Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie

Książka znakomitego pisarza Erica-Emanuala Schmidta pt. ,,Oskar i Pani Róża", gościła na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, w dniu 11.12.2013 r. w Bibliotece Publicznej we Wschowie. Ta niezwykła, przepiękna i ponadczasowa książka, opisuje ostatnie dni życia dziesięcioletniego chłopca, chorego na raka, dla któregoogromnym wsparciem okazuje się być Pani Róża -wolontariuszka ze szpitala.Kobieta namawia chłopca, aby pisał listy do Boga i aby jeden dzień swojego życia, potraktował jak dziesięć lat. W ten sposób, przez dwanaście dni, będzie mógł przejść przez wszystkie etapy życia: dzieciństwo, młodość, dorosłość i starość, oraz poczuć smak życia i odkryć jego najgłębszy sens. Chłopak pisze więclist do Boga każdego dnia, opisując „dziesięć lat" swojego życia, a z każdym listem zbliża się do niego coraz bardziej, dzieli się z nim swoimi problemami, myślami i spostrzeżeniami.
Wcielając się w rolę chorego chłopca, autor stara się nam przekazać najważniejsze wartości z życia, pobudza do myślenia i sprawia, że człowiek czuje potrzebę dokonania zmian w swoim życiu i zachęca, abyśmy codziennie patrzyli na świat, jakbyśmy oglądali go po raz pierwszy. To książka, która podbije serce każdego, niezależnie od wieku.

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak

P1080024

Książka pt. ,,Potworak i inne ko(s)miczne opowieści", to kolejna, zabawna książka Grzegorza Kasdepke, która gościła na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, w Bibliotece Publicznej we Wschowie, w dniu 15.01.2014 r. Opowiada o krnąbrnym kosmicie, który przybył na Ziemię w nietypowy sposób, bo zapakowany w paczkę. Przesyłka trafiła do domu Mai i Filipa, wesołych przedszkolaków. Od tej chwili życie rodziny wywraca się do góry nogami. Przybysz wprowadza dużo zamieszania, prezentując przy tym, co rusz to nowy,kosmiczny wynalazek np. zarumieńce, popsztykańce, czy dmuchane powijaki. Potrafi się rozmnażać, przywoływać windę, odmładzać starsze panie a nawet ożywiać postacie z obrazu Bitwa pod Grunwaldem. Jednym słowem, z Potworakiem nie można się nudzić! Młodzi czytelnicy na pewno pokochają zabawnego kosmitę.

Moderator DKK we Wschowie

Danuta Ratuszniak

132715 października 2013 r o godz. 16.00 odbyło się pierwsze powakacyjne a 7 w roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych.
Biblioteka została przeniesiona do byłej Rezydencji Jezuickiej – dzisiaj jest to zrewitalizowane, niezwykle klimatyczne miejsce, w którym chce się przebywać i często tu przychodzić.
Z okazji Roku Tuwimowskiego (60 rocznica śmierci poety) klubowicze zdecydowali o poświęceniu jednego spotkania poecie i jego twórczości.
Wykorzystując biografię „Julian Tuwim wylękniony bluźnierca” Mariusza Urbanka uczestnicy spotkania poznali ciekawe szczegóły z życia i twórczości.
Było o kobietach, które odegrały ważną rolę w jego życiu, o kuriozach, które kolekcjonował, o tym, że zbierał metafory o księżycu i był Kanclerzem Kapituły Wielkiego Księżyca.
Można powiedzieć, że spotkanie przebiegało pod hasłem „Mój Tuwim”, bo każdy miał swoje wspomnienie i ocenę twórczości autora.
W większości były to pozytywne opinie. Przypomniano jego twórczość dla dzieci i tą zamkniętą w poezji śpiewanej.
Dla Tuwima tworzenie poezji było działaniem w języku, szukaniem jego barwności emocjonalności zawartej w poetyzacji codzienności i związany z nią język potoczny i kolokwialny, który stał się środkiem poetyckim często bulwersującym czytelnika.
Było to miłe spotkanie w pięknym miejscu i w niezwykłej atmosferze z poetą, który większości z nas towarzyszył od dziecka – bawił, śmieszył, rozwijał wyobraźnię, wychowywał, a starszych zmuszał do refleksji, filozoficznej zadumy i czasem romantycznych uniesień.
Lecą, lecą z kasztanu liście,

Powiędłe, obłąkane
Szelestnie na ziem się kładą
Żałobnie… złociście…
- A może świeci słońce?
„Przy oknie”

Piękne, smutne, refleksyjne i ciągle aktualne

Stanisława Król

1326Dnia 13.11.2013r., w Bibliotece Miejskiej we Wschowie, odbyło się pierwsze spotkanie, nowej grupy Dyskusyjnego Klubu Książki. Było to spotkanie organizacyjne, w którym wzięło udział siedem osób. Uczestnicy to uczniowie szóstej klasy szkoły podstawowej, oraz ich opiekunka, Pani Jolanta Bryćko. Na początku spotkania wszyscy zwiedzali i podziwiali nową bibliotekę. W dalszej części przeszliśmy do autoprezentacji. Każdy z uczestników przedstawił się i powiedział kilka słów o sobie, oraz wykonał własnoręcznie zdobioną wizytówkę ze swoim imieniem i przypiął ją sobie w widocznym miejscu do odzieży wierzchniej, tak aby łatwiej było zapamiętać imiona poszczególnych uczestników. Dyskutowaliśmy również o ulubionych książkach i zasadach funkcjonowania Dyskusyjnego Klubu Książki, a także wybraliśmy książkę, którą będziemy omawiać na następnym spotkaniu. Wybór trafił na ,,Tajemnicę biblioteki” autorstwa Martina Widmarka i Heleny Willis. 

Moderator DKK
Danuta Ratuszniak

1325Zagadki kryminalne, to temat, który pojawił się, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, w Bibliotece Publicznej we Wschowie, w dniu 20.11.2013r. A wszystko to, przez książkę autorstwa Martina Widmarka pt. ,,Tajemnica Biblioteki”, z serii ,,Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. 
Lasse i Maja to główni bohaterowie powieści, którzy pomagają policji rozwikłać zagadkę zniknięcia cennych książek, ze zbiorów biblioteki. Głównymi podejrzanymi są: życzliwy elektryk, szanowana pani profesor oraz pastor. Młodzi detektywi mają za zadanie obserwowanie biblioteki i wyłonienie złodzieja z trójki podejrzanych. Atmosfera rośnie z minuty na minutę, ponieważ mimo licznych zabezpieczeń kolejna książka znika, a złodziej nadal pozostaje na wolności. Niezmordowani detektywi podążają tropem podejrzanych, aż w końcu trafiają na ślad. Kto okazał się złodziejem? Jeżeli chcecie się dowiedzieć, koniecznie przeczytajcie ,,Tajemnicę biblioteki”. Książka bardzo podobała się klubowiczom. Nie jest ani trudna, ani skomplikowana, mimo że napisana w konwencji powieści detektywistycznej. Czyta się przyjemnie i zachęca do sięgnięcia po kolejne książki z tej serii.

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.