Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie

131922 kwietnia 2013 r. odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Tym razem uczestniczki dyskutowały o powieści Sylwii Chutnik „Dzidzia”.
Pisarka laureatka Paszportu „Polityki” i społecznego Nobla Ashoki. Autorka powieści „Kieszonkowy atlas kobiet”, „Dzidzia”, „Cwaniary”. Felietonistka, prezeska fundacji MaMa. Matka 10-letniego syna. Nowoczesna, wykształcona przebojowa kobieta.
„Dzidzia” okazała się utworem, który nie zachwycił czytelniczki. Trudno się dziwić, powieść dotyka tak wrażliwych a równocześnie trudnych problemów, z którymi niechętnie się identyfikujemy. Sylwia Chutnik, absolwentka kulturoznawstwa jest niezwykle bystrą obserwatorką o analitycznym umyśle. W swoim utworze dotyka tematów, które cięgle są aktualne. Sięga do historii związanej z powstaniem warszawskim, a historia jest właśnie punktem zapalnym wielu dyskusji. Chętnie ubralibyśmy się w kostium szlachetnych bohaterów narodowych, którzy walczyli ze złem i nie dopuścili do chwili słabości, w której ktoś kogoś zdradził, okradł, wykorzystał, przyczynił się do jego śmierci. Tak jak babka Dzidzi, która przyjęła do swego domu uciekinierkę z obozu w Pruszkowie, a później wydała ją na śmierć.
Dzidzia – córka Danuty Muttter, której matka była winna śmierci warszawianek, według stereotypu myślowego, jest kozą za złe czyny. Dzidzia Warzywko, Kadłubek – nie potrzebuje płaszcza ani butów, których pragnęła jej babka.
Powieść S. Chutnik to historia braku tolerancji – o naszym stosunku do ludzi niepełnosprawnych, biednych, zagubionych. To kakże obraz okrucieństwa, jakie może wyzwolić się w tłumie, który jest bezwzględny. T o utwór o nas o Polakach – naszej mentalności, przywarach, mrocznych tajemnicach, o społecznym przyzwoleniu na zło, o obojętności i wielu ciągle aktualnych sporach.
Powieść nie zachwyca – bo dotyka tego co jest obok nas. O czym słyszymy każdego dnia, a czasami się z tym stykamy. Obyśmy w tym nie uczestniczyli i aby było nas stać na bunt przeciwko takim działaniom. Sylwię Chutnik było na to stać.


Stanisława Król
131825 marca 2013 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych działającego przy Bibliotece Publicznej i UTW we Wschowie.
Tematem dyskusji była książka Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory „Listy na wyczerpanym papierze” opatrzona przedmową i komentarzem Magdy Umer – przyjaciółki obojga twórców.
Na spotkanie przyszło 9 uczestniczek DKK. Zgodnie stwierdzono, że jest to utwór, który stanowi przykład pięknej i interesującej epistolografii – sztuki zanikającej.
Spotkanie dwojga ludzi obdarzonych geniuszem, jak napisała Magda Umer, składało się z sumy szczęść i nieszczęść zakochanych. Ale ta dziwna miłość wydała niezwykły owoc – najpiękniejsze piosenki autorstwa Agnieszki i Jeremiego.
Czytelniczki bardziej zainteresowała Agnieszka Osiecka, która zaczęła romansować z 20 lat starszym Jeremim „ na lipę”. Zakochała się - w jego listach!.A czy w ich autorze, nie wiemy tak do końca. Klubowiczki miały wątpliwości. Mówiły o ich wzajemnej fascynacji, zauroczeniu, podziwie. Na podstawie zgromadzonych listów trudno uwierzyć w miłość szaloną, taką na śmierć i życie. Bo takaż nie była. Trwała około dwóch lat. Zostały listy, okruchy zatrzymanej przeszłości i uczucia. Sama Agnieszka okazała się czytelniczkom bardziej fascynująca i bardziej znana jako poetka, matka, przyjaciółka. Była ona taka jak w piosence zacytowanej przez jedną z dyskutantek : „A ja się cieszę złą opinią,zła opinia to nie grzech”.
Lektura ta przywołała wiele osobistych wspomnień o Agnieszce Osieckiej, którymi czytelniczki się podzieliły.
Warto sięgnąć po „Listy na wyczerpanym papierze”, żeby „zaglądnąć do duszy ludzi dotkniętych geniuszem i miłością”, i przeczytać ich czasem bardzo intymne wyznania. Teksty Agnieszki i Jeremiego są ponadczasowe, dlatego często odnajdujemy w nich cząstkę siebie.
Następne spotkanie sympatyków ciekawej książki i interesującej dyskusji odbędzie się 24 kwietnia o godz. 16.00 w Czytelni Biblioteki Publicznej we Wschowie. Tematem będzie utwór Sylwii Chutnik „Dzidzia”.

