totaliytaryzmSpotkanie DKK dla dorosłych przy MBP Żary w dniu 27.02.2019

W związku z ustanowieniem roku 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, w Galerii Ekslibrisu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach prezentowano wystawę pt. „INNY ŚWIAT? OBLICZA TOTALITARYZMU”. Stanowiła ona inspirację, dzięki której jedno ze spotkań DKK poświęcono literaturze, podejmującej temat totalitaryzmu w przeszłości i obecnie. Klubowicze rozmawiali o „Folwarku zwierzęcym” George’a Orwella, analizowali też opowiadanie Jarosława Grzędowicza pt. „Nagroda”.
W toku dyskusji wskazano podstawowe cechy państwa totalitarnego – takie jak ingerowanie  rządzących we wszystkie dziedziny życia społecznego. Skonstatowano, że sprawujący władzę kontrolują każdego człowieka we wszystkich aspektach życia, łącznie z życiem osobistym. Interes państwa jest nadrzędny w stosunku do interesu jednostki. Władza jest sprawowana przez jedną grupę ludzi, uważających, że posiadają monopol na rządzenie, a zatem wzbraniających go innym. Nieposłuszni natomiast są prześladowani wszelkimi dostępnymi metodami.
Podczas spotkania omówiony również został „totalitaryzm pluszowy” – tj. problem totalitaryzmu, występującego współcześnie wraz z narzędziami, którymi się posługuje, np.  śledzenie użytkowników Internetu czy smartfonów poprzez sprawdzanie, jakie strony w sieci Internet odwiedzają, co kupują (zarówno przez Internet jak i aplikacje sieci handlowych), gdzie podróżują, itp. oraz poprzez warunkowanie ich podsuwaniem konkretnych „produktów”. Należy zadać sobie pytanie: czy jest to tylko pomoc, a może jest to ciągła inwigilacja i wywieranie wpływu?

Krzysztof Cymach – DKK Żary

Notatka ze spotkania  DKK dal dorosłych w dniu 30.01.2019 r. w Bibliotece Miejskiej  w Żarach.

Tematem dyskusji na spotkaniu była książka „Cierpkie Grona” Zofii  Mąkosy pochodzącej z Kargowej , która dzieciństwo spędziła w Chwalimiu -  wsi , która jest miejscem akcji powieści.  Autorka jest z wykształcenia nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie. Szczęśliwa żona, matka trójki dzieci oraz babcia. To właśnie rodzina daje jej poczucie spełnienia w życiu.

Akcja Książki  „Cierpkie grona” rozgrywa się w latach 1933 - 1944  w Chwalimiu, wsi położonej na niemiecko- polskim pograniczu. Potomkowi Wendów – Słowian osiedleni przed dwoma wiekami. Główne postacie książki to Marta Neumann, jej córka Matylda , kuzynka Janka Kaczmarek, mąż Marty Walter i jego rodzina.
Wydaje się, że życie na prowincji toczy się niezmienionym rytmem wyznaczonym przez pory roku. Jednak wielka polityka wkracza w życie bohaterów, ideologia faszystowska, zbliżająca  się wojna nie pozostają bez wpływu na relacje międzyludzkie i budząc poczucie zagrożenia. Marta desperacko stara się utrzymać na gospodarstwie odziedziczonym po rodzicach. Ukazana jest rodzina męża mieszkająca w Berlinie, ich losy, zachowania młodych ludzi, stosunki z sąsiadami, brak tolerancji w miejscu zamieszkania. To wiarygodnie odtworzona rzeczywistość prowincji i stolicy III Rzeszy w przededniu i w trakcie drugiej wojny światowej. Książka ciekawa, godna polecenia osobą, które chcą się dowiedzieć o życiu ludzi z bliskich nam terenów.
……Wojna pokaże, kto pozostanie przyzwoity” …….Polecam

Anna Baranowska – DKK Żary

Sprawozdanie ze spotkania DKK dla dorosłych przy Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Żarach - 27 marca 2019 r.

Spotkanie DKK poświęcone było twórczości Nadieżdy Myszlennik, która uczestniczyła w naszym spotkaniu, jest członkinią Klubu Literackiego ZLP przy MBP w Żarach. Autorka, pisząca dotąd poezję, tym razem wydała dwie książki prozą, których akcja toczy się w pobliskim Żaganiu.

Pierwsza pt. „Rabunek. Maski” ukazała się w r. 2017 jako gatunek fantasy.  Jej temat przybliża twórczość Z. Beksińskiego widzianą oczami dwóch przyjaciół (alter ego autorki), którzy chcą ukraść obraz malarza z sanockiego muzeum. Maski żagańskiego pałacu też wniosą wiele w świat doznań bohaterów i czytelników.

Druga książka „Kwiaty lotników” ukazała się pod koniec 2018 r. i znakomicie „wstrzeliła” w 75 rocznicą Wielkiej Ucieczki. Jest to warte podkreślenia, albowiem tytułowymi lotnikami są jeńcami Obozu Lotników Alianckich Stalagu Luft III.  Historia ich brawurowej  ucieczki oparta na faktach (realia historyczne i obozowe) podana w ciekawej formie, gdyż prawdziwe są m.in. imiona i nazwiska bohaterów, ich stopnie, nazwy samolotów, miejscowości, daty, i dlatego  działanie lotników jest bliskie czytelnikowi, który do tej pory nie zetknął się z tematem; po tej lekturze na pewno zechce pogłębić wiedzę historyczną.

Główny bohater Denys Street, rozstrzelany w 1944 r. pojawia się w Żaganiu wiele lat                   po wojnie i trafia do młodych ludzi związanych z grupą rekonstrukcyjną Stowarzyszenia Historycznego „Sagan”…  Dziwi się wszelkim zmianom…

W obydwu książkach występują wątki mistyczne, do głosu dochodzi pisarska fantazja autorki dedykującej je Żaganiowi, gdzie mieszka i pracuje.

Halina Borowiec – DKK Żary

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poprzedziło spotkanie autorskie z Nadieżdą Myszlennik (22 marca 2019) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach, przygotowane przez członków DKK. Moderatorem spotkania była Halina Borowiec, należąca do naszego Klubu.

Na spotkaniu obecna była młodzież z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i czytelnicy dorośli.

Sprawozdanie ze spotkania DKK dla dorosłych przy Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Żarach - 24 kwietnia 2019 r.

Omawialiśmy książkę Szczepana Twardocha „Król”.
Powieść wywołała burzliwą dyskusję, albowiem porusza temat mało nam znany.  Żydowskie gangsterstwo w całej przerażającej „krasie”. Życie w przedwojennej Warszawie 1937 r. targane konfliktami narodowymi, politycznymi i społecznymi. Świat  bogatych i biednych, historia losów ludzi z tych warstw, która przeraża. Losów, które potoczyć się mogły inaczej, gdyby inne były okoliczności. Świat kawiarń i burdeli, w których spotykają się gangsterzy omawiający swoje ciemne interesy. Przemoc, gwałt, okrutne morderstwa, szantaż, narkotyki, pożądanie i miłość w różnych jej przejawach. Przerażające sceny, gdzie leje się krew. Walka o władzę, przywództwo, konflikty i wszechwładne zło. I krążący nad miastem kaszalot Litani, który pochłania każdego, kto zło czyni. Tylko nieliczni (postacie drugoplanowe) go nie popełniają, podporządkowani silniejszym.

Główni bohaterowie są źli i okrutni. Król gangsterów Kum Kaplica, rządzący częścią Warszawy (m.in. zbiera haracz od restauratorów, ma  wpływ na członków warstw rządzących), Doktor Radziwiłek, ich  ludzie bez skrupułów wykonujący czarną robotę.
I wreszcie Jakub Szapiro, piękny żydowski bokser, bożyszcze kobiet, na którego zapatrzeni są żydowscy chłopcy. Jeden z nich Mojżesz Bernsztajn, jest nim zafascynowany nawet wówczas, gdy dociera do niego, że Szapiro zamordował mu ojca. Poddaje się wpływowi boksera, nawet zamieszka w jego domu… Czy rzeczywiście?

Twardoch niejednoznacznie wypowiada się co do losów Bernsztajna. Czy tak było rzeczywiście? Czy żydowski siedemnastolatek zakończy swój żywot w getcie, gdy wybuchnie wojna? Czy może już wcześniej został zabity przez Szapiro, gdy rzucił się na niego z nożem po tym, jak jego matka, wyrzucona na bruk po śmierci męża, umarła, a rodzeństwo zabrano do sierocińca? Czy generał Mojżesz Inbar, który w wieku 78 lat, spisuje w Tel Awiwie wspomnienia, to Mojżesz Bernsztajn?

Te i wiele innych pytań nasuwa się czytelnikom, co sprawia, że lektura nie jest im obojętna. Że sięgną po inne powieści Szczepana Twardocha.

Notkę sporządziła

Halina Borowiec – DKK Żary

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.