Ollivier Mikael i Clarinard Raymond to autorzy ksiązki pt. ,,E-den”, omawianej na listopadowym spotkaniu DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wschowie.
To przykład świetnej literatury dla młodzieży. Opowiada o losach młodych ludzi i ich rodzin, którzy borykają się ze zmorą dzisiejszego świata – narkotykami. Książka uświadamia czytelnikom powody sięgania przez młodzież po narkotyki, które często są spowodowane brakiem autorytetów, a winę za to można przypisać samym rodzicom. Pokazuje problem, który może dotknąć właściwie każdego, nieważne czy to będzie syn policjanta zwalczającego przestępczość narkotykową, czy córka przyszłego gubernatora. Opowiada o problemach, z którymi spotykamy się na co dzień, a tak trudno jest nam je przezwyciężyć, oraz o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się w obliczu nieszczęścia. Jest to książka , która skłania do refleksji. Serdecznie polecam.

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak

1297 

,,Dawca” Lois Lowry, to kolejna książka omawiana w dniu 16.12.2010r na spotkaniu DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wschowie. Spotkaniu towarzyszył miły, świąteczny nastrój. Dziewięcioosobowa grupa uczestników, otrzymała skromne prezenty gwiazdkowe. W tej serdecznej atmosferze, klubowicze podzielili się swoimi wrażeniami z przeczytanej książki.

,,Dawca” to opowieść o świecie w którym nie ma wojen, cierpienia i bólu. Świat ten jest doskonały, wszystko jest dokładnie uporządkowane i zaplanowane. Każdy obywatel ma przypisaną rolę.

Główny bohater powieści, Jonasz, żyje w świecie pozbawionym uczuć, kolorów, muzyki. Świecie pełnym przepisów, które ułatwiają życie, a w rzeczywistości odbierają ludziom nie tylko prawa do uczuć, samostanowienia o sobie, lecz przede wszystkim wyobraźnię. W jego świecie człowiek całkowicie uniezależnił się od przyrody, rodziny i emocji. W świecie tym istnieje ,,jednakowość”, wszystko jest pod kontrolą, nie istnieje prawo wyboru. Jednak kiedy Jonasz dowiaduje się co to jest miłość, ból czy śmierć postanawia zmienić ten idealny świat. Czy mu się uda?

Dzięki tej lekturze, człowiek zaczyna dostrzegać to, co wcześniej nie dostrzegał. Autorka w swojej powieści, zawarła ogromne przesłanie. Utwierdza nas w przekonaniu, że otaczają nas cudowne rzeczy i ludzie, że świat jest piękny, a my zbyt często nie dostrzegamy tego. Skłania nas do refleksji i zadania sobie pytania: czym byśmy byli, gdyby pozbawiono nas, nie tylko zdolności do odczuwania piękna natury czy sztuki i pozytywnych emocji, ale i doświadczenia bólu?

To piękna, wciągająca, czasami też szokująca historia, którą warto przeczytać. Polecam serdecznie.

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak

1298 

,,Może dziś nikogo nie zabiję” to tytuł książki autorstwa Randy Ghazy, omawianej na styczniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Ksiązki w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wschowie. W spotkaniu wzięło udział osiem osób. Klubowiczom podobała się omawiana książka, napisana z poczuciem humoru, lekka i przyjemna. Bohaterką książki jest dwudziestoletnia muzułmanka Jasmina, mieszkająca w Europie. To zbuntowana młoda kobieta która przeciwstawia się tradycji i próbuje być nowoczesna, a zarazem szanuje swoją religię. Wścieka się na samą myśl, że wszystkim obcokrajowcom muzułmanie kojarzą się z terrorystami. A to przecież nie prawda. Jasmina jest zwyczajną dziewczyną, która chce studiować, pracować i umawiać się na randki.

 

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak
1299
Na lutowym spotkaniu DKK, w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wschowie, omawialiśmy książkę Ted’a Hughes’a ,,Pogromca snów i inne opowieści o stworzeniu świata”. To zbiór kilkudziesięciu opowiadań, podzielonych na trzy części. Pierwszą część autor poświęcił dzieciom od piątego roku życia, drugą dzieciom od ósmego roku życia, a trzecią od dziesiątego roku życia.
Książka nie wzbudziła jednak zainteresowania wśród siedmioosobowej grupy klubowiczów – gimnazjalistów. Tak naprawdę nikt do końca jej nie przeczytał. Jedna z uczestniczek spotkania, próbowała nawet przeczytać te opowiadania swojemu pięcioletniemu bratu, ale i on nie był zaciekawiony. Podsunęła więc książkę mamie, która po kilku stronach zrezygnowała z lektury. Wniosek więc nasuwa się sam.


Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak

1300 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.