Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie

Ollivier Mikael i Clarinard Raymond to autorzy ksiązki pt. ,,E-den”, omawianej na listopadowym spotkaniu DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wschowie.
To przykład świetnej literatury dla młodzieży. Opowiada o losach młodych ludzi i ich rodzin, którzy borykają się ze zmorą dzisiejszego świata – narkotykami. Książka uświadamia czytelnikom powody sięgania przez młodzież po narkotyki, które często są spowodowane brakiem autorytetów, a winę za to można przypisać samym rodzicom. Pokazuje problem, który może dotknąć właściwie każdego, nieważne czy to będzie syn policjanta zwalczającego przestępczość narkotykową, czy córka przyszłego gubernatora. Opowiada o problemach, z którymi spotykamy się na co dzień, a tak trudno jest nam je przezwyciężyć, oraz o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się w obliczu nieszczęścia. Jest to książka , która skłania do refleksji. Serdecznie polecam.

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak

1297 

,,Terrorysta” John’a Updike’a, to kolejna książka omawiana w dniu 07.10.2010r, na spotkaniu DKK, w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wschowie. Opowiada historię młodego chłopaka Ahmada Mulloy’a, syna Irlandki i Egipcjanina, który po trzech latach porzuca dziecko i jego matkę.

Ahmad, szukając korzeni ojca, zwraca się ku islamowi. Staje się marionetką w rękach swojego imama. Jest pod silnym wpływem Koranu. Ożywiany muzułmańskim fanatyzmem dąży do spektakularnego uderzenia w znienawidzonego wroga -Amerykę. Pracując dla libańskiej rodziny, dołącza do ludzi planujących atak terrorystyczny. Przez udział w nim, chce udowodnić swe oddanie Allachowi.

Na pierwszy rzut oka, książka wydaje się ciekawa, jednak znajdujące się w niej opisy, są stanowczo za długie. W efekcie czytelnicy otrzymują porcję nudnego socjo-wykładu. Całość sprawia wrażenie układanki, nie całkiem dopasowanej. Oprócz wątku przyszłego terrorysty, pojawia się również historia romansu matki Ahmada z jego szkolnym psychologiem Jack’em Levy’m, okraszona dość odważnymi scenami erotycznymi, co według mnie gryzie się z główną fabułą powieści.

Osobiście uważam , że książka jest przereklamowana z powodu nazwiska autora. Spodziewałam się mocnych wrażeń, a znalazłam ,,tanią” sensacje. Klubowicze podzielają moją opinię. Książka przeznaczona jest raczej dla czytelników dorosłych

Danuta Ratuszniak
Moderator DKK we Wschowie

1296 

Na zakończenie wakacji, 31sierpnia 2010r, we wschowskiej bibliotece odbyło się spotkanie DKK, na którym omawiano książkę Vikas’a Swarup’a pt ,,Slumdog. Milioner z ulicy”.
To historia opowiedziana w pięknej, tętniącej energią i kolorytem formie. Zadziwia, śmieszy i wzrusza. To historia młodego chłopaka, o imieniu Ram, który został aresztowany za to, że bezbłędnie odpowiedział na wszystkie pytania, w indyjskiej edycji popularnego teleturnieju ,,Kto wygra miliard?”.

Po próbach wymuszenia na chłopaku, przyznania się do oszustwa, do akcji wkracza młoda kobieta, podająca się za jego adwokatkę. Jednak aby mu pomóc, Ram musi udowodnić że nie oszukiwał. Wyjawia więc tajemnicę swojego sukcesu. Rozpoczyna niezwykle barwną i dynamiczną opowieść, o dorastaniu w bezwzględnych realiach indyjskiej biedoty, przemocy i miłości swojego życia. To ulica okazała się być jego prawdziwą szkołą – szkołą przetrwania.

Choć realia indyjskich slumsów nierzadko przygnębiają, to historia nabiera niezaprzeczalnego uroku dzięki wielu dowcipnym scenom, które neutralizują przykre, a czasem nawet dramatyczne sceny. Autor połączył wszystkie wątki, stosując technikę retrospekcji – Ram powraca do minionych zdarzeń, podczas których zdobył pozornie przypadkową wiedzę. Stopniowe odkrywanie przed czytelnikiem przygód chłopaka czyni książkę niezwykle wciągającą. Książka bardzo podobała się klubowiczom. Serdecznie polecam.


Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak

 1295

Na majowym spotkaniu DKK śledziliśmy losy osiemnastoletniej dziewczyny - Marcyśki. Marcyśka, to bohaterka książki Beaty Ostrowickiej ,,Zła dziewczyna”. Dlaczego ,,zła”? Ponieważ taką etykietę przypięła jej najbliższa rodzina. ,,Zła” dlatego, że była ambitna, chciała się uczyć i skończyć studia, a nie ugrzęznąć na wsi, jak jej matka, zajmując się gromadką dzieci i uciekając z domu przed agresywnym, wiecznie pijanym mężem.

Marcyśka uczyła się w krakowskim liceum, mieszkała u ciotki, której serdecznie nienawidziła. Po jej śmierci odziedziczyła mieszkanie, co dawało szanse na lepsze, nowe życie. Niestety spadek stał się przyczyną konfliktu. Ojciec chciał sprzedać lokal i ściągnąć Maryśkę z powrotem na wieś aby pomagała w domu. Dziewczyna jednak się nie zgodziła i została wyklęta z rodziny. Od tej pory musiała radzić sobie sama. Czy dobrze postąpiła? Według klubowiczów tak. Pytając ich, co by zrobili będąc na miejscu Maryśki, wszyscy jednogłośnie powiedzieli że dokładnie to samo.

Fakt, może w pewnym momencie dziewczyna zbłądziła, może popełniła błąd, ale gdzie miała szukać wzorca, czy wsparcia, skoro nawet nie mogła liczyć na najbliższą rodzinę. To książka o dokonywaniu trudnych wyborów, odpowiedzialności, a także o miłości, która nie zawsze jest tą wymarzoną. Serdecznie polecam.

 

Danuta Ratuszniak
Moderator DKK we Wschowie

 1294

Któż z nas nie marzył o tym, aby czasami stać się niewidzialnym... To właśnie przydarzyło się Bobby’emu, bohaterowi książki Andrew Clementa pt. ,,Chłopak który zniknął”. Czy jednak Bobby był z tego faktu zadowolony? Raczej nie. Bo jak tu wyjść na ulicę, do szkoły czy do biblioteki, kiedy nie ma się własnego ciała!

Zaczynają pojawiać się prawdziwe problemy. Jak odwrócić sytuację? Co zrobić aby Bobby odzyskał dawną postać? Te i inne pytania spędzają sen z powiek, nie tylko rodzicom chłopaka, jak i jemu samemu, ale również niewidomej dziewczynie i jej rodzinie, których Bobby wtajemniczył. Alicja jest dziewczyną, przypadkowo poznaną w bibliotece. Dzięki temu że jest niewidoma, potrafi lepiej zrozumieć chłopaka, niż ktokolwiek inny. Między nimi rodzi się piękne uczucie.

Jak zakończy się cała historia? Co jest przyczyną zniknięcia chłopaka? Czy Bobby odzyska swoje ciało? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w książce.

Książka naprawdę warta polecenia. Napisana z poczuciem humoru. Czyta się lekko i przyjemnie. Klubowiczom bardzo się podobała.


Danuta Ratuszniak
Moderator DKK we Wschowie

 

 1293

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.