kolodziejczyk226 września 2019 r. w Oddziale dla Dzieci odbyło się pierwsze spotkanie wychowanków Niepublicznego  Przedszkola Groszki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Na początku  omówiliśmy sobie zasady uczestnictwa w klubie, następnie  powitaliśmy jesień opowiadaniami „Jesień” i „Spółka z z o.o.” z książki Włodzimierza Dulemby  pt. „Cztery pory roku. Jesień”. Potem była pogadanka, gry i zabawy z jesienią w tle: jesienne zagadki,  „Co kryje  się  w pudełku?”, „Ruda wiewióreczka”, a na zakończenie zajęcia plastyczne „Dary natury”, będące podsumowaniem spotkania. Wizyta przebiegała w jesiennym nastroju, było radośnie i słonecznie, czasami tylko nad niektórymi z uczestników pojawiały się ciemniejsze chmury.  Do zobaczenia wkrótce , w październiku spotkamy się ponownie. 

Małgorzata Pawłowska

SAmiki225 września 2019 r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej  odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięli w nim udział Klubowicze z klasy  I b ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach. Tematem były przygody małego nietoperza Mikiego. Na wstępie pani bibliotekarka przeprowadziła pogadankę na temat posłuszeństwa wobec rodziców i nauczycieli. Dzieci podawały argumenty przemawiające za koniecznością słuchania rad starszych. W głównej części zajęć prowadząca przeczytała utwór Rafała Wejnera pt. ,,Miki w opałach”. Bohaterem tego utworu jest mały nietoperz, który pomimo zakazu mamy udał się do lasu, gdzie w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił pamięć i nie wiedział, kim jest i jak ma na imię. Z opresji pomógł mu wyjść jeżyk Wicio i inni leśni mieszkańcy. Po lekturze miała miejsce dyskusja nad książką. Uczniowie polubili małego Mikiego i jego pomocników. Pierwszoklasiści przeżywali perypetie nieroztropnego nietoperza, cieszyli się, gdy w końcu, cały i zdrowy, wrócił do swojej rodziny. Następnie odbyły się zabawy ruchowe: ,,Szukamy Mikiego”, ,,Odnalezienie Mikiego” i ,,Dziwna wędrówka”.  Potem przyszedł czas na zajęcia plastyczne ,,Mój przyjaciel nietoperz”, podczas których milusińscy kolorowali podobiznę swojego ulubieńca. . Na zakończenie najmłodsi Klubowicze poznali inne stworzenia żyjące w ciemności, takie jak: małpiatki, ryby głębinowe, świetliki i sowy oraz wzięli udział w quizie dotyczącym nietoperzy. Do zobaczenia za miesiąc.

Edyta Lachowska

rubkaDzisiejsze spotkanie w ramach DKK z uczniami klasy 1B ze Szkoły Podstawowej  nr 5  w Żarach nosiło tytuł ,,Błysk – najpiękniejsza rybka w oceanie” i oparte było na książce Marcusa Pfistera. Bohaterem bajki jest piękna, ale zarozumiała i egoistyczna rybka. Błysk nie lubi się dzielić, przez co jest samotny. Idąc za radą ośmiornicy Wandy, otwiera się na innych mieszkańców oceanu, dzięki czemu zyskuje ich przychylność. Wprowadzeniem do zajęć była poganka na temat postawy koleżeńskiej wśród uczniów. Dzieci zgodnie stwierdziły, że warto pomagać rówieśnikom.  W częścgłównej pani bibliotekarka odczytała utwór Marcusa Pfistera pt. ,,Błysk. Najpiękniejsza rybka w oceanie”, następnie odbyła się dyskusja nad książką, po której pierwszoklasiści wzięli udział w zabawie w kręgu pt. ,,Miłe słowa”. Następnie klubowicze uczestniczyli w zajęciach plastycznych ,,Mieszkańcy oceanu”. Na zakończenie odbył się quiz na temat ryb, a później zabawa ruchowa ,,Ławica przyjaźni”.(9.10.19)

Edyta Lachowska

recePaździernikowe spotkanie najmłodszych uczestników DKK z Przedszkola Niepublicznego Groszki w Żarach poświęcone było Światowemu Dniu Mycia Rąk. W nawiązaniu do tematyki zajęć przywitaliśmy się piosenką  mówiącą o czystych rękach. Potem pani bibliotekarka przeczytała dwa wiersze, pierwszy pt. „Brud i mydło” z książki „Różne sposoby na wredne choroby” i drugi „O zajączku, który nie chciał myć rączek” z tomiku „ W wesołych wierszykach o zdrowych nawykach”. Następnie rozmawialiśmy o tym, dlaczego trzeba myć ręce i jakie są skutki ich niemycia. Rozwiązywanie zagadek słownych o przyborach toaletowych, to kolejny etap spotkania. Po nim nastąpiła krótka przerwa na gimnastykę rąk. Rozluźnione rączki klubowiczów przystąpiły do następnego zadania – rysowania brudnych dłoni. Podsumowaniem dzisiejszego spotkania była zabawa „Bakterie na naszych rękach”.

Na zakończenie Milusińscy, w podziękowaniu za zajęcia, wykonali piękny „Jesienny taniec”.

Do zobaczenia w listopadzie.(18.10.19)

Małgorzata Pawłowska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.