1309Dnia 31.05.2012 r., dzięki zaproszeniu Pani Dyrektor Domu Dziecka we Wschowie, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w tejże placówce. W spotkaniu wzięło udział siedem osób, z których czworo to wychowankowie Domu Dziecka.
Przy pięknej pogodzie i kiełbaskach z grilla, dyskutowaliśmy o książce Anne Cassidy ,,Z tęsknoty za Judy”. Autorka poruszyła w swej powieści bardzo trudną tematykę zaginięcia dziecka. To doskonałe studium psychologiczne. Opowiada o emocjach i bólu, jakie towarzyszą rodzinie, po stracie bliskiej osoby, gdzie rozpacz miesza się z nadzieją, niepewność z wiarą na szczęśliwe zakończenie. To historia o tym, jak zaginięcie dziecka wpływa na życie, relacje i funkcjonowanie pozostałych członków rodziny. To książka głęboka i pełna emocji, która niesie przesłanie i na długo pozostaje w pamięci. Serdecznie polecam.

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak
131028 czerwca 2012 r. obyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki we Wschowie, w którym uczestniczyło 11 osób, w tym 7 osób to stali bywalcy, 2 osoby to kandydatki do DKK oraz dwoje dzieci - towarzyszące jednej z uczestniczek. Spotkanie odbyło się w cukierni, gdzie przy pysznym cieście, mogliśmy dyskutować o ostatnio przeczytanej książce John’a Grisham’a, pod tytułem „Theodore Boone. Młody prawnik”.
Główny bohater Theodoore Boone, to trzynastoletni chłopak, którego rodzice są prawnikami. On sam, również fascynuje się prawem, zna mnóstwo przepisów i potrafi się nimi posługiwać. Spędza sporo czasu w sądzie. Dobrze zna sędziów i innych pracowników sądu. Jest znany ze swoich umiejętności prawniczych w całej szkole. Znajomi zwracają się do niego po porady w mniej lub bardziej ważnych sprawach.
Bardzo fascynuje go proces o morderstwo, który śledzi na bieżąco. To jedna z największych spraw, w których Theo może uczestniczyć. Kiedy wszystko wskazuje na to, że oskarżony może zostać uniewinniony, chłopak zdobywa pewne informacje, które mogą odwrócić bieg całego procesu.
Książka John’a Grisham’a, to świetny thriller prawniczy, który może podobać się zarówno młodym, jak i starszym czytelnikom. Serdecznie polecam.
Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak
Dnia 30.08.2012 r. odbyło się nietypowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki we Wschowie. Klubowicze, wraz z pracownikami biblioteki przygotowali imprezę dla dzieci, pod hasłem „Wierszolandia”, która odbyła się na wschowskim rynku. Organizatorzy byli przebrani w bajkowe stroje i czytali wiersze między innymi Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej. Słuchając wierszyków, maluchy mogły bawić się i kolorować obrazki. Dzięki przepięknej pogodzie, impreza bardzo się udała, przyszło dużo dzieci, które również miały okazję zademonstrować swoje umiejętności recytatorskie.


Poniżej znajduje się artykuł Radia Elka, który promuje naszą imprezę. Można również zobaczyć zdjęcia i filmik na stronie zw.pl.

Będą czytać wiersze
29.08.2012. Radio Elka

Julian Tuwim, Jan Brzechwa i Wanda Chotomska pojawią się na rynku we Wschowie. Oczywiście nie dosłownie, bo w wierszach. Mimo, że pisali oni głównie dla dzieci, to nie tylko najmłodsi są zaproszeni. Równie mile widziani są starsi, którzy chcieliby przypomnieć sobie wiersze dzieciństwa.

Wierszolandia na skwerze przy fontannie, zorganizowana jest przez Bibliotekę Publiczną wraz z Dyskusyjnym Klubem Książki. Akcja głównie kierowana jest do dzieci. - Chcemy zaprosić do korzystania z naszej biblioteki, chcemy promować czytelnictwo poprzez te wiersze, które są znane. Przy okazji czytania wierszy można się równie fajnie bawić - mówi Ilona Ratajczak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie. - Oprócz wysłuchania poezji, dzieci zapraszane będą do wykonywania ilustracji, będą uczestniczyły w grach. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i będzie wspaniała zabawa.

1311 1312 1313 1314   

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ze Wschowy, odbyło się w jednej z tutejszych pizzerii. Objadając się pizzą, dyskutowaliśmy o książce Heidi Hassenmuller ,,Niemy śmiech”. To historia, która pokazuje, w jaki sposób pragnienia i ambicje matki zderzają się z potrzebami wrażliwego dziecka. W książce autorka zawarła dwa wątki. Pierwszy z nich opowiada o dziewięcioletniej Antje, która zaniedbywana emocjonalnie przez matkę przestaje mówić. Natomiast drugi wątek, to historia jej matki, którą bez reszty pochłania kariera modelki. Autorka sugestywnie nakreśliła w książce, realia panujące w świecie show-biznesu, oraz panujące tam zasady i czyhające niebezpieczeństwa. Pozwoliła również czytelnikom, umiejętnie przeniknąć w psychikę dziecka i spojrzeć na świat jej oczyma. Książka, mimo że chwilami brutalna i wulgarna, spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Nie pokazuje świata wyidealizowanego, tylko taki, jakim jest naprawdę. Można tam znaleźć przekleństwa, sceny seksu, narkotyki i alkohol, jak w prawdziwym życiu. Serdecznie polecam.

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak
1315 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.