Wschowa1 września 2020 r. w Bibliotece Publicznej we Wschowie o godz. 16.00 spotkali się wierni czytelnicy DKK. W nietypowej dla wszystkich sytuacji zagrożenia. W maseczkach i z zachowaniem społecznego dystansu rozmawialiśmy o literaturze.
Po kilku miesiącach życia w chmurze ciągłych informacji o szalejącej na świecie epidemii próbujemy się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Nie chcemy rezygnować z czytania oraz przyjemności rozmawiania o książkach. Ostatnim - lutowym – wyborem czytelniczym była powieść Joanny Jax Białe róże z Petersburga. Czas zadziałał na niekorzyść lektury. Utwór nie wzbudził entuzjazmu nawet tych, którzy znają wcześniejszą twórczość autorki. Na literackim rynku istnieje ona od 2014 r., gdy wydano ,,Dziedzictwo von Becków”, powieść, która zdobyła pozytywne reakcje recenzentów i czytelników. Niestety, w masie popełnionych powieści opadł entuzjazm jednych i drugich.
Mnie książka również nie porwała. Myślę, że w czasach licealnych zachwycałabym się utworem. Dzisiaj szukam czegoś innego.
Historia i miłość w czasach zagrożenia to temat w literaturze ciągle obecny. Klasyka tego gatunku trudna do pobicia zwłaszcza dla współczesnych twórców. ,,Czytelnika nie można zniewolić czytelnika się urzeka”. Nas pani Jax tym razem nie urzekła.
Następne spotkanie odbędzie się 29 września 2020 r. Tematem naszej dyskusji będzie powieść Ałbeny Grabowskiej Matki i córki
Mam nadzieję, że potwierdzimy myśl Wisławy Szymborskiej, że: ,,Czytanie książek to najwspanialsza zabawa, jaką sobie ludzie wymyślili.”
Jestem pewna, że klubowicze już dawno to odkryli.
Stanisława Król

wschowa29.09.2020 r. o godz. 16.00 odbyło się kolejne spotkanie uczestników DKK dla Dorosłych we Wschowie. Tematem dyskusji był utwór Ałbeny Grabowskiej Matki i córki. Autorka – lekarz neurolog i epileptolog z wykształcenia. Z pasji i talentu pisarka. Twórczyni wielu książek dla dzieci i dorosłych. Najbardziej znana jako autorka trylogii STULECIE WINNYCH. Na IV Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach Ałbena Grabowska otrzymała nagrodę od swoich czytelniczek – PIÓRO. Reżyser Piotr Trzaskalski zrealizował na podstawie trylogii serial telewizyjny.
Powieść Matki i córki to utwór wydany w 2019 r. Podobał się uczestniczkom klubu DKK. Zainteresowanie budziły relacje między ,, matkami” i ,, córkami’’. Prababcia, babcia, matka i córka nad którymi ciąży rodowa klątwa, zmagają się ze swoim losem. Treść utworu może wzbudzić zainteresowanie czytelnika, myślę jednak, że wielu może nieźle ,,wkurzyć’’. Sądzę, że sporo czytelników w trakcie lektury zadawało sobie pytanie: czytać dalej, czy rzucić książką w kąt?
Ogromna przestrzeń czasu, miejsc i ludzi, którzy ją zaludniają. Bohaterki uwikłane w tajemnice, niedopowiedzenia, zagubione, bojące się bliskości drugiego człowieka, zwłaszcza mężczyzny żyją w świecie uczuciowego chłodu. Powtarzające się dramaty wynikające z trudnego macierzyństwa, dramatów narodowych czynią bohaterki aktorkami, które całe życie grają role, ukrywając swoje twarze, życie. Ten brak tożsamości przekazują z pokolenia na pokolenie. Tygiel rozmaitości przytłacza czytelnika, nawet tego, który zainteresowany jest treścią.
Moja ocena powieści w skali 1 – 10 to 3 punkty.
Stanisława Król

 

Wczoraj odbyło się pierwsze w rozpoczynającym się niebawem nowym roku szkolnym spotkanie DKK dla Dzieci i Młodzieży. Po dłuższej przerwie spotkałyśmy się w nieco innej scenerii – wybrałyśmy się na wspólny posiłek, podczas którego rozmawiałyśmy o powieści „Strachopolis” Doroty Wieczorek. Omawiałyśmy losy osieroconego rodzeństwa, Kostka i Niezapominajki, rozważając przy tym wiele pobocznych wątków. Poruszyłyśmy temat poszukiwania własnej tożsamości w nieco przytłaczającym obecnie świecie. Zastanawiałyśmy się, czy w otaczającej nas społeczności istnieją jeszcze jakieś podziały i jak można je sklasyfikować. Próbowałyśmy określić towarzyszącą nam przez całe życie potrzebę przynależności do grupy, a także starałyśmy się na tej podstawie zdefiniować pojęcie lojalności, czy też solidarności. Książka Doroty Wieczorek pozornie gwarantuje jedynie oderwanie się od szarej codzienności poprzez występujące w niej elementy fantastyczne, jednak przedstawiona w powieści historia doskonale daje się wpasować w otaczające nas realia. Z czystym sumieniem polecamy lekturę każdej młodej osobie.

118429462 628063911468279 7212081834709452587 n

wschowa czerwiec2021Dnia 02.06.2021 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży. W takim gronie dyskutowałyśmy ostatni raz, gdyż nasze klubowiczki żegnają się już z murami szkoły podstawowej. Była to zatem okazja zarówno do rozważań na temat literatury, ale też podziękowań i pożegnań. Rozmawiałyśmy o pozycjach przeczytanych w okresie pandemii, gdy organizacja spotkań klubu była znacznie utrudniona, polecając sobie wzajemnie tytuły na poprawę humoru. Mówiłyśmy o istocie książki w otaczającej nas dziś rzeczywistości, podkreślając przy tym, jak pozytywnie może ona wpływać na ogólne samopoczucie czytelnika.    

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.