ją pokochało albo znienawidziło, bo twardo trzymała się swoich poglądów i nie miała oporów, by o nich mówić.
Książka nas wzruszała i rozśmieszała. Drugiej takiej postaci już chyba w Polsce nie będzie...

Moderator
Barbara Przeździęk

P.S. Podczas spotkania wybraliśmy najciekawsze książki czytane w naszym klubie w 2017 r.
1. „Polska odwraca oczy" Justyna Kopińska
2. „Pani Einstein" Marie Benedict
3. „Wariatka z Komańczy" Maria Nurowska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.