BPMiG w Krośnie Odrz., Filia w Osiecznicy

kapciuszekW lutym 2017 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Liliany Bardijewskiej „Bajka o Kapciuszku”.

Historia opowiada o pewnym kapciuszku, który nie miał pary. Pasował jak ulał do nóżki królewny, ale co z tego, skoro był sam jeden. Jakie szczęście, że dobiegł go głos staruszki, która dała mu życie. Podpowiedziała, że musi znaleźć swój początek, by stać się szczęśliwym. Kapciuszek wyrusza więc w drogę. W czasie wędrówki pomaga raniuszkowi wysiadywać pięć nakrapianych jajeczek (staje się ciepłym i przytulnym gniazdkiem) oraz chomikowi zbierać zapasy na zimę. Czas mijał, a kapciuszek wciąż nie wiedział, gdzie może znaleźć ów początek. Jeżeli chcecie się dowiedzieć co było dalej – koniecznie przeczytajcie. Nam ta bajka bardzo się podobała, bo to ciekawa historia, o budowaniu przyjaźni oraz o niełatwym uczuciu wdzięczności.

Moderator

Barbara Przeździęk

W styczniu 2017 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Renaty Piątkowskiej „Oko w oko ze zwierzakiem”.

Zbiór opowiadań o niezwykłych zwierzętach. O gwarku, który oświadczył się babci. O małpce, która pilnowała stada kóz. O psach, które podróżowały moskiewskim metrem. O gołębiu pełniącym służbę wojskową. O delfinach, które uratowały człowieka przed rekinem. O słoniach, które przeżywały żałobę po śmierci swego opiekuna. O małym koniku, który był przewodnikiem niewidomego. O śwince wietnamskiej, która potrafiła udawać groźnego dzika. O wydrze na królewskim dworze. Ciekawe historie dla wszystkich wielbicieli zwierząt. Gorąco polecamy.

Moderator

Barbara Przeździęk

W lutym 2017 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Marii Nurowskiej „Bohaterowie są zmęczeni”.

Leon i Ludwik Niemczyk. Słynny aktor i legendarny kurier podziemia. Ich skomplikowane losy ukazane na tle równie skomplikowanych czasów, są niczym fascynujący film. 
Obydwaj bracia w czasie II wojny światowej należeli do podziemnych struktur i walczyli o wolność ojczyzny. Po wojnie Ludwik z narażeniem życia organizował ucieczki przez zieloną granicę. Podczas jednej z nich na zachód postanowił uciec Leon. Jednak podczas próby przekroczenia granicy bracia zostali aresztowani. 
Po krótkim pobycie w więzieniu Leon wyszedł na wolność. Rozpoczął aktorską karierę i w ciągu niemal półwiecza zagrał w 550 filmach m.in. w nominowanym do Oscara "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego. Kochały go kobiety i uwielbiali kinomani. Jawił się jako istny król życia. 
Ludwik przeżył sześcioletnią gehennę w lochach UB, a po wyjściu z nich podjął rozpaczliwą próbę ucieczki i wraz z żoną przedostał się do zachodniego raju, rzekomo pełnego nadziei, gdzie dożył sędziwego wieku. 
Bracia po raz ostatni widzieli się podczas nieudanej próby ucieczki. Do końca życia każdy z nich zastanawiał się, kto zdradził. I czy zdrajcą nie był brat. Nigdy tych podejrzeń nie zweryfikowali. Nigdy nie stanęli twarzą w twarz... 
"Bohaterowie są zmęczeni" to barwna opowieść o ludzkich losach w nieludzkich czasach. To również studium mechanizmów rządzących powojenną Polską, kraju gdzie dobro było karane, a zło - nagradzane.

Książka bardzo nam się podobała. Gorąco polecamy!

Moderator

Barbara Przeździęk

W styczniu 2017 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Justyny Kopińskiej „Polska odwraca oczy”.

To jedna z lepszych książek, które ostatnio czytaliśmy. Przerażające fakty, prawdziwe historie, które brzmią tak nierealnie i tak odlegle a miały miejsce niedawno i to w Polsce. Seria reportaży jest tak dobrze napisana i wciągająca choć traci się dobry humor i zastępuje go szok i niedowierzanie.
Jesteśmy pod wrażeniem odwagi i determinacji autorki do tak rzetelnego oddania rzeczywistości. Widać, że nie boi się pokazywać tego co dla innych może być tematem tabu, prawd niewygodnych i "uciszonych" przez system.
Najbardziej jednak cieszy fakt, że  po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzienia, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych. I to jest ten happy end tych tragicznych historii, to jest coś dla czego warto czytać i wiedzieć!
Bardzo gorąco polecamy te reportaże choć trzeba przygotować się na wstrząsające historie i nie odwracać od nich oczu .

Moderator

Barbara Przeździęk

W grudniu 2016 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Agnieszki Stelmaszyk „Zbawcy książek”.

Zabawna, ale i mądra opowieść dla najmłodszych czytelników, którzy sami próbują lektury. Autorka stworzyła pełną humoru historię o dzieciach lubiących czytać, o przyjaznej bibliotece i miłej bibliotekarce Sylwii oraz o złośliwcach wyżywających się na książkach. Sporo jest tu komicznych sytuacji, zwłaszcza dotyczących konfliktów między dziewczynami i chłopakami, z którymi - jak powszechnie wiadomo - ciągle jest skaranie boskie. Pojawia się też element tajemnicy, gdy małe bohaterki prowadzą śledztwo w sprawie pewnego trolla niszczącego ich ukochane książki. Całość napisana jest lekko, z poczuciem humoru, które udziela się czytelnikowi. Na uwagę na pewno zasługują kolorowe ilustracje - równie zabawne jak treść. Książka bardzo podobała się dzieciom bo podczas czytania można było się pośmiać.

Zachęcamy innych do przeczytania bo warto!

Moderator

Barbara Przeździęk

 

W grudniu 2016 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce E.E.Schmitta „Sekta egoistów”.

Bohaterem i narratorem książki jest Gerard - badacz piszący swój doktorat i zajmujący się językiem średniowiecznym. Pewnego dnia wędrując po półkach w bibliotece, gdzie szukał odpowiednich tekstów do doktoratu, znudzony poszukiwaniami postanawia wybrać losowo jakąś książkę, która pozwoli mu się odprężyć, przełamać lody i ruszyć do przodu z pisaniem. Wybór pada na tekst, który odmieni jego życie i aktualne zobowiązania. Wyrusza w pewną intelektualną podróż. Napotyka w owej Bibliotece Narodowej wzmiankę o idei, doktrynie dotyczącej wyznawania egoizmu. Grupa osób ją wyznających zwie się Sektą Egoistów. Głoszą oni hasła o tym, że każdy człowiek jest bytem i nie istnieje nic innego oprócz niego. Wszystko co widzimy, dotykamy jest wymysłem naszej wyobraźni. Pomysłodawcą i wyznawcą tej filozofii był niejaki Gaspard Langenhaert, który głosząc swe przekonania zjednoczył sobie lud, który podążał za nim i mocno go wspierał. Jednak po jakimś czasie, każdy chciał iść swoją drogą i oddalili się od Gasparda. Gerard wnikliwie analizuje życie Gasparda, dowiadując się o jego romansie z Cyganką, dzięki czemu zmienia podejście na temat miłości, szczęścia i życia nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Po wielu perturbacjach na temat filozofii życia, wolności człowieka czy religijności narrator dowiaduje się, że Gaspard ciągle żyje... w nim. Schmitt jak zawsze zaskakuje tematem swojego opowiadania, pięknym, majestatycznym i oszczędnym słownictwem oraz faktem, że po skończeniu książki czytelnik dogłębnie się zastanawia nie tylko nad opowieścią, ale i nad swoim życiem. Książka nas nie zachwyciła chyba ze względu na rozważania filozoficzno-moralne oraz taki muzealny klimat powieści. Może  powinno się ją ponownie przeczytać, aby w pełni zanurzyć się w historii i zrozumieć jej sens.

P.S. Podczas spotkania wybrałyśmy najciekawsze  książki  omawiane w 2016 r. w Klubie DKK w Osiecznicy. Są to: „Czarne skrzydła” S.M.Kidd oraz” Moje córki krowy” K. Dębskiej.

Moderator

Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.