Stanisława Król
25.02.2013 roku odbyło się w Czytelni Miejskiej we Wschowie trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych.
W spotkaniu, w miłej i literackiej atmosferze, brało udział 8 członkiń klubu. Dyskutowały o dwóch utworach prezentujących dwa bardzo różne gatunki literackie - powieść obyczajową i literaturę faktu.
Powieść Santy Montefiore "Spotkamy się pod drzewem ombu", to utwór o tematyce typu "miłość ci wszystko wybaczy" z zakazanym związkiem na tle argentyńskich wydarzeń XX wieku. Ocena utworu przez czytelniczki była dość powściągliwa. Stwierdzono, że powieść z przyjemnością się czyta, typowa literatura kobieca, temat często powielany. Trochę argentyńskiej egzotyki obyczajowej i przyrodniczej. Zainteresowanie wzbudził motyw tytułowego drzewa ombu, a właściwie byliny, która osiąga tak niezwykłe rozmiary i kształty. Zachwytów nie było. Klubowiczki cenią literaturę bardziej ambitną.
Drugi utwór Artura Domosławskiego "Kapuściński Non - Fiction" wywołał prawdziwą burzę intelektualno - emocjonalną wśród dyskutantek. Wymiana ocen była bardzo dynamiczna, ciekawa, pełna subiektywnych ale trafnych uwag. Ryszard Kapuściński został poddany ostremu osądowi jako: reporter, mąż, ojciec, przyjaciel i człowiek. Problemy wierności, uczciwości, lojalności, odwagi czy tchórzostwa wzbudziły skrajne oceny krytyczne i równie gorącą obronę postawy reportera. Do tej książki na pewno wrócimy na 4 marcowym spotkaniu, które odbędzie się 25.03.2013 r. o godz.16:00 w czytelni.
Klubowiczki wypożyczyły dwie kolejne lektury: "Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze" pod red. Magdy Umer i Sylwi Chutnik "Dzidzia". Mam nadzieję na równie gorącą dyskusję, bo książki, które wybrałyśmy są niezwykłe a może nawet kontrowersyjne. Czytelniczki na pewno nie zostaną obojętne wobec ich treści.

Stanisława Król
1317Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ze Wschowy, odbyło się przy książce,,Upadki” autorstwa Anne Proovost. To przejmująca książka o trudnych wyborach moralnych, ale też o pierwszej miłości, o wpływie środowiska oraz niełatwej sztuce tolerancji i wybaczaniu. 17 -letni Lukas spędza wakacje, wraz ze swoją matką, w jej rodzinnym domu, na południu Francji. To nie pierwsze wakacje, które chłopak tam spędzał, jednak do tej pory wszystko było inaczej niż zawsze. Dziadek umarł zimą, w miasteczku pojawiło się wielu imigrantów, a do klasztoru na wakacje przyjechała Caitlin, z którą bawił się jako dziecko. Tego lata Lukas przestał być dzieckiem i stanął wobec całkiem dorosłych problemów. Dramatyczne wydarzenia na zawsze odmienią jego życie. Chłopak odkryje mroczną tajemnicę swojego dziadka sięgającą czasów wojny i będzie musiał się z nią zmierzyć. Jednocześnie zwiedziony fałszywą przyjaźnią wplącze się w działania grupy młodych nacjonalistów, prześladujących arabskich imigrantów, i zapłaci za to bardzo wysoką cenę. Kiedy wreszcie odważy się zerwać z organizacją, ofiarą zemsty bojówkarzy stanie się jego dziewczyna, Caitlin. Okaleczona w sprowokowanym przez bojówkę wypadku na zawsze będzie musiała porzucić marzenia o tańcu.
Autorka uświadamia młodym czytelnikom, że tak naprawdę, dorosłymi stajemy się dopiero wtedy, kiedy życie postawi przed nami prawdziwe wyzwania i że każdy człowiek jest odpowiedzialny za swoje czyny, których następstwa nie zawsze można przewidzieć.
Książka warta przeczytania, gdyż porusza ważne sprawy i zmusza do pewnych przemyśleń.


Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak
24 stycznia 2013 r. o godz.1600 w czytelni miejskiej Biblioteki Publicznej we Wschowie odbyło się drugie spotkanie DKK dla dorosłych.
Tematem styczniowej dyskusji były literackie fascynacje członków klubu. W spotkaniu udział wzięło 7 osób – głównie słuchaczy UTW przy wschowskim Centrum Kultury i Rekreacji. Moderatorem klubu z ramienia Biblioteki jest Ilona Ratajczak. Uczestniczki przedstawiły lektury, które wywarły na nich duże wrażenie, bądź utwory, które czytały ostatnio i, ich zdaniem, warto się nimi zainteresować.
Usłyszałyśmy ciekawe recenzje kilku utworów między innymi: Carlosa Ruiza Zafona „Cień wiatru”, Jana Twardowskiego „Wiersze”, Radosława Romaniuka „Inne życie”. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza, Szymona Hołowni „Bóg, życie i twórczość”, Leni Riefensthal „Pamiętniki”, Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”.
Tematyka przedstawionych utworów i wygłoszone opinie wywołały duże zainteresowanie i dyskusję, w której wzięły udział wszystkie członkinie.
Na koniec spotkania zostały rozdane przez moderatora książki: Artura Domosławskiego „Kapuściński Non-Fiction” i Santy Montefiore „Spotkamy się pod drzewem ombu”, które będą tematem następnego spotkania DKK 25.02.2013 w czytelni miejskiej Biblioteki Publicznej we Wschowie.

Stanisława Król

 1316

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.