Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie

aniaAnia, tytułowa bohaterka noweli Barbary Tylickiej Jeden dzień Ani była półsierotą, pomagała mamie zajmować się domem, a także opiekowała się dwójką swoich braci. Wiedziała, że bez jej pomocy mama pracująca na dwóch etatach nie dałaby sobie rady. Dziewczynka była bardzo pracowita. Pomimo wielu obowiązków bardzo dobrze się uczyła, brakowało jej jednak przyjaciółki „od serca”. Miała nadzieję, że zostanie nią Krysia. Ta jednak zawiodła jej zaufanie, bezczelnie przywłaszczając sobie wypracowanie koleżanki. Ania – wyrozumiała, ugodowa i bezkonfliktowa nie umiała zaprotestować i sama dostała złą ocenę. Czuła się pokrzywdzona, rozgoryczona i osamotniona, bo Krysia nawet jej nie przeprosiła. Nie pragnęła już, by koleżanka została jej przyjaciółką „od serca”. Postanowiła się zbuntować i po szkole, zamiast iść do pralni odebrać rzeczy, wyruszyła przed siebie. Nad rzeką spotkała młodego chłopaka, który stracił matkę. Bardzo mu jej brakowało. Nowy znajomy podczas rozmowy stwierdził, że gdyby ją miał, nigdy by się niczym nie martwił. Dziewczynka dopiero wtedy doceniła swoje szczęście i wróciła do domu.

Autorka pokazuje nam na przykładzie Ani, że z każdej trudnej sytuacji jest jakieś wyjście i nie wolno się załamywać czymś, co już się wydarzyło. Należy rozejrzeć się wokół i poszukać pocieszenia. Powinniśmy doceniać to, co posiadamy, bo inni po prostu mogą tego nie mieć. Nie tylko dorośli, ale i dzieci muszą nieustannie dokonywać różnych wyborów. W życiu często bowiem musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest słuszne i jak należy postąpić, co będzie sprawiedliwe, a co może zostać odebrane jako tchórzostwo, fałsz czy  życiowe wygodnictwo.

Irena Cyrulewska

powiedz27.09.2017 r. odbyło się we wschowskiej bibliotece pierwsze, po wakacyjnej przerwie, spotkanie dzieci w ramach DKK. Dyskusja dotyczyła książki Barbary Ciwoniuk „Musisz to komuś powiedzieć”. Pisarka pokazuje, że życie nastolatka nie jest łatwe. Autorka porusza problemy typowe dla współczesnej młodzieży. Mamy tu pierwsze zauroczenia, przyjaźń wystawioną na wielką próbę, alkohol, narkotyki, odwieczne problemy na linii rodzic – dorastające dziecko, kłamstwa i niedomówienia. Kończy się rok szkolny i Milena, główna bohaterka książki, wraz z przyjaciółką Kamą zastanawiają się, jak spędzić dwa miesiące wakacji. Możliwości finansowe są jednak ograniczone, bo rodzice Mileny wszystkie oszczędności przeznaczyli na otwarcie nowej knajpy w centrum Suwałk. Dziewczynie pozostaje zatem wyjazd z przyjaciółmi na wieś do dziadków Kamy (gdzie potrafi stawić czoła problemom, odrzucić alkohol i narkotyki) oraz warsztaty literackie poświęcone życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Analizowanie życiorysu wielkiej poetki otwiera dyskusję o homofobii oraz tolerancji dla wszelkiej inności. Podczas warsztatów, na których podjęto się poznania życia i twórczości pisarki, bohaterowie udowadniają, że czasem warto brać pod uwagę różne argumenty, skrupulatnie przyjrzeć się wszelkim motywom działania człowieka, nim się go oceni. Nikt z nas nie wie przecież o innych wszystkiego, czasem okazuje się, że w ogóle nie znamy nawet swoich przyjaciół. Książka pozwala na chwilę refleksji nad naszym stosunkiem do homoseksualizmu, choroby psychicznej i problemów wychowawczych.

Irena Cyrulewska

stulatek13.06.2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie odbyło się kolejne spotkanie czytelników DKK dla Dorosłych. Tematem dyskusji była powieść pt. STULATEK, KTÓRY WYSKOCZYŁ PRZEZ OKNO I ZNIKŁ szwedzkiego dziennikarza, pisarza Jonasa  Jonassona. Był to literacki debiut 48-letniego autora.

Allan Karlsson, bohater powieści, przez sto lat trzymał świat w niepewności wpływając na bieg historii. W dniu swoich setnych urodzin uciekł przez okno (na parterze) i znikł. Zaczyna się jego nowa przygoda i jak później okaże nowe życie. Sędziwy Allan uważa, że na nic nie jest za późno. Spotyka nowych ludzi, niektórzy zostaną jego przyjaciółmi, zakocha się, ożeni i będzie spędzał końcówkę swojego życia w egzotycznej scenerii wiecznych wakacji. Rzecz dzieje się w 2005 r.  Allan Karlsson, którego  edukacja zatrzymała się na podstawowym wykształceniu, miał dość „wybuchowe” życie.

