30 września 2009 r. odbyło się kolejne spotkanie w DKK w Żarach, w którym uczestniczyło siedem osób (ogółem do Klubu należy 12 osób). Na spotkaniu omawialiśmy dwie książki: Edwarda Redlińskiego „Telefrenia” i Janusz L. Wiśniewski „Sceny z życia za ścianą”. Na spotkaniu gościliśmy lokalną telewizję TeleŻet, która nadała relację z Klubu, co spowoduje większe zainteresowanie programem DKK. Nasze spotkania mają charakter kulturalny, na których rozmawiamy również wydarzeniach kulturalnych i społecznych dziejących w Żarach i naszym regionie.

 

Krzysztof Cymach
DKK w Żarach
„Książka jest niczym piękny ogród, który można włożyć do kieszeni „
(przysłowie chińskie)

23 lutego 2010 r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki .Wzięli w nim udział uczniowie klas 5-tych i 6-tych ze Szkoły Podstawowej nr 8. Otworzyła je p. Małgorzata Pawłowska pracownik Oddziału , a dzieciom towarzyszyły p. Wioletta Suchan – nauczyciel bibliotekarz i p. Izabela Czajka – nauczyciel j. polskiego.
Na początku wszyscy uczestnicy przedstawili się, powiedzieli, co lubią robić, jakie gatunki książek czytają i jakie są ich ulubione lektury. Następnie p. Małgorzata poinformowała o inicjatywie MBP, jaką jest DKK, o jego celach i zadaniach.
Wywiązała się ciekawa rozmowa na temat różnych przysłów związanych z książkami oraz wstępnie uczestnicy spotkania podzielili się wrażeniami z czytania pierwszej „zadanej” J przez DKK książki - Rafała Kosika „Felix, Net i Nika…” Przydzielono też zadania z nią związane na kolejne spotkanie.
Przed końcem spotkania wszyscy pozowali do pamiątkowych zdjęć i zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Aleksandra Zaborna
Moderator DKK w Żarach

  

1225 1226 1227 

„ Nie jesteśmy stworzeni do życia w samotności, to inni ludzie czynią nasze życie pełnym”
(R. Kosik - Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek )

 

Dnia 16 marca 2010 roku w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Do naszego grona dołączyły jeszcze dwie osoby i obecnie klub zrzesza 14 miłośników książek.
Tematem zajęć była powieść Rafała Kosika „Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek”. Natalka, jedyna uczestniczka spotkania, która przeczytała wszystkie części z tej serii, opowiedziała nam ciekawostki dotyczące życia i przygód głównych bohaterów powieści. Inni natomiast podzielili się swoją wiedzą o autorze, gatunku fantasy i science fiction. Podczas spotkania obejrzeliśmy oficjalną stronę autora i fanklubu serii na necie. Wymieniliśmy się wrażeniami z przeczytanej lektury. Zastanawialiśmy się też nad ewentualnym nakręceniem filmu na podstawie utworu R. Kosika i naszymi w nim rolami. Większość z nas wybrała trzy główne postacie z książki tj. Felixa, Net i Nikę. Przed końcem spotkania zapoznaliśmy się z kolejną proponowaną do omówienia lekturą - „Oskar i pani Róża”. Umówiliśmy się na następne odwiedziny w Bibliotece, po czym nastąpił słodki poczęstunek.
Na tym jednak nie koniec. Nasz klub uczestniczył w otwarciu wystawy „Książka
z dedykacją. Kolekcja Janusza Koniusza”. Autor posiada aż 600 autografów znanych ludzi ze świata literatury, polityki np. Cz. Miłosza i J. Kuronia. Cenną kolekcję można podziwiać w Wypożyczalni Ogólnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach. Serdecznie polecamy wszystkim miłośnikom książek obejrzenie tej wystawy.
Po tym wydarzeniu w pełni zadowoleni z naszego spotkania rozeszliśmy się do domu.

Aleksandra Zaborna uczennica kl. VI SP 8 w Żarach
Małgorzata Pawłowska moderator DKK

  1228 1229 1230

W ramach Tygodnia Bibliotek 12 maja w DKK w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek, pisarką edukacyjnych książek dla najmłodszych czytelników. Na niecodzienne wydarzenie zaproszeni zostali uczniowie klasy pierwszej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach. Spotkanie odbyło się dzięki Instytutowi Książki w Krakowie, który jest patronem Dyskusyjnych Klubów Książki a także Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Cóż było takiego odmiennego i niepowtarzalnego w tym przedsięwzięciu? Autorka nie tylko przedstawiła nam bohaterkę swoich utworów - Cecylkę Knedelek i opowiastkę z jej życia, ale również zaprosiła dzieci do wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych. Za sprawą Cecylki i jej najbliższych przyjaciół, którzy to odkryli przed naszymi milusińskimi tajniki świata kuchni, uczniowie żarskiej „ósemki” mogli wykazać się swoimi zdolnościami kucharskimi. Przy czym mieli okazję zdobyć akt nominowania na kuchareczkę i kuchcika, wykazując się pomysłowością w tworzeniu owocowych szaszłyków i truskawkowych guzików. Zabawa była przednia, pełna wrażeń. A efekt pracy zadziwiający i smakowity. Dzięki temu spotkaniu udało się połączyć przyjemne z pożytecznym. Było coś dla ducha i ciała, o czym nasi czytelnicy na pewno będą długo pamiętać.

Małgorzata Pawłowska moderator DKK

1231 1232 1233  

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.