rybkaDzisiejsze spotkanie w ramach DKK z uczniami Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach przebiegało w Królestwie złotej rybki. Wstępem do niego były bajkowe zagadki o złotej rybce i rybaku. Następnie pani bibliotekarka przeczytała bajkę „O rybaku i złotej rybce”, którą dzieci z uwagą wysłuchały. Potem przyszedł czas na krótką rozmowę o utworze i cechach głównych bohaterów. Dziewczynki stwierdziły, że żadna z nich nie chciałaby być na miejscu żony rybaka, natomiast chłopcy chętnie wcieliliby się w rolę jej męża. W bajce złota rybka spełniała życzenia małżonków, natomiast podczas naszego spotkania role się odwróciły i  zadanie to przypadło  uczestnikom zajęć. Na zakończenie uczniowie rysowali swoje życzenia i „wrzucali je do morza” z nadzieją, że wkrótce się zrealizują.(19.03.2019)

Małgorzata Pawłowska

piątkowskaDzisiaj w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach gościła znana i poczytna autorka książek dla dzieci i młodzieży, Pani Renata Piątkowska. Pisarce towarzyszyła lektorka, Pani Malwina Kożurno. Spotkanie autorskie odbyło się w ramach DKK i zostało zrealizowane przy pomocy finansowej Instytutu Książki. Wzięli w nim udział najmłodsi klubowicze -wychowankowie Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach i ich rówieśnicy z Miejskiego Przedszkola nr 10 w Żarach.

Po uroczystym powitaniu i przedstawieniu zaproszonych Gości, pojawiło się pytanie: kim jest pisarz i czym się zajmuje? Odpowiedź przedszkolaków była błyskawiczna i brzmiała: "To osoba, która pisze książki”.

Następnie Pani Malwina Kożurno zapoznała dzieci z opowiadaniem Pani Renaty Piątkowskiej ,,Daleko jeszcze?”, które znajduje się w zbiorze pt. ,,To się w głowie nie mieści”. Uczestnicy spotkania żywiołowo reagowali na przygody i pomysły głównej bohaterki, rezolutnej Tosi.

W dalszej części spotkania Pani Renata Piątkowska zachęciła dzieci do dyskusji w nawiązaniu do książki jej autorstwa ,,Paluszki, czyli o dziesięciu takich, którzy nigdy się nie nudzą”. Sześciolatki  chętnie opowiadały, jakie czynności wykonują ich paluszki podczas pobytu w przedszkolu.

Autorka jest wielką wielbicielką zwierząt, dlatego w jej twórczości ważne miejsce zajmują czworonożni przyjaciele. Nasz Gość opowiedział wzruszającą historię dzielnej kotki Wierusi, ,,pracującej” na okręcie wojennym, która zachowała zimną krew podczas ostrzelania statku i uratowała swoje dzieci przed utonięciem. Więcej kocich historii zawartych jest w książce  pt. ,,Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach”, którą serdecznie polecamy wszystkim miłośnikom mruczków.

Na zakończenie pisarka odpowiadała na pytania najmłodszych czytelników. Dzieci były zainteresowane procesem powstawania książki, chciały wiedzieć skąd autorka czerpie pomysły oraz czy posiada dzieci i jak wabi się jej labrador.

Wizyta zakończyła się pamiątkowym zdjęciem  oraz wpisem do Kroniki Oddziału dla Dzieci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom spotkania. Do zobaczenia na kolejnym.

piątkowska 2

mdkd2 kwietnia 2019

Dzisiejsze spotkanie w ramach DKK z wychowankami Miejskiego Przedszkola nr 3  w Żarach związane było z obchodami Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Na wstępie pani bibliotekarka przeprowadziła pogadankę na temat roli, jaką książka odgrywa  w życiu człowieka i odczytała fragmenty listu litewskiego bajkopisarza i ilustratora Kęstutisa Kasparavičiusa. Dzieci zgodnie stwierdziły, że smutne byłoby życie bez bajek. Przedszkolaki biorąc udział w quizie, wykazały się dużą wiedzą na temat baśni. W głównej części zajęć prowadząca  przeczytała fragment książki Bianci Belardinelli pt.  ,,Gwiazda królowej”, następnie klubowicze wcielili się w role głównych bohaterów utworu odgrywając scenki teatralne. Przyjemnie było patrzeć na roześmiane twarzyczki młodych aktorów - bajkowych postaci związanych z dzisiejszym świętem.

krukOstatnie spotkanie w ramach DKK z wychowankami Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach nosiło tytuł ,,Jak mały kruk znalazł swoje imię”. Na wstępie pani bibliotekarka przeprowadziła pogadankę dotyczącą imion i ich roli w życiu człowieka. W głównej części zajęć prowadząca przeczytała utwór Nele Moost pt. ,,Już wszystko dobrze! Czyli jak mały kruk znalazł swoje imię”. Przedszkolaki przeżywały perypetie ptaszka, cieszyły się, gdy wyzdrowiał. Podobało im się nowe imię bohatera, chociaż miały wiele własnych pomysłów, np.: Tomek, Grzegorz czy Wojtek. Potem przyszedł czas na  zajęcia plastyczne, podczas których dzieci tworzyły książeczkę-album  pt. ,,Nasze imiona”. Na zakończenie najmłodsi Klubowicze podziękowali paniom bibliotekarkom za miło spędzony czas  i wręczyli im bukieciki konwalii.(7.05.2019r.)

Edyta Lachowska

kruk2

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.