Dnia 15.10.2020 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach DKK z wychowankami Miejskiego Przedszkola nr 8 w Żarach. Główną bohaterką zajęć była wiewiórka. Zwyczaje tego wdzięcznego zwierzątka zostały opisane w książeczkach : To ja, Wiewiórka” Jeleny Korieniewy ,,Wiewiórki” Teodora Cedro i ,,Dzieci zwierząt” Emily Bone, które stały się inspiracją naszych działań.
Na wstępie odbyła się pogadanka na temat jesieni i zwierząt, które możemy spotkać o tej porze roku w parkach i lasach, a później przyszła kolej na jesienne zagadki.
W głównej części spotkania pani bibliotekarka przeczytała bajeczki o wiewiórkach: ,,To ja Wiewiórka” i ,,Wiewiórki”, pokazała również na ilustracji zawartej w utworze pt. ,,Dzieci zwierząt” wnętrze dziupli, gdzie mieszka wiewiórcza rodzinka. Grupa Krasnali aktywnie uczestniczyła w dyskusji dotyczącej treści książeczek. Przedszkolaki zapamiętały wiele ciekawostek dotyczących wiewiórek i ich zwyczajów. Dzieciom podobały się przygody zabawnych wiewiórek, choć uznały, że zwierzątka powinny grzeczniej się zachowywać.
Następnie przyszła kolej na zabawy ruchowe: ,,Jakie to zwierzę?”, ,,Miłe słowa” i ,,Gimnastyka wiewiórek”, a później odbyły się zajęcia plastyczne pt. ,,Wiewióreczka”.
Na zakończenie najmłodsi klubowicze wzięli udział w jesiennym quizie, którego wyniki udowodniły, że o wiewiórkach i wielu innych zwierzętach wiedzą już chyba wszystko.
Do zobaczenia za miesiąc.

Edyta Lachowska

6

3

Dnia 21.10.2020 r. odbyło się spotkanie w ramach DKK z uczniami klasy II Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach pt. ,,Przygody skarpetek”.  Zajęcia nawiązywały do książki Justyny Bednarek pt. ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Dzieci poznały historię skarpetek - od czasów prehistorycznych po współczesne, rozmawialiśmy  również o tym,  do czego skarpetki mogą służyć. Tradycyjnie nie obyło się bez głośnego czytania. Ze zbioru opowiadań wybraliśmy  „Opowieść o skarpetce piątej, która uratowała małego kotka przed niedobrym chłopcem, a potem zmieniła się w coś zupełnie innego”.  Była ona przyczynkiem do dyskusji o naszych marzeniach, postępowaniu ludzi w różnych sytuacjach, o potrzebie pomagania i o tym, że każdy z nas jest inny. Klubowicze wzięli też udział w zabawie „Kto jest moją parą” i „Pranie skarpetek”. Na koniec odbyły się zajęcia plastyczne „Pasje skarpetek”. W swoich pracach Milusińscy pokazali, w jaki sposób te części ubioru spędzają wolny czas.

Małgorzata Pawłowska

 4

818 listopada 2020 r. odbyło się spotkanie autorskie online ze znaną autorką książek dla dzieci, dziennikarką radiową i tłumaczką szwedzkiej literatury dla młodych czytelników - Panią Barbarą Gawryluk, w którym uczestniczyła grupa Krasnali z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Żarach. Transmisja odbywała się za pośrednictwem kanału FB Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, moderatorem była Pani Agnieszka Sobiak. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i zostało zrealizowane dzięki pomocy finansowej Instytutu Książki.
Najmłodsi Klubowicze wysłuchali opowieści autorki o dzieciństwie spędzonym w Krakowie, w dzielnicy Nowa Huta oraz umiłowaniu książek i częstych wizytach w bibliotekach. Pani Barbara Gawryluk interesująco mówiła o Szwecji, podała wiele ciekawostek związanych z językiem szwedzkim, przybliżyła funkcjonowanie tamtejszych bibliotek, a nawet przeczytała kilka zdań po szwedzku. Fascynacja tym skandynawskim krajem zaczęła dla się dla niej po przeczytaniu książki Astrid Lindgren pt ,,Dzieci z Bullerbyn”. Pani Barbara przetłumaczyła aż 50 książek z języka szwedzkiego.
Ważnym punktem spotkania była prezentacja i czytanie przez Panią Barbarę Gawryluk fragmentów swoich utworów. Przedszkolaki z zapartym tchem słuchały wzruszających historii o prawdziwych przygodach czworonożnych bohaterów serii ,,Pies na medal”. Autorka zdradziła słuchaczom, że Apę, Dżoka, Baltica, Morusa i inne pieski miała okazję spotkać, a nawet pogłaskać. Sześciolatki polubiły też piegowatą świnkę, która nie bała się marzyć - bohaterkę książki pt. ,,Tutu. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie”.
Na zakończenie pisarka zdradziła słuchaczom, że pracuje nad nową książką, poświęconą Tