kaliocinskaW środowy wieczór, 21 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarac  miało miejsce spotkanie z autorką poczytnych książek obyczajowych, Małgorzatą Kalicińską, na którym zgromadziło się licznie grono fanów jej twórczości, zwłaszcza panie. Czytelniczki dopytywały pisarkę o początki twórczości, najnowsze książki, związki bohaterów książek z jej osobistym życiem i innymi osobami rzeczywiście istniejącymi oraz o jej udział przy powstawaniu serialu opartego na cyklu książek "Rozlewisko".

Uczestnicy spotkania chętnie nabyli książki, w których otrzymali wpisy z autografem autorki. Atmosfera spotkania była niezwykle ciepła i serdeczna, a jego uczestnicy opuszczali bibliotekę w dobrym nastroju.

Krzysztof Cymach
DKK Żary

kaliocinska 2

barborka4 grudnia przypada Barbórka – święto górników, dlatego spotkanie z pierwszakami w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy pogadanką o węglu i górnikach. Kontynuując temat pani bibliotekarka przeczytała „Legendę o Skarbniku” Juliana Brudzewskiego, wykorzystując do tego celu teatrzyk kamishibai. Dzięki temu dzieci poznały najsłynniejszą śląską legendę o duchu wszystkich kopalń – Skarbniku, który pomaga w niedoli górnikom i jest także ich przewodnikiem. Potem wcielały się w rolę górników, rozwiązywały quiz związany z omawianym tematem, a na koniec rysowały węglem Skarbnika - to zadanie sprawiło dzieciom największą radość

Małgorzata Pawłowska

Wielkimi krokami zbliża się Wigilia Bożego Narodzenia, jeden z ulubionych dni w roku najmłodszych, dlatego dzisiejsze spotkanie z wychowankami Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dotyczyło Świętego Mikołaja. Pani bibliotekarka przeprowadziła quiz na temat zimy i Świąt, następnie przeczytała książkę pt.,,Jak pracuje Święty Mikołaj?” Alana Snowa. Dzieci dowiedziały się z niej, gdzie mieszka ta znana postać, w jaki sposób gromadzi i rozwozi prezenty oraz kto jej pomaga. Następnie przedszkolaki rysowały kredkami wymarzone prezenty. Prace zostały wyeksponowane w Oddziale dla Dzieci. Na zakończenie odbyła się zabawa ruchowa ,,Niekosztowne podarunki”, która miała na celu uświadomienie dzieciom, że niespodzianką może być również miłe słowo, gest czy uśmiech. Przyjemnie było słuchać wyznań: ,,Jesteś moją najlepszą przyjaciółką”, ,,Lubię się z tobą bawić”…. i widzieć uśmiech na twarzach zadowolonych przedszkolaków.

Edyta Lachowska

mikolaj 

Dzisiejsze spotkanie w ramach DKK z wychowankami Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach związane było ze zbliżającym się Światowym Dniem Kota, który obchodzimy 17 lutego. Zajęcia pt. ,,Nie taki znowu zwykły kot” rozpoczęły się pogadanką na temat kotów -ich ras, zwyczajów, sposobów pielęgnacji oraz rozwiązywaniem ,,Kocich Zagadek”.  Pani bibliotekarka odczytała utwór Svena Nordqvista pt.,,Kiedy mały Findus się zgubił”, następnie odbyła się dyskusja na temat wydarzeń mających miejsce w książce. Dzieciom bardzo podobały się przygody małego Findusa, polubiły jego właściciela Pettsona i potrafiły nazwać uczucia głównych bohaterów. Przedszkolaki wzięły udział w zabawach ruchowych ,,Szukanie i odnalezienie kotka” oraz ,,Kocia gimnastyka”, po czym wykonywały prace plastyczne ,,Mój kot”. Na zakończenie dzieci podzieliły się ciekawostkami na temat ulubionych czworonogów i jednogłośnie stwierdziły, że warto mieć mruczącego przyjaciela.

Edyta Lachowska

kot

Dzisiejsze spotkanie w ramach DKK  z uczniami Szkoły Podstawowej  nr 8 w Żarach związane było z Dniem Języka Ojczystego, który obchodzimy 21 lutego. Zajęcia rozpoczęliśmy pogadanką o języku ojczystym Polaków czyli polskim, uważanym za skarb narodowy. Dzieci dowiedziały się, że o język trzeba dbać i mówić poprawnie, dokładnie i wyraźnie, jak sugeruje Małgorzata Strzałkowska w  jednym ze swoich wierszy. Pierwszaki, po wstępnej gimnastyce języka, przystąpiły do zadań związanych z poprawną polszczyzną, m.in. rozwiązywały rebusy, wskazywały homonimy, rysowały rzeczy rozpoczynające się  na określony dwuznak i czytały łamańce językowe. Na zakończenie spotkania doszły do wniosku, że język polski wcale nie jest taki łatwy dla nich samych, a co dopiero dla obcokrajowców.

Małgorzata Pawłowska

ojczysty

ksiezycDzisiejsze spotkanie w ramach DKK z wychowankami Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach nosiło tytuł "Jak złapać księżyc”. Na wstępie pani bibliotekarka przeprowadziła pogadankę na temat marzeń i ich realizacji. Dzieci mówiły o swoich marzeniach – dużych i tych całkiem skromnych. W głównej części zajęć prowadząca  przeczytała utwór Jonathana  Emmetta pt. ,,Jak złapać księżyc”. Bohaterem tego utworu jest Krecik, który pragnie strącić Księżyc, gdyż jest on "najpiękniejszą rzeczą, jaką w życiu widział”. Słuchaczom bardzo podobała się historia o wytrwałym marzycielu. Krecik nie zrażał się trudnościami w drodze do wyznaczonego celu. Księżyca nie udało się Krecikowi strącić, nie udało się tego dokonać również naszym przedszkolakom. Jednak dzieci nie poddały się i wyruszyły w ,,Podróż kosmiczną”, następnie wylądowały na Księżycu i pomogły w ten sposób spełnić Krecikowi jego największe marzenie. Odbyły się zabawy ruchowe: "Strącamy  księżyc”, "Podróż kosmiczna” i ,,Spacer po Księżycu”. Potem przyszedł czas na  zajęcia plastyczne, podczas których przedszkolaki rysowały pojazdy kosmiczne. Prace zostały wyeksponowane na tablicy i omówione. Okazało się, że dla wytrwałych poszukiwaczy przygód Kosmos stoi otworem. Na zakończenie młodzi astronauci wzięli udział w Kosmicznym Quizie.(5.03.2019)

Edyta Lachowska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.