Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie

1307Kolejne spotkanie wschowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 21 marca br.. Książka pani Marty Fox „Coraz mniej milczenia” o dramatach dzieciństwa stała się punktem wyjścia do rozmowy o dzieciach będących ofiarami nadużyć ze strony dorosłych – rodziców, opiekunów, którzy powinni obdarzyć ich miłością i troską,
a zmienili dzieciństwo w tragedię.
Bohaterowie opowiadań w rozmowie z autorką przełamują milczenie, zwierzają się ze swoich przeżyć. Opowiadają o tym jak były poniżane, upokarzane, maltretowane, jak przeżywały te tragedie i jakie są następstwa tych dramatów w ich dorosłym życiu.
W związku z tą książką miałyśmy okazję podyskutować o dzieciństwie, o tym jak powinno wyglądać i o tym, że niestety nie zawsze jest takie jak powinno być.

Przed spotkaniem miałyśmy okazję z małymi czytelnikami wschowskiej biblioteki
poczytać i pooglądać dziecięce książki.

Klubowiczka Angelika Białek
1306„Szczury i wilki” Grzegorza Gortata, to książka omawiana na styczniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, w Bibliotece Publicznej we Wschowie. W spotkaniu wzięło udział dziewięć osób. Wśród obecnych przeważała młodzież licealna i gimnazjalna. Mieliśmy również okazje gościć przedszkolaka – brata jednej z uczestniczek, któremu spotkanie bardzo przypadło do gustu. Młody człowiek zapowiedział się już na następne spotkanie.
Książka omawiana na spotkaniu, to znakomita powieść o Holokauście i ruchach neonazistowskich, napisana językiem zrozumiałym, przystępnym i interesującym dla dzisiejszej młodzieży. Autor ukazał w powieści mocne przejście od neonazistów naszych czasów do neonazistów z czasów wojny i przypomniał o piekle w Auschwitz. To książka, którą warto przeczytać, aby uzmysłowić sobie, że mimo upływu czasu, grupy neonazistowskie wciąż powstają i działają w ukryciu, zajmując się przede wszystkim ideologicznym praniem mózgu.


Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak
1305Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w Bibliotece Publicznej we Wschowie, odbyło się w miłym świątecznym nastroju. Ośmioosobowa grupa uczestników, otrzymała skromne upominki gwiazdkowe. Nie zabrakło również ciasteczek, owoców i napoi chłodzących. W tej miłej atmosferze, klubowicze podzielili się swoimi wrażeniami z przeczytanej książki.
Książka Anny Cassidy ,,Gdzie jest Jennifer?”, to powieść obyczajowa skierowana przede wszystkim do nastolatków. Książka opowiada historię siedemnastoletniej Jennifer Jones, która mając dziesięć lat, zamordowała swoją przyjaciółkę. Dziewczyna odsiaduje wyrok, po zakończeniu którego, zmienia miejsce zamieszkania, tożsamość, zrywa kontakt z matką i próbuje normalnie żyć. Początkowo wszystko układa się dobrze, dostaje prace, poznaje miłego chłopaka, czeka na wymarzone studia. Jednak ten spokój nie trwa długo, na jej trop wpada prywatny detektyw, media nagłośniają sprawę i domagają się surowszej kary. Nikt nie przejmuje się tym, co czuje dziewczyna i jak poradzi sobie w życiu z ogromnym obciążeniem psychicznym.
Autorka w swojej książce porusza poważne problemy społeczne i w delikatny sposób uświadamia młodym ludziom istotę tych problemów, wywołując w czytelniku skrajne emocje. Książka niewątpliwie warta uwagi.


Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak
1304Listopadowe spotkanie DKK we Wschowie, odbyło się przy książce Tommiego Wieringi ,,Joe Speedboat”. To urokliwa opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu, marzeniach, miłości, rozczarowaniu, zdradzie, zawodach, a także o pokonywaniu własnych słabości, o przezwyciężaniu trudności, uporze i walce. To historia piątki rówieśników, mieszkających w małej holenderskiej miejscowości Lomark. Jednym z bohaterów jest Franek, czternastoletni chłopiec, który ulega tragicznemu wypadkowi i zostaje przykuty do wózka inwalidzkiego. Po wyjściu ze szpitala, Franek poznaje nowych przyjaciół, wśród nich jest Joe Speedboat, który dość łatwo nawiązuje kontakt z niepełnosprawnym chłopcem, dostrzega jego wyjątkowe zdolności i pomaga mu je rozwijać, sprawia, że Franek potrafi się otworzyć, uwierzyć w siebie, i z większym dystansem podejść do życia. Książkę warto przeczytać, chociażby dlatego, że autor w bardzo urzekający sposób, wpisuje się w nurt przełamywania bezmyślnych stereotypów na temat osób niepełnosprawnych.

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak
 
,,Trzy życzenia” Isabelle Merlin, to książka omawiana na czerwcowym spotkaniu DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wschowie. To powieść o nastoletniej dziewczynie, której życie nagle przewróciło się do góry nogami. Można by powiedzieć że to baśń dla nastolatek. Znajdziemy tam trochę magii, trochę miłości, trochę sensacji. Ogólnie, książkę czyta się dobrze. Trzyma w napięciu. Uwagę czytelników przykuwają malownicze opisy krajobrazów Francji. Książka podobała się klubowiczom. Serdecznie polecam.

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak

 

1303 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.