Bohatera często porównuje się do nowego Foresta Gumpa, amerykańskiego dobrotliwego idioty, który był bohaterem powieści, później filmu Forest Gump. To właśnie Forest powiedział „Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiadomo co się trafi”. Dla szwedzkiego Allana, życie też było bombonierką. Wyciągnął z niego czekoladki, które pozwoliły mu uwierzyć, że życie można zacząć na nowo nawet po setnych urodzinach.

Powieść Jonassona to zabawa, podnosząca na duchu historia zwracająca uwagę na ludzi starszych. Seniorzy niekoniecznie chcą żyć tak, jak ktoś urządzi im życie. Karlsson zbuntował się w dniu swoich 100-urodzin. Uciekł z „domu szczęśliwej i spokojnej starości”. Wybrał wolność.

To bardzo mądra lektura o dość wakacyjnym nastroju. Zapewnia dobry humor i niewymuszony szczery śmiech, wzbudza sympatię do czasem niezbyt sympatycznych bohaterów

Klubowicze przyjęli utwór ciepło. Docenili fabułę, styl utworu i optymistyczne pełne humoru spojrzenie na świat i przekonanie, że starość nie musi być więzieniem, ale może być  czasem zachwytu życiem. Polecam!

Stanisława Król

pilch25 maja 2017 r. odbyło się spotkanie czytelników skupionych w DKK, który istnieje w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie. Miłośnicy literatury dopisali jak zawsze. Rozmawialiśmy o książce ZAWSZE NIE MA NIGDY – JERZY PILCH w rozmowie z EWELINĄ PIETROWIAK.

                Jest to wywiad rzeka, którego bohaterem jest  pisarz z pokaźnym dorobkiem literackim często nagradzany prestiżowymi tytułami np. w 1998 r. zdobył Paszpot Polityki, 2001 Nagroda Literacka Nike i cały szereg innych nagród i wyróżnień. Felietonista, publicysta, pisarz, dramaturg, autor scenariuszy. Spis cudzołożnic, Pod mocnym aniołem, Żółty szalik– to filmy zrealizowane na podstawie twórczości Pilcha. Autorka, która przeprowadziła wywiad to reżyserka teatralna i operowa, scenografka i długoletnia przyjaciółka rozmówcy. Charakter luźnej, przyjacielskie rozmowy jest wynikiem ich wzajemnej sympatii i znajomości. Pilch jest mistrzem opowiadania, charakterystyczny styl, dobór tematów, poczucie humoru i dystans do otaczającego świata i siebie. ZAWSZE NIE MA NIGDY to nie jest literatura rozrywkowa – o sobie, życiu przeszłości i przyszłości mówi człowiek przedwcześnie naznaczony starością – autor ma 65 lat i od kilku lat ma zdiagnozowaną chorobę Parkinsona. To przejmujące sprawozdanie z życia przepełnionego miłością do literatury, pisania, czytania i do literatów oraz skażonego wieloma błędami, nałogami i wątpliwościami. Pilch to „człowiek swojski” – tak o nim mówią. Obdarzony dużym poczuciem humoru potrafi dostrzec wady i śmiesznostki swoje i tych największych naszej literatury np. Miłosza, Herberta, Szymborskiej. Tym samym daje prawo każdemu do błędów, nietypowych zachowań a nawet dziwactw.

Pilcha   albo  się  kocha  albo  go  odrzuca.   Jest to świetna lektura dla fanów autora. Nie jestem fanką Pilchowej frazy, estetyki i bohaterów literackich. ZAWSZE NIE MA NIGDY przeczytałam z przyjemnością, podobnie jak klubowicze. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę nie tylko o Jerzym Pilchu ale także o pisarstwie, sztuce tworzenia literatury, która nie jest łatwa i nie każdy może się nią zajmować twórczo. W obecnym zalewie miałkiej literatury, wielu o tym nie wie, albo nie chce wiedzieć.

Książka warta uwagi!

Stanisława Król

wkacje2017Wakacje zbliżają się wielkimi krokami...przyszedł więc czas na ostatnie przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 08.06.2017 r. Aby uatrakcyjnić ten czas, spotkanie przenieśliśmy na dziedziniec Biblioteki Publicznej we Wschowie do ,,Czytelni pod akacją”, a następnie wybraliśmy się na ogromną pizzę do miejscowej pizzerii. Pośród miłej atmosfery opowiadaliśmy o swoich planach na wakacje. Nie zabrakło również podziękowań i życzeń. Oprócz dobrego humoru, uczestniczki zabrały ze sobą również dwie książki na wakacje. Jedna pt. ,,Strażniczka książek” Mechthild’y Glaser, druga pt. ,,Musisz to komuś powiedzieć” Barbary Ciwoniuk. Miłego czytania! Po wakacjach widzimy się znowu!!!:)

 

                                                                                                        Moderator DKK we Wschowie

                                                                                                                    Danuta Ratuszniak

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.