Maria Konwicka, córka pisarza, reżysera, scenarzysty Tadeusza Konwickiego, autora m.in. „Małej apokalipsy”, „Kompleksu polskiego”, córka znanej ilustratorki i graficzki Danuty Konwickiej („Świerszczyk”, „Miś”, „Szpilki”). Studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracowała w Stanach Zjednoczonych jako animatorka w znanych studiach filmowych DISNEY, UNIVERSAL, znalazła miejsce w świecie filmowym jako współautorka obrazu „Aktorka” o Elżbiecie Czyżewskiej.  W 2010 roku wróciła po trzydziestoletniej emigracji do Polski. Po śmierci ojca, w 2015 roku, porządkuje jego archiwum, próbuje uporządkować swoje wspomnienia z powojennej Polski i pobytu na obczyźnie. Owocem tego jest książka „Byli sobie raz”, w której odtwarza losy dwóch rodzin Leniców i Konwickich. Pokazuje obraz życia kulturalnego Warszawy drugiej połowy XX wieku – słynny stolik w „Czytelniku” przy którym zasiadali Łapicki, Hołoubek i Konwicki. Wspomina przyjaźń ojca z Dziewońskimi, Wajdą, Tyrmandem, jak  dużą rolę w życiu rodziny odegrał kot Iwan, jak Ewa Czyżewska pomogła zadomowić się jej i wielu rodakom w Nowym Jorku. Napisane ze swadą wspomnienia pozwalają przybliżyć czas, w którym wzrastała i żyje Autorka. Barwne opowieści o sobie, dziadkach, wuju, rodzicach są pełne humoru i autoironii. Osoby te poznajemy w towarzystwie osób znanych z mediów, dzięki czemu możemy ich poznać „trochę” z innej strony. Na pewno jest to dobra lektura na czas zimowy i nie tylko.

Książka ta była przedmiotem rozmów na przedświątecznym spotkaniu DKK dla Dorosłych, które odbyło się 17 grudnia 2019 r. we wschowskiej bibliotece.

- Ilona Ratajczak

IMG 1784 IMG 1788

Dnia 29.10.2019 roku odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie DKK dla dzieci i młodzieży, podczas którego wymieniałyśmy się opiniami o książkach przeczytanych w trakcie przerwy wakacyjnej. W ramach wstępu do omawiania kolejnych lektur, dyskutowałyśmy także o rodzajach literatury fantastycznej, o jej cechach i przedstawicielach. Starałyśmy się wymienić kilka tytułów, mieszczących się w granicach tej stylistyki, które już wcześniej poznałyśmy na spotkaniach DKK, ale też które czytałyśmy we własnym zakresie. W oparciu o nasze rozważania spróbowałyśmy ostatecznie zdefiniować ten gatunek, co okazało się niełatwym zadaniem.  

IMG 177719 listopada 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie DKK dla Dzieci i Młodzieży, na którym omawiałyśmy „Noah ucieka” Johna Boyne. Ośmioletni Noah ucieka z domu po tym, jak jego rodzice zaczynają się dziwnie zachowywać. Zagubiony chłopiec wciąż próbuje znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania, jednak mama każe synowi cieszyć się każdą chwilą, ot tak po prostu. Podczas swojej podróży dociera do pełnego niewyjaśnionych zjawisk sklepu, zamieszkanego przez intrygującego starca, który za sprawą swoich doświadczeń pokazuje chłopcu, co w życiu jest najważniejsze. Choć zakończenie powieści napawa optymizmem, lektura nakłoniła nas do melancholijnych rozważań na temat przemijania, pielęgnowania więzi rodzinnych i spełniania własnych marzeń. Próbowałyśmy znaleźć złoty środek: jak pogodzić świat fantazji i pragnień ze zwykłą, a jednocześnie tak niezwykłą, codziennością? jak stawić czoła przeciwnościom losu, które czasem wydają się być dla nas tak przerażające? Zachęcamy do lektury i własnych poszukiwań czytelników w każdym wieku.

IMG 1779Ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie DKK dla dzieci i młodzieży odbyło się 17.12.2019 roku. Razem z klubowiczkami omawiałyśmy tekst Krzysztofa Petka pt. „Tajemnica deszczowej nocy”. Na obóz młodych harcerzy napada grupa zbiegów z więzienia. Bohaterowie powieści muszą wykazać się rozsądkiem i stawić czoła niebezpieczeństwu. Tym razem rozmawiałyśmy o najbardziej emocjonujących sytuacjach naszego życia. Próbowałyśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy człowiek potrafi przewidzieć swoje potencjalne reakcje w obliczu zagrożenia. Poruszyłyśmy też temat poważnego zachorowania i określałyśmy stopień naszej umiejętności udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu. Lekturę Petka możemy zaliczyć zarówno do treści interesujących, jak i pouczających. Polecamy czytelnikom w każdym wieku.  

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.