132715 października 2013 r o godz. 16.00 odbyło się pierwsze powakacyjne a 7 w roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych.
Biblioteka została przeniesiona do byłej Rezydencji Jezuickiej – dzisiaj jest to zrewitalizowane, niezwykle klimatyczne miejsce, w którym chce się przebywać i często tu przychodzić.
Z okazji Roku Tuwimowskiego (60 rocznica śmierci poety) klubowicze zdecydowali o poświęceniu jednego spotkania poecie i jego twórczości.
Wykorzystując biografię „Julian Tuwim wylękniony bluźnierca” Mariusza Urbanka uczestnicy spotkania poznali ciekawe szczegóły z życia i twórczości.
Było o kobietach, które odegrały ważną rolę w jego życiu, o kuriozach, które kolekcjonował, o tym, że zbierał metafory o księżycu i był Kanclerzem Kapituły Wielkiego Księżyca.
Można powiedzieć, że spotkanie przebiegało pod hasłem „Mój Tuwim”, bo każdy miał swoje wspomnienie i ocenę twórczości autora.
W większości były to pozytywne opinie. Przypomniano jego twórczość dla dzieci i tą zamkniętą w poezji śpiewanej.
Dla Tuwima tworzenie poezji było działaniem w języku, szukaniem jego barwności emocjonalności zawartej w poetyzacji codzienności i związany z nią język potoczny i kolokwialny, który stał się środkiem poetyckim często bulwersującym czytelnika.
Było to miłe spotkanie w pięknym miejscu i w niezwykłej atmosferze z poetą, który większości z nas towarzyszył od dziecka – bawił, śmieszył, rozwijał wyobraźnię, wychowywał, a starszych zmuszał do refleksji, filozoficznej zadumy i czasem romantycznych uniesień.
Lecą, lecą z kasztanu liście,

Powiędłe, obłąkane
Szelestnie na ziem się kładą
Żałobnie… złociście…
- A może świeci słońce?
„Przy oknie”

Piękne, smutne, refleksyjne i ciągle aktualne

Stanisława Król

P1080024

Książka pt. ,,Potworak i inne ko(s)miczne opowieści", to kolejna, zabawna książka Grzegorza Kasdepke, która gościła na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, w Bibliotece Publicznej we Wschowie, w dniu 15.01.2014 r. Opowiada o krnąbrnym kosmicie, który przybył na Ziemię w nietypowy sposób, bo zapakowany w paczkę. Przesyłka trafiła do domu Mai i Filipa, wesołych przedszkolaków. Od tej chwili życie rodziny wywraca się do góry nogami. Przybysz wprowadza dużo zamieszania, prezentując przy tym, co rusz to nowy,kosmiczny wynalazek np. zarumieńce, popsztykańce, czy dmuchane powijaki. Potrafi się rozmnażać, przywoływać windę, odmładzać starsze panie a nawet ożywiać postacie z obrazu Bitwa pod Grunwaldem. Jednym słowem, z Potworakiem nie można się nudzić! Młodzi czytelnicy na pewno pokochają zabawnego kosmitę.

Moderator DKK we Wschowie

Danuta Ratuszniak

Książka znakomitego pisarza Erica-Emanuala Schmidta pt. ,,Oskar i Pani Róża", gościła na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, w dniu 11.12.2013 r. w Bibliotece Publicznej we Wschowie. Ta niezwykła, przepiękna i ponadczasowa książka, opisuje ostatnie dni życia dziesięcioletniego chłopca, chorego na raka, dla któregoogromnym wsparciem okazuje się być Pani Róża -wolontariuszka ze szpitala.Kobieta namawia chłopca, aby pisał listy do Boga i aby jeden dzień swojego życia, potraktował jak dziesięć lat. W ten sposób, przez dwanaście dni, będzie mógł przejść przez wszystkie etapy życia: dzieciństwo, młodość, dorosłość i starość, oraz poczuć smak życia i odkryć jego najgłębszy sens. Chłopak pisze więclist do Boga każdego dnia, opisując „dziesięć lat" swojego życia, a z każdym listem zbliża się do niego coraz bardziej, dzieli się z nim swoimi problemami, myślami i spostrzeżeniami.
Wcielając się w rolę chorego chłopca, autor stara się nam przekazać najważniejsze wartości z życia, pobudza do myślenia i sprawia, że człowiek czuje potrzebę dokonania zmian w swoim życiu i zachęca, abyśmy codziennie patrzyli na świat, jakbyśmy oglądali go po raz pierwszy. To książka, która podbije serce każdego, niezależnie od wieku.

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak

x2

10.12.2013 odbyło się 9 i ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczek Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Bibliotece Publicznej we Wschowie przy współudziale Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
I oto zakończyliśmy rok działalności DKK. UTW dzielnie wspierało jego istnienie. Spotkania odbywają się regularnie – raz w miesiącu. Dyskusje są coraz bardziej profesjonalne i ożywione. Czytamy bardziej ambitne książki. Konfrontujemy nasze czytelnicze gusta. Odkrywamy nie tylko radość czytania, ale także entuzjazm i emocje zawarte w dyskusjach o przeczytanych książkach, wzbogacamy wiedzę o nowe gatunki literackie i nowe twarze literatury – często bardzo młode. Uczestnicy coraz śmielej wyrażają swoje przemyślenia, formułują oceny nie tylko pozytywne ale też czasem mocno krytyczne, negatywnie oceniając wybrany utwór. Nie szczędzą też pochwał jeżeli wybrana literatura im się podoba.
Przykładem jest utwór Ericka E. Schmita „Marzycielka z Ostendy" omawiany na ostatnim spotkaniu, który został entuzjastycznie przyjęty. Pięć opowiadań z kobietami w roli głównej. Jego bohaterowie to zwykli ludzie. Czasem czytelnik identyfikuje się z ich pragnieniami, marzeniami. Bo kto nie pragnie miłości, zrozumienia, nie ma jakiś tajemnic, które często wychodzą na światło dzienne.
E. Schmitt francuski powieściopisarz z wykształcenia filozof jest bardzo poczytnym autorem. Ateista, którego niewiarę czy wiarę zweryfikowała życiowa przygoda na pustyni. Pisarz nazwał to doświadczeniem Absolutu – czyli Boga bez właściwej mu religii. Była to noc, której Bóg do niego mówił, że istnieje. Utwory E. Schmitta rzucają na czytelnika niezwykły czar. Wywołują różnorodną skalę uczuć i dotykają każdego z nas, bo mówią o nas.
Pisarz ten, to człowiek nieustający w swoim rozwoju, baczny obserwator życia i świata, swoje doświadczenia zamienia w niezwykle interesującą literaturę – a elokwencja, dociekliwość myślenia i lekkość pióra sprawiają, że coraz więcej ma czytelników i entuzjastów swoich utworów.
Spotkanie odbyło się w niezwykle sympatycznej, świątecznej atmosferze, którą zawdzięczamy Pani dyrektor Ilonie Ratajczak i pracownikom biblioteki. Zakończone zostało wspólnym zdjęciem obok pięknej, żywej choinki.
Następne spotkanie odbędzie się 28 stycznia 2014 r. o godz. 16.00.
Zmierzymy się z bardzo skondensowaną treścią „szalonej, transowej ... powieści psychologicznej, historycznej, sensacyjnej i skandalicznej „Morfina" bardzo młodego autora Szczepana Twardocha. Może być gorąco!

Stanisława Król

x

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.