Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie

Maria Konwicka, córka pisarza, reżysera, scenarzysty Tadeusza Konwickiego, autora m.in. „Małej apokalipsy”, „Kompleksu polskiego”, córka znanej ilustratorki i graficzki Danuty Konwickiej („Świerszczyk”, „Miś”, „Szpilki”). Studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracowała w Stanach Zjednoczonych jako animatorka w znanych studiach filmowych DISNEY, UNIVERSAL, znalazła miejsce w świecie filmowym jako współautorka obrazu „Aktorka” o Elżbiecie Czyżewskiej.  W 2010 roku wróciła po trzydziestoletniej emigracji do Polski. Po śmierci ojca, w 2015 roku, porządkuje jego archiwum, próbuje uporządkować swoje wspomnienia z powojennej Polski i pobytu na obczyźnie. Owocem tego jest książka „Byli sobie raz”, w której odtwarza losy dwóch rodzin Leniców i Konwickich. Pokazuje obraz życia kulturalnego Warszawy drugiej połowy XX wieku – słynny stolik w „Czytelniku” przy którym zasiadali Łapicki, Hołoubek i Konwicki. Wspomina przyjaźń ojca z Dziewońskimi, Wajdą, Tyrmandem, jak  dużą rolę w życiu rodziny odegrał kot Iwan, jak Ewa Czyżewska pomogła zadomowić się jej i wielu rodakom w Nowym Jorku. Napisane ze swadą wspomnienia pozwalają przybliżyć czas, w którym wzrastała i żyje Autorka. Barwne opowieści o sobie, dziadkach, wuju, rodzicach są pełne humoru i autoironii. Osoby te poznajemy w towarzystwie osób znanych z mediów, dzięki czemu możemy ich poznać „trochę” z innej strony. Na pewno jest to dobra lektura na czas zimowy i nie tylko.

Książka ta była przedmiotem rozmów na przedświątecznym spotkaniu DKK dla Dorosłych, które odbyło się 17 grudnia 2019 r. we wschowskiej bibliotece.

- Ilona Ratajczak

IMG 1784 IMG 1788

DKKWschowa listopad 2019Książka „Podróżniczki: w gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy” Wolfa Kielicha była tematem rozmów na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych we Wschowie.

Kielich Wolf - autor wielu książek m. in. o ludach Indonezji, o okupacji Belgii i Holandii, współpracownik przy produkcji filmów dokumentalnych dla telewizji holenderskiej zainteresował Klubowiczki swoją książką o XIX-wiecznych podróżniczkach. Bohaterki publikacji to portret kilkunastu pań, które „obalają” wizerunek kobiety  epoki wiktoriańskiej - osoby bezradnej, bezbronnej odnajdującej swoje powołanie w roli „anioła ogniska domowego”. Pisarz ukazuje postaci pełne odwagi, temperamentu, którym nie straszne są przygody w nieznanych odstępach Azji, obu Ameryk czy Afryki. Kobiety były odważne, zdeterminowane, a Autor stara się przedstawić je w miarę obiektywnie. Często swoje spostrzeżenia podpiera ich listami czy fragmentami pamiętników. Bohaterki to panie w wieku średnim, z różnymi problemami, prawie wszystkie pochodziły z wyższych sfer społecznych. W przeciwieństwie do mężczyzn, którzy byli opłacani za swoją pracę przez rządy, same finansowały swoje wyprawy. I tak kobiety wyruszały w niewielkim towarzystwie by poczuć wolność i niezależność, była im obca chęć podboju. Chciały poznać innych ludzi, ich zwyczaje, zrozumieć ich życie. Często uważały, że ich misją jest chronienie tubylców przed wpływami białego człowieka. Na kartach książki poznajemy m.in. Mariannę North, Alexandrinę Tinne, Hester Stanhope,  Alexandrę David Néel, Mary Kingsley, Daisy Bates i wiele innych dla których podróżowanie i poznawanie stało się celem życia.

Bohaterki są niebanalne, z nimi poznajemy inny odległy świat.  Aż podziw bierze, że „bez wygód, telefonów komórkowych i Internetu” odważyły się wyruszać w zupełnie im obcy świat. Interesująca książka.

Spotkanie odbyło się 26 listopada 2019 roku we wschowskiej bibliotece.

- Ilona Ratajczak

DKK wrzesieńWe wtorek, 24 września 2019 we wschowskiej bibliotece odbyło się powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Zgodnie z wcześniejszymi  ustaleniami  rozmawiałyśmy o książkach, przeczytanych  w czasie wakacji, a które warto polecić innym.

Nasze Klubowiczki polecają:

- cykl książek o policjantach z Lipowa Katarzyny Puzyńskiej, począwszy od „Motylka” do „Rodzanice”, za intrygujące zagadki z przeszłości, które nigdy nie miały być odkryte rozgrywające się na mazurskiej prowincji. Powieści -  wciągające połączenie kryminału, powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym i lekkie pióro autorki sprawiają, że lektura wciąga.

- „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzki świata” Tomka Michniewicza. Siedem historii z życia codziennego w różnych krajach - nadzieje, smutki, wyzwania, radości. To opowieść, w której autor próbuje przedstawić otaczający nas świat, to niesamowita podróż przez życie, wnikliwa obserwacja codzienności bohaterów reportaży.

- „Pokuszenie” Piotra Bojarskiego. To druga część cyklu z Bogdanem Popiołkiem, której akcja rozgrywa się w naszym mieście, we Wschowie.

- m. in. powieści z cyklu ”Wieczór taki jak ten” Gabrieli Gargaś. Za to że autorka pisze o wielu ważnych sprawach dla kobiet.

- „Izrael oswojony” Eli Sidi, Polki od kilkunastu lat mieszkającej w Izraelu. Ciekawa książka ukazująca ten kraj z punktu widzenia Polki, która zdecydowała się na emigrację po zawarciu związku małżeńskiego z Izraelczykiem.

- powieści z cyklu „Genialna przyjaciółka” włoskiej pisarki Eleny Ferrante. Książki opowiadają o losach dwóch dziewczyn żyjących w latach pięćdziesiątych XX wieku w Neapolu, mieście mafii i przemocy. Powieści te były nominowane do Premio Strega - najbardziej prestiżowej  nagrody literackiej we Włoszech.

Ilona Ratajczak

DKK czerwiec 201918 czerwca 2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie o godzinie 16.00 odbyła się dyskusja z udziałem czytelników skupionych w DKK. Jej tematem był zbiór reportaży Justyny Kopińskiej Polska odwraca oczy.       

,,Pięćdziesięciotrzyletni dziś M. Tryszkiewicz latem 1988 r. zabił czterech chłopców.(…)       W czasie procesu biegli orzekli, że Mariusz jest poczytalny, ma bardzo wysoki iloraz inteligencji, a jego zachowanie cechował sadyzm i pragnienie zaspokojenia popędu seksualnego”! Jego żona Anna snuje taką refleksję: ,, Nie wiadomo kim obecnie byłyby te dzieci. Może wyrosłyby na zabójców lub złodziei.” Tak zaczyna się reportaż Spokojny sen Anny. Opisana historia ofiar     i kata, poraża, a Anna i jej miłość do zbrodniarza wprawia czytelnika w osłupienie.

Polska odwraca oczy – to zbiór 16 reportaży. Opisane przez autorkę historie są znane niemal wszystkim, ale już o nich nie pamiętamy.

Justyna Kopińska – socjolog, dziennikarka prasowa, reporterka. Uhonorowana za swoje dziennikarstwo masą nagród polskich i prestiżową EUROPEAN PRESS PRIZE za reportaż prasowy. Pisarstwo z najwyższej półki. Chciała być policjantką śledczą, została dziennikarką, która śledzi przemoc dotykającą bezbronnych ludzi, obnaża niedoskonałości polskiego aparatu władzy, placówek wychowawczych, szpitali. Autorka nie ocenia, nie komentuje. Oddaje głos ofiarom,    ale też dociera do oprawców, ich rodzin, urzędników państwowych.

16 reportaży i same pytania, każde może zaczynać się od słowa Dlaczego - ? Zło kieruje  ludźmi, skąd się bierze, dlaczego fascynuje. Dlaczego tak szybko zapominamy, odwracamy oczy? Bo nie dotyczy nas ani naszych bliskich? A może pewnego dnia nie wrócimy ze spaceru po lesie, parku, mieście, bo na naszej drodze stanie ZŁO! – a Polska odwróci oczy.

    meller28. 05 .2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie o godz. 16.00 odbyło się kolejne spotkanie czytelników skupionych w miejscowym DKK. Tematem dyskusji była książka Marcina Mellera ,,Sprzedawca arbuzów”. Jest to zbiór najlepszych felietonów zamieszczanych w Newsweeku w latach 2012 – 2015 - a nawet jeszcze starszych - szczególnie te z części rodzinno-intymnej.

     Autor, Marcin Meller - warszawiak od pokoleń. Z wykształcenia historyk z racji wykonywanej pracy dziennikarz, prezenter telewizyjny, autor książek, ostatnio wydawca. Człowiek niezwykle inteligentny, oczytany, trzymający rękę na pulsie wszystkich ważnych wydarzeń kulturalnych, politycznych, obyczajowych, erudyta. Błyskotliwy, dowcipny, lekko ironiczny, ma zdrowy dystans do siebie i otaczającej go rzeczywistości. To wszystko czytelnik znajdzie w jego felietonach.

     Z reguły autor wybiera na tytuł jeden felieton ze zbioru. W nim jest ukryty klucz do przesłania, inspiracji zawartych w całym tomie. Być jak sprzedawca arbuzów – jest pięknym felietonem o tym, że wszyscy popełniamy gafy w życiu. Ważne jest, w jaki sposób ratujemy się z niezręczności. Tu liczy się szybki refleks i błyskotliwa riposta. Z doświadczenia wiemy, że najlepsze odpowiedzi przychodzą zbyt późno.

    Książkę autor zadedykował swoim najbliższym – dzieciom i żonie: ,, Dla Bosi, Gucia i Ani za wszystkie piątki, kiedy bez kija nie podchodź, bo tatuś męczy felieton.”

    Polska literatura miała i ma wielu wspaniałych felietonistów. Meller uczył się od najlepszych nie tylko polskich. Myślę, że sam jest już mistrzem, od którego mogą się uczyć młodzi.

    Polecam, jest to idealna lektura na wakacje. Miłego czytania. Warto!                                   

                                                                                                                                           Stanisława Król

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.