28 maja 2013 r. klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych uczestniczyły w spotkaniu w ramach projektu „Wilcze jagody” Leonie Ossowski – rowerem po Wschowie i okolicach, na realizację którego Biblioteka pozyskała grant w konkursie „Aktywna Biblioteka” organizowanym przez Akademię Filantropii w Polsce.
Spotkanie Wokół „Wilczych jagód” Leonie Ossowski miało na celu przybliżyć osobę autorki, jej twórczość ze szczególnym uwzględnieniem powieści, która jest kanwą naszego projektu. Książka ukazuje życie dwóch ostatnich pokoleń właścicieli Osowej Sieni w okresie międzywojennym i podczas II wojny światowej - Sophie i Leopolda Zertsch, oraz ich córek: Laury, Anny i Marii. Opisuje życie codzienne w wiejskim pałacu i w pobliskim miasteczku powiatowym – Wschowie. Autorka z niezwykłą szczerością ukazuje ówczesne stosunki polsko-niemieckie, a także opisuje wiele ważnych wydarzeń historycznych, których była świadkiem jako dziecko – np. „kryształowa noc” – niszczenie synagogi i prześladowanie miejscowych Żydów.
Wydana w setkach tysięcy egzemplarzy powieść uczyniła Leonie Ossowski jedną z najbardziej popularnych i lubianych autorek w Niemczech, a dzięki Panu Eugeniuszowi Wachowiakowi, który przetłumaczył powieść na język polski znana jest w Polsce, a zwłaszcza wśród mieszkańców Wschowy i okolic.
We wtorkowym spotkaniu o Pani Ossowski opowiadały osoby, które realizowały projekty związane z autorką. Pan Tomasz Wojnarowski, polonista z I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie, Pani Jolanta Pawłowska, regionalistka i pracownik Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie, którzy w latach ubiegłych wraz z uczniami zrealizowali zadania o pisarce. Z kolei Pani Katarzyna Ludwiczak napisała pracę magisterską, a Michał Majer uczeń I LO we Wschowie inspirowany powieścią napisał esej Spacer z Leonie Ossowski, w którym odbywa sentymentalną wędrówkę do przedwojennego Fraustadt, śladami Wilczych jagód, za który otrzymał nagrodę na konkursie humanistycznym SCRINIUM.
Spotkaniu towarzyszyły 2 wystawy: Leonie Ossowski w oczach mieszkańców Osowej Sieni, do której prace przygotowali uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej
z Osowej Sieni oraz wystawa fotograficzna łącząca zdjęcia archiwalne i obecne miejsc, o których czytamy na kartach książki Wilcze jagody. Zdjęcia wykonał pan Piotr Dziełakowski.
1324Na czerwcowym spotkaniu omawiałyśmy książkę Louise Shaffer "Szczęśliwy traf".Jest to powieść obyczajowa o trzech pokoleniach Amerykanek włoskiego pochodzenia.Relacje między babką,matką i córką , ich zmagania z życiowymi sytuacjami autorka przedstawia w ciekawy , intrygujący sposób. Trzy różne charaktery bohaterek, trzy indywidualności , trudne wybory życiowe , trafnie przedstawione środowisko aktorskie Nowego Jorku i sekret sprzed 30 lat to wszystko składa się na ciekawą lekturę.
Ta rodzinna saga to idealna książka do poczytania na wakacjach.

1325Zagadki kryminalne, to temat, który pojawił się, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, w Bibliotece Publicznej we Wschowie, w dniu 20.11.2013r. A wszystko to, przez książkę autorstwa Martina Widmarka pt. ,,Tajemnica Biblioteki”, z serii ,,Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. 
Lasse i Maja to główni bohaterowie powieści, którzy pomagają policji rozwikłać zagadkę zniknięcia cennych książek, ze zbiorów biblioteki. Głównymi podejrzanymi są: życzliwy elektryk, szanowana pani profesor oraz pastor. Młodzi detektywi mają za zadanie obserwowanie biblioteki i wyłonienie złodzieja z trójki podejrzanych. Atmosfera rośnie z minuty na minutę, ponieważ mimo licznych zabezpieczeń kolejna książka znika, a złodziej nadal pozostaje na wolności. Niezmordowani detektywi podążają tropem podejrzanych, aż w końcu trafiają na ślad. Kto okazał się złodziejem? Jeżeli chcecie się dowiedzieć, koniecznie przeczytajcie ,,Tajemnicę biblioteki”. Książka bardzo podobała się klubowiczom. Nie jest ani trudna, ani skomplikowana, mimo że napisana w konwencji powieści detektywistycznej. Czyta się przyjemnie i zachęca do sięgnięcia po kolejne książki z tej serii.

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak

1326Dnia 13.11.2013r., w Bibliotece Miejskiej we Wschowie, odbyło się pierwsze spotkanie, nowej grupy Dyskusyjnego Klubu Książki. Było to spotkanie organizacyjne, w którym wzięło udział siedem osób. Uczestnicy to uczniowie szóstej klasy szkoły podstawowej, oraz ich opiekunka, Pani Jolanta Bryćko. Na początku spotkania wszyscy zwiedzali i podziwiali nową bibliotekę. W dalszej części przeszliśmy do autoprezentacji. Każdy z uczestników przedstawił się i powiedział kilka słów o sobie, oraz wykonał własnoręcznie zdobioną wizytówkę ze swoim imieniem i przypiął ją sobie w widocznym miejscu do odzieży wierzchniej, tak aby łatwiej było zapamiętać imiona poszczególnych uczestników. Dyskutowaliśmy również o ulubionych książkach i zasadach funkcjonowania Dyskusyjnego Klubu Książki, a także wybraliśmy książkę, którą będziemy omawiać na następnym spotkaniu. Wybór trafił na ,,Tajemnicę biblioteki” autorstwa Martina Widmarka i Heleny Willis. 

Moderator DKK
Danuta Ratuszniak

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.