IMG 911325.09.2018 r. o godz. 16.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie spotkali się członkowie DKK, żeby rozpocząć nowy sezon czytelniczy. Entuzjaści czytania stawili się prawie w komplecie. Pojawili się też nowi.
Na ostatnim spotkaniu, przed przerwą wakacyjną, rozmawialiśmy o utworach, które warto przeczytać. Klubowicze czytelnicze propozycje potraktowali serio. I tak dwie autorki wzbudziły ich szczególne zainteresowanie. Anna Brzezińska i Elżbieta Cherezińska to specjalistki od powieści historycznych. Czytelniczki z entuzjazmem wypowiadały się o przeczytanych utworach pisarek. Zachwyciły ich wykreowane bohaterki i sposób opowiadania o przeszłości dość odległej – średniowiecze.

Elżbieta Cherezińska została nazwana Sienkiewiczem współczesnej powieści historycznej. Największe uznanie krytyków literackich zyskała powieść „Harda” . Autorka wykreowała kobiety, które są głównymi bohaterkami powieści . To silne, niezwykłe pod każdym względem postacie, które istniały w średniowieczu .

 Brzezińska – mediewistka – w „Córkach Wawelu”, opowieści o jagiellońskich księżniczkach uświadomiła czytelnikom, że choć historia jest kreowana przez mężczyzn, to najważniejszą rolę odgrywały kobiety. Utwór oceniono jako książkę totalną , jakiej w polskiej współczesnej literaturze historycznej nie było. Zachęcam do poznania obu autorek i ich twórczości.

Rozmawialiśmy też o kryminale Piotra Bojarskiego „Pokuszenie” . Autor urodził się we Wschowie i spędził tu czas wczesnej młodości. Napisał utwór osadzony w realiach współczesnej           i historycznej Wschowy . Lokalny patriotyzm kazał nam utwór przeczytać. Entuzjazmu nie było.

Stanisława Król

basia23. 10 .2018 r. o godz. 16.00 we Wschowie odbyło się kolejne spotkanie uczestników DKK dla Dorosłych.  We wnętrzach  klimatycznej biblioteki rozmawialiśmy o książce Beaty Nowickiej i Barbary Stuhr  „Basia. Szczęśliwym się bywa”. Autobiografia żony Jerzego Stuhra i matki Macieja – dwóch aktorów i niezwykłych osobowości w świecie aktorskim. Autorka dedykuje książkę – „naszym wnukom” i to jest cel, który jej przyświecał. Nie dla sławy, czy wyjścia z cienia sławnych mężczyzn. Jest to kolejny jej projekt, który ma służyć komuś. I taka jest Basia Stuhr – Aniołeczek.  Kobieta o spojrzeniu mądrej sowy. Piękna, utalentowana skrzypaczka, kochająca muzykę i z pasją wykonująca swój zawód. Zdobywająca nagrody i uznanie, realizująca własne muzyczne projekty, potrafiła dokonać wyboru. Zrezygnowała z kariery muzycznej, żeby całkowicie oddać serce swojej rodzinie. Szczęście to stan przejściowy i czasem jest się szczęśliwym, a czasem nie. Ciekawa narracja, znakomicie oddane realia czasu minionego. Plejada osobistości z artystycznego środowiska Krakowa oraz bogata dokumentacja fotograficzna to atuty autobiografii „Basia” .

 Przesłanie, jakie niesie życie bohaterki, warto zapamiętać. Dobra należy szukać w sobie i drugim człowieku i wierzyć, że dobro dane innym wraca do nas jak bumerang.

Dobra lektura na jesienne wieczory!  
Stanisława Król

piszczalkaNa ostatnim spotkaniu DKK dla dzieci i młodzieży, które odbyło się 22.11.2018 roku, omawiałyśmy lekturę „Siódma piszczałka” Katarzyny Ryrych. Powieść przybliża historię podróży nastolatki Eleny i jej ojca do małej rumuńskiej miejscowości, gdzie ten ma naprawić od lat milczące organy. Po śmierci matki wakacje w Transylwanii są dla dziewczynki świetną odskocznią i okazją na rozwiązanie drzemiącej w tamtej okolicy tajemnicy. Podczas spotkania rozmawiałyśmy o modzie przedstawiania tematów tabu w literaturze dla dzieci i młodzieży. Rozważałyśmy bezpieczne metody oswajania dzieci z trudnymi tematami, jak śmierć członka rodziny. Próbowałyśmy również odpowiedzieć na pytanie: skąd w dzisiejszej rzeczywistości – silnego uświadamiania dzieci i młodzieży – bierze się brak akceptacji w szkole. Poruszyłyśmy także kwestię dyskryminacji rasowej i jej przejawów w Polsce. Dyskusję zakończyłyśmy próbą dokładniejszego określenia pojęcia ksenofobii i kosmopolityzmu.       

25.10.2018 roku odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie DKK dla dzieci i młodzieży. Dzieliłyśmy się swoimi wrażeniami z minionych wakacji. Rozmawiałyśmy o rożnych formach spędzania czasu wolnego i zachowaniu bezpieczeństwa podczas podróży. Ponadto dyskutowałyśmy o preferowanych rodzajach literatury pięknej. Dokonałyśmy też wyboru pierwszego dzieła, które omówimy na kolejnym spotkaniu: będzie to „Siódma piszczałka” Katarzyny Ryrych.   

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.