BPMiG w Krośnie Odrz., Filia w Osiecznicy

W listopadzie 2013 r. spotkaliśmy się w klubie DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Agnieszki Chylińskiej „Zezia i Giler".

„Zezia i Giler" to niewielka książeczka przytaczająca losy rodziny Zezików. Bohaterami są ośmioletnia Zuzia zwana Zezią, jej młodszy brat Giler, który wprawdzie ma jakieś imię ale przydomek tak do niego mocno przywarł, że nikt nie nazywa go inaczej, ich rodzice oraz kotka „Idźstąd" - okrzyknięta tak trochę ze słusznego powodu. Mieszkają sobie oni w starej kamienicy na jednym z warszawskich osiedli a ich perypetie uchwycone z punktu widzenia małej Zezi wywołają niejeden uśmiech u najmłodszych ale i sporo wspomnień u rodziców. Bo przecież dzieci są doskonałymi obserwatorami i na swój sposób postrzegają otaczające ich problemy, nieuleczalną chorobę, kłótnie rodziców, czy niechęć kolegów.
W książce „Zezia i Giler" nie ma jasno zarysowanej fabuły, nie ma zakończenia, są za to luźne opowiastki i niedokończone, urwane jakby w pół słowa, myśli. I jak podczas lektury na nieodzowne pytania „A dlaczego?" wytłumaczyć swojemu dziecku dlaczego Dziadkowie Zezi nie chodzą do kościoła, dlaczego w domu nie mówi się o Cioci Zagranicy albo dlaczego Giler tak różni się od innych dzieci w jego wieku, skoro my, dorośli sami nie znajdujemy tutaj odpowiedzi? Być może Agnieszka Chylińska świadomie zostawiła sobie otwartą furtkę i jeszcze kiedyś poznamy ciąg dalszy przygód Zezi i Gilera? A może chodzi o to, byśmy to my, rodzice uzupełnili brakujące miejsca naszą wersją zdarzeń i na nowo opowiedzieli swym pociechom historię przygód sympatycznej rodziny Zezików

Zachęcamy do poznania perypetie Zezi. Dowiecie się czemu jej młodszego brata nazywają Gilerem i kto to jest IDŹSTĄD. Zezia zdradzi wam sekret na najfajniejszy na świecie sposób obierania ziemniaków i podpowie jak sprawić, by w szufladzie rycerze walczyli ze smokami.
Zacznijcie czytać, a pokochacie rodzinę Zezików!

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk


IMG 20131208 0004 IMG 20131208 0005
IMG 20131208 0008

W październiku 2013 r. spotkaliśmy się w klubie DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Marjolijn Hof „Mała szansa".

"Tata właśnie wyjeżdżał na wojnę" - tak zaczyna się historia w powieści „Mała szansa". Nie jest to jednak książka o wojnie, ale o jej konsekwencjach, o trudnych do opanowania emocjach, o strachu i o rozłące. O tym wszystkim opowiada Kiki. Jej ojciec, lekarz, właśnie po raz kolejny wyjeżdża do dalekiego kraju, w którym toczą się walki. Kiki boi się o niego. Wie, że ojcu grozi niebezpieczeństwo. Przecież w każdej chwili może go dosięgnąć zabłąkana kula... W oczekiwaniu na powrót ojca Kiki podejmuje irracjonalną grę, która - jak śmieszne wróżby, wymyślane dla odczarowania złych sytuacji - ma sprawić, że ojciec wróci do domu cały i zdrowy.

Książka podobała się dzieciom, choć porusza poważny problem. Powieść pokazuje jak silne emocje przeżywa Kiki i jak próbuje sama sobie z nimi poradzić. Te usiłowania są wzruszające, rozpaczliwe i pokazujące bezradność wobec sytuacji . Jedna z klubowicze stwierdziła, że bardzo lubi takie „smutne" książki i poleca je innym.

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

IMG 20131208 0007

W listopadzie 2013 r. spotkaliśmy się w klubie DKK dla dorosłych w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Alice Munro „Zbyt wiele szczęścia".

„Zbyt wiele szczęścia" to 10 opowiadań laureatki literackiej Nagrody Nobla - Alice Munro. Dziesięć postaci (głównie są to kobiety) i dziesięć różnych historii mających miejsce w dwudziestowiecznej Kanadzie oraz dziewiętnastowiecznej Europie.
Bez względu na to, czy opowiadany jest napad z bronią w ręku czy może rywalizacja o faceta, wyuzdany rytuał czy potrójne morderstwo, intymna oraz wyciszona proza Alice Munro wywiera na czytelniku wrażenie, jakby dopuszczano go do najbardziej ukrywanych rodzinnych tajemnic.
Są to opowieści o ciężkim życiu ludzi, ich osobistych tragediach i nieczęstej radości. Przemoc, brak szacunku, pracy i pieniędzy... Alice Munro jak zwykle bardzo dobrze oddaje emocje bohaterów i ich dylematy. Każda postać nakreślona jest bardzo szczegółowo, zarazem w oszczędnej jak i urzekającej formie.

Opowiadania wywarły na nas ogromne wrażenie, bo noszą w sobie ogromny ładunek emocjonalny, mają mistrzowsko skonstruowaną fabułę i niezapomniane sylwetki bohaterów.

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

W październiku 2013 r. spotkaliśmy się w klubie DKK dla dorosłych w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Nicole Mones „Ostatni kucharz chiński".

Największe tajemnice legendarnej chińskiej sztuki kulinarnej i jednocześnie pełna optymizmu opowieść o kobiecie, która, szukając prawdy o przeszłości, nieoczekiwanie odnalazła radość życia. Maggie po nagłej śmierci męża rzuca się w wir pracy. Niespodziewana wiadomość z odległych Chin burzy jej z takim trudem odbudowywany spokój. Czy to możliwe, by mąż ją zdradził, by przez kilka lat ukrywał przed nią istnienie nieślubnej córki? Los jej sprzyja, dostaje propozycję napisania relacji o chińskiej sztuce kulinarnej i wyrusza do Państwa Środka, by poznać prawdę. Pełna uroku powieść o historii, filozofii i odcieniach chińskiej kuchni, o miłości i życiowych wyborach. Czyta się z prawdziwym smakiem.

Bardzo nas urzekła ta książka. Jest jak poezja smaków i aromatów, upaja zmysły i wprawia w zachwyt. Oddaje hołd chińskiej kulturze i historii. Gorąco polecamy!!!

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

W maju 2013 r. spotkaliśmy się w klubie DKK dla dorosłych w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Jodi Picoult „W imię miłości”.

To kolejna powieść autorstwa Jodi Picoult, która znana jest z odwagi dotyczącej poruszania trudnych i kontrowersyjnych tematów, położonych gdzieś na pograniczu moralności.
Głównym wątkiem powieści jest molestowanie seksualnie, które dotknęło kilkuletniego syna znanej pani prokurator. Dzięki pisarce poznamy sposób postępowania sądowego w takich sytuacjach okiem głównej bohaterki. Kobieta nie od wczoraj zajmuje się sprawami dotyczącymi najmłodszych, stąd też ma świadomość luk w prawie. Wie też, że niełatwo będzie skazać winnego, tym bardziej przy braku podejrzanych. Chłopiec bowiem zaniemówił i nie potrafi wskazać swego oprawcy, z rodziną posługuje się wyłącznie za pośrednictwem języka migowego. Nina to twarda kobieta, ale także matka – nie potrafi pogodzić się z traumą, jaka będzie dotykać jej małego synka wraz z każdą wizytą w sądzie, by ostatecznie zboczeniec mógł wyjść na wolność zupełnie bezkarnie. Postanawia więc sama wymierzyć sprawiedliwość, nie wahając się przed niczym, byleby w swoim mniemaniu chronić dziecko. A może chce ochronić samą siebie?

W książce nie zabraknie dylematów moralnych, z którymi przyjdzie się zmierzyć zarówno bohaterom, jak i czytelnikom. Gdzie znajduje się granica pomiędzy karą za krzywdy, a zwykłym folgowaniem własnym słabościom? Jak daleko jest w stanie posunąć się matka, by chronić swoje dziecko przed wszelkim złem tego świata. I w końcu – czy możliwe jest znalezienie usprawiedliwienia dla pozbawienia życia drugiego człowieka?
Klubowiczki do końca nie były pewne czy można zaakceptować to co zrobiła Nina .I co one –też matki byłyby w stanie zrobić dla swojego dziecka w imię miłości .
A książkę koniecznie przeczytajcie.

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.