1305Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w Bibliotece Publicznej we Wschowie, odbyło się w miłym świątecznym nastroju. Ośmioosobowa grupa uczestników, otrzymała skromne upominki gwiazdkowe. Nie zabrakło również ciasteczek, owoców i napoi chłodzących. W tej miłej atmosferze, klubowicze podzielili się swoimi wrażeniami z przeczytanej książki.
Książka Anny Cassidy ,,Gdzie jest Jennifer?”, to powieść obyczajowa skierowana przede wszystkim do nastolatków. Książka opowiada historię siedemnastoletniej Jennifer Jones, która mając dziesięć lat, zamordowała swoją przyjaciółkę. Dziewczyna odsiaduje wyrok, po zakończeniu którego, zmienia miejsce zamieszkania, tożsamość, zrywa kontakt z matką i próbuje normalnie żyć. Początkowo wszystko układa się dobrze, dostaje prace, poznaje miłego chłopaka, czeka na wymarzone studia. Jednak ten spokój nie trwa długo, na jej trop wpada prywatny detektyw, media nagłośniają sprawę i domagają się surowszej kary. Nikt nie przejmuje się tym, co czuje dziewczyna i jak poradzi sobie w życiu z ogromnym obciążeniem psychicznym.
Autorka w swojej książce porusza poważne problemy społeczne i w delikatny sposób uświadamia młodym ludziom istotę tych problemów, wywołując w czytelniku skrajne emocje. Książka niewątpliwie warta uwagi.


Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak
1306„Szczury i wilki” Grzegorza Gortata, to książka omawiana na styczniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, w Bibliotece Publicznej we Wschowie. W spotkaniu wzięło udział dziewięć osób. Wśród obecnych przeważała młodzież licealna i gimnazjalna. Mieliśmy również okazje gościć przedszkolaka – brata jednej z uczestniczek, któremu spotkanie bardzo przypadło do gustu. Młody człowiek zapowiedział się już na następne spotkanie.
Książka omawiana na spotkaniu, to znakomita powieść o Holokauście i ruchach neonazistowskich, napisana językiem zrozumiałym, przystępnym i interesującym dla dzisiejszej młodzieży. Autor ukazał w powieści mocne przejście od neonazistów naszych czasów do neonazistów z czasów wojny i przypomniał o piekle w Auschwitz. To książka, którą warto przeczytać, aby uzmysłowić sobie, że mimo upływu czasu, grupy neonazistowskie wciąż powstają i działają w ukryciu, zajmując się przede wszystkim ideologicznym praniem mózgu.


Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak
1307Kolejne spotkanie wschowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 21 marca br.. Książka pani Marty Fox „Coraz mniej milczenia” o dramatach dzieciństwa stała się punktem wyjścia do rozmowy o dzieciach będących ofiarami nadużyć ze strony dorosłych – rodziców, opiekunów, którzy powinni obdarzyć ich miłością i troską,
a zmienili dzieciństwo w tragedię.
Bohaterowie opowiadań w rozmowie z autorką przełamują milczenie, zwierzają się ze swoich przeżyć. Opowiadają o tym jak były poniżane, upokarzane, maltretowane, jak przeżywały te tragedie i jakie są następstwa tych dramatów w ich dorosłym życiu.
W związku z tą książką miałyśmy okazję podyskutować o dzieciństwie, o tym jak powinno wyglądać i o tym, że niestety nie zawsze jest takie jak powinno być.

Przed spotkaniem miałyśmy okazję z małymi czytelnikami wschowskiej biblioteki
poczytać i pooglądać dziecięce książki.

Klubowiczka Angelika Białek
130810 maja 2012 r., w Bibliotece Publicznej we Wschowie odbyło się spotkanie DKK. W spotkaniu wzięły udział dwie osoby. Uczestniczki spotkania wraz z moderatorem, wybierały książkę, wartą przeczytania. Wybór padł na powieść Anne’y Casidy ,, Z tęsknoty za Judy”, która będzie omawiana na następnym spotkaniu.
Wróciliśmy również do książki Marty Fox „Coraz mniej milczenia”, która była omawiana na wcześniejszym spotkaniu, a w którym uczestniczki nie brały udziału.
Książka zawiera kilka opowiadań, poruszających trudne sprawy. Autorka próbuje uświadomić czytelnikom, że w obecnym świecie, pełnym nieufności, zakłamania i brutalności coraz więcej dzieci pada ofiarą znęcania się psychicznego i fizycznego, przez osoby bliskie, bądź dobrze im znane.
Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.