IMG 7229We wtorek, 8 czerwca 2021 we wschowskiej bibliotece odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie DKK dla Dorosłych. Ponieważ Klubowiczki nie spotykały od jesieni, a przed nami już tuż, tuż wakacje tematem dyskusji była książka, którą warto poczytać podczas letniego leniuchowania.

Warta polecenia jest nostalgiczna saga rodzinna brytyjskiej pisarki Lucindy Riley „Pokój motyli”. Główną bohaterką jest Posy Montaque, siedemdziesięcioletnia mieszkanka uroczego, nadmorskiego miasteczka Southwold. Jej codzienne życie, zmaganie się z trudnymi sytuacjami i zmagania się myślami o podjęciu decyzji sprzedania podupadającego domu i pięknego ogrodu. Jednocześnie pojawia się jej dawna miłość, kłopoty finansowe starszego syna i niespodziewany powrót młodszego. A do tego wspomnienia z dzieciństwa i tajemnice Domu Admirała… Książka wciąga, są uczucia i dylematy. Powieść jest chętnie czytana, a jej saga „Siedem sióstr” cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Niewątpliwie interesującą powieścią jest „Zakłamane życie dorosłych” Eleny Ferrante. To proza, którą cechuje uniwersalność. Obnaża ludzkie słabości i obłudę, którą otaczają się dorośli, rodzice, najbliższe otoczenie. To książka o dorastaniu, bliskości, zrozumieniu świata dorosłych, którzy dużo okrywają aby utrzymać wizerunek „dobrego domu”. Niekoniecznie temat na wakacyjny czas, ale książka warta przeczytania.

Otwieramy kolejne, tym razem polskie, luksusowe domy i poznajemy ich tajemnice. Utrzymanie pozorów ważniejsze od szczęścia, historia małżeństwa opartego na kłamstwie, tajemnicze zniknięcie i inne sekrety to cykl „Osiedle Pogodne” Magdaleny Majcher.

I jeszcze coś z naszego regionu. Polecamy trylogię Wendyjska Winnica Zofii Mąkosy. „Cierpkie grona”, „Winne miasto”, „Dolina nadziei” to epicka opowieść o niedalekiej prowincji w okresie międzywojennym (obecnie gmina Kargowa), stolicy III Rzeszy Berlinie, w przededniu II wojny światowej, to powojenny obraz Ziem Odzyskanych, w tym Zielonej Góry czy radzieckiej strefy okupowanych Niemiec. To opowieść o obyczajach, kulturze i życiu codziennym terenów pogranicza polsko-niemieckiego, o przenikającej się kulturze Niemców, Polaków, Rosjan determinacji kobiet, więzach rodzinnych i dramacie człowieka w czasach kiedy nie wiadomo kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

I jeszcze wiele innych autorów wymienianych przez Klubowiczki, w tym m.in - Karolina Wilczyńska, Agnieszka Krawczyk, Jakub Pasierski, Mieczysław Gorzka czy szwedzki pisarz Henning Mankell.

Ilona Ratajczak

fds29 czerwca 2021 we wschowskiej bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Tym razem tematem dyskusji była powieść Anny Boleckiej „Medalion z ametystem”. Autorka znana jest m.in z powieści: „Biały kamień”, „Kochany Franz”,  „Uwiedzeni” czy „Concerto d’amore”.  Jej powieści chętnie są tłumaczone na język niemiecki, francuski, duński czy portugalski.

Książka „Medalion z ametystem” ukazała się pod koniec 2019 roku. To powieść z gatunku fikcji historycznej, osadzonej głównie w  Warszawie na przełomie wieków, szarży kozackiej czy frontów  
I wojny światowej. Poznajemy też klimat  Nałęczowa, Kazimierza Dolnego, Kresów. To powieść  wielowątkowa, bohaterów w niej wiele, a każdy posiada swoją historię.  Główna bohaterka Katarzyna zmuszona do przejęcia sterów gospodarstwa domowego i przejęcia opieki nad czwórką dzieci (niekończący się wyjazd męża do Ameryki) wynajmuje część mieszkania. W następstwie tego poznajemy przemianę głównej bohaterki, w jakich warunkach żyły kobiety, jakim podlegały konwenansom i jak ich los był zależny od mężczyzny. To nie tylko powieść o losach okaleczonej rodziny, ale o przemianach społeczno-politycznych, które wówczas miały miejsce. W saloniku pani Katarzyny spotykają się pisarze, aktorzy, artyści tamtych lat. Rozmawiają o sprawach publicznych
i prywatnych, o miłości i lęku przed tym, co nadchodzi. Ponadto intrygują nas losy innych bohaterów: doktora Mieczka, „Żaninki”, Julii dające obraz ówczesnego stanu medycyny czy historia bigamisty Hippolita (męża Katarzyny). Do tego świetny obraz architektury i urbanistyki Warszawy.

Okładka nie zachęcała Klubowiczek do lektury. Popiersie kobiety  z twarzą rysach  mężczyzny, bure kolory. Okazało się jednak, że książka jest ciekawa, choć czasami przydługa i przynudzająca. Lektura zainteresowała Czytelniczki. To powieść do czytania i wielu przemyśleń.

Anna Bolecka z niewielu pamiątek rodzinnych, zapamiętanych z dzieciństwa opowieści swoich babek  i poszukiwań w Internecie stworzyła ciekawą powieść. Polecamy.

Ilona Ratajczak

IMG 8001

Wschowa wrzesien14 września 2021 wschowska biblioteka gościła Zofię Mąkosę, autorkę „Wendyjskiej Winnicy”, na którą składają się powieści: „Cierpkie grona”, Winne miasto” i „Dolina nadziei”. Pani Zofia z wykształcenia jest nauczycielem historii, a historia dla niej to źródło wiedzy o przeszłości i teraźniejszości. Ważnym celem Jej pisarstwa jest pokazanie życia zwykłych ludzi na tle wielkich wydarzeń, zarówno na prowincji, jak i w stolicy, przedstawianie prawdziwej historii, a nie „dopasowanej” do potrzeb aktualnie panującej władzy. Autorka w interesujący sposób opowiedziała o inspiracji i okolicznościach powstania powieści, kreowaniu bohaterów, zbieraniu materiałów, w których nieocenioną pomocą jest mąż.
Wszystkie tomy trylogii poruszają kwestie odnoszące się do trudnej historii ludzi mieszkających na terenie pogranicza polsko-niemieckiego - Chwalimia, Kargowej, Sulechowa, Zielonej Góry w okresie
od 1938 roku, przez lata wojny, chaos powojenny i początki nowego systemu. Autorka pokazuje różne postawy bohaterów wobec okrucieństw, jakie niosła II wojna światowa i czas powojenny, losy wypędzonych i przesiedlonych, a wszystko to poprzez losy rodziny Neumanów, potomków zapomnianej społeczności Wendów. To powieści o kobietach, które walczą o godność, rodzinę i dom. To także wspaniałe opisy przyrody, obyczajów, kultury i wartości oraz okrucieństwa czasów połączonego ze subtelnością dnia codziennego. Wszystko skrupulatnie opisane, oplecione fikcją i zapisane na papierze.
W trakcie spotkania uczestnicy zadawali pytania, podzielili się opiniami na temat książek, mieli możliwość ich zakupienia i otrzymania dedykacji.
Podczas dyskusji została też przywołana książka Leonie Ossowski „Wilcze jagody”. To powieść o życiu na pograniczu polsko-niemieckim w okolicach Wschowy. Opowiada o przedwojennych i wojennych losach baronowej Sophie i jej męża Leopolda von Zertsch, właścicieli majątku Rohrdorf, czyli przedwojennej Osowej Sieni.
Pani Zofia Mąkosa jest laureatką Lubuskich Wawrzynów Literackich w 2017 i 2019 roku, nagrody przyznawanej twórcom związanym z województwem lubuskim.
Spotkanie zrealizowano w ramach inicjatyw Dyskusyjnego Klubu Książki we Wschowie.

thumbnail 28.09.2128 września 2021 r. we wschowskiej bibliotece odbyło się spotkanie DKK dla Dorosłych. Na wstępie klubowiczki, które 14 września uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Zofią Mąkosą podzieliły się wrażeniami. Okazało się, że prawie wszystkie Panie przeczytały już trylogię Wendyjska Winnica lub są w trakcie lektury. Tak więc dobrą chwilę dyskusja dotyczyła tych powieści. Okazuje się, że chętnie sięgamy po literaturę związaną z regionem gdzie żyjemy, że dzięki niej możemy poznać najbliższą historię, a wędrując po stronach powieści przenieść się w minione czasy. „Cierpkie grona”, „Winne miasto”, „Dolina nadziei” to książki, które warto polecać do przeczytania.

Następnie rozmowa toczyła się wokół dwóch tytułów książek, z którymi Panie zapoznały się w czasie wakacji: Sorge Aleksandry Zielińskiej i Nie mówcie, że nic nie można Madeleine Thien. Okazało się, że żadna z nich nie przypadła do gustu czytających.

Śmierć, żałoba, samotność, starość na każdej stronie powieści Sorge, wręcz wydaje się niemożliwe, aby w jednym miejscu skupiło się tyle nieszczęść. A różowy flaming na okładce sugeruje, że powieść będzie miała inny ton czy został umieszczony przekornie? Treść książki jest mocno przygnębiająca. Wszyscy bohaterowie przeżywają traumę i są nią otoczeni. Padały zapytania - czy ponura tematyka, tekst bez dialogów trafi w gusta młodych czytelników, czy zainteresuje przeciętnego czytelnika …? Nie jest to książka na trudny czas pandemii.

Drugi tytuł to powieść Madeleine Thien, laureatki wielu prestiżowych wyróżnień literackich w Kanadzie. Jej debiut zachwycił noblistkę Alice Munro, która uznała Thien za „wyjątkową pisarkę. Autorka, poprzez główną bohaterkę Marie (nauczycielka matematyki w Vancouver, która pochodzi z rodziny chińskich emigrantów), prowadzi nas przez historię Chin począwszy od lat 60 dwudziestego wieku po wydarzenia na placu Niebiańskiego Spokoju. Opowieść składana z okruchów wspomnień i rozmów z różnymi osobami, rozgrywa się w cieniu i następstwie totalitaryzmu Mao Zedonga. A wszystko to oplecione sonatami Bacha, które pojawiają się na wielu kartach powieści. Pozycja na pewno dla osób interesujących się wydarzeniami w Chinach i melomanów.

Ilona Ratajczak

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.