22 września 2011 r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie naszego klubu. Jego członkami są uczennice Gimnazjum nr 3 w Żarach. Było to spotkanie organizacyjne na którym omówiliśmy przyszłą działalność DKK. Podjęliśmy temat wyboru lektur do omówienia i wyznaczyliśmy terminy spotkań.

27 października 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie klubu. Tym razem nastolatki zmierzyły się z problemami swojego starszego kolegi – Holdena z powieści „Buszujący w zbożu” Wspólnie stworzyły portret głównego bohatera i przyrównały go do sytuacji nastolatków w Polsce. Dopełnieniem zajęć były historie osób ze zdjęć opowiedziane przez dziewczyny i krzyżówka. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku.

1278 1279 1280   

24 listopada 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie klubu. Tego dnia czytaliśmy krótką historię M.V. Llosa „Fonsito i księżyc”. Utworek ten kierowany jest do czytelników w różnym wieku - dzieci i dorosłych. Osób, które potrafią odczytać zawarte w nim przesłania: Jak okazać komuś uczucie? Czy ukochanej osobie można podarować rzecz niemożliwą np. księżyc? Czy marzenia się spełniają?
W drugiej części spotkania wywiązała się rozmowa na temat marzeń i sposobu ich realizowania. Jej schemat zawarliśmy rysując mapę myśli. Ponadto sięgnęliśmy po słownik „Etymologiczny języka polskiego” w celu wyjaśnienia pojęcia – marzyć. Sami stworzyliśmy hasła encyklopedyczne do słów :
• Marzeniowiec:
1. Ktoś, kto tylko i wyłącznie skupia swoje myśli na marzeniach, nie skupia się na rzeczywistości.
2. Ciasto marzyciela – skład: wiara, nadzieja, pomysłowość, wytrwałość, uśmiech.
• Marzydło:
1. Straszne marzenie.
2. Obraz marzenia stworzony przez marzącego.
Na zakończenie był słodki poczęstunek i zadanie domowe, aby napisać wiersz o marzeniach.

M.P.

1281 1282 

124115 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie w DKK. Lekturą przez nas omawianą była książka Ewy Nowak „Wszystko tylko nie mięta” – ciepła i z humorem potraktowana opowieść o życiu rodziny Gwidoszów z warszawskiego Bródna – której główni bohaterowie Malwina i Kuba przeżywają problemy bliskie wszystkim nastolatkom m.in. narodziny pierwszych uczuć, kompleksy związane z wyglądem, pomówienia. Znajdziemy w niej również odpowiedź na pytanie, w jaki sposób radzić sobie w tych sytuacjach i z kim rozmawiać na absorbujące nas tematy.
Książka godna polecenia zarówno młodemu czytelnikowi, który boryka się z problemami dojrzewania, jak i wszystkim rodzicom, którzy nauczą się z niej lepszego rozumienia dylematów swej latorośli wchodzącej w tzw. „trudny wiek”.
26 stycznia odbyło się kolejne spotkanie DKK, tym razem poświęciliśmy je twórczości Marty Fox. Z pośród jej wielu książek proponowanych młodym czytelnikom wybraliśmy dwie: „Izę anoreczkę” i „Iza buntowniczkę”. W obydwu książkach główną bohaterką jest Iza - wrażliwa dziewczyna, która boi się zranienia. Dlatego kryje się pod skorupą wrogości i dokucza innym. Poza tym Iza boryka się z problemem anoreksji i niespełnionych marzeń własnej matki. Generalnie w powieściach poruszone zostały dwa istotne problemy: odrzucenie przez rówieśników i plany rodziców wobec dzieci. W jaki sposób Iza radzi sobie z tymi problemami? Odpowiedź znajduje się w lekturach wspomnianych powyżej. Polecam je serdecznie na długie zimowe wieczory nastolatkom i ich rodzicom.

 
 

1283 1284 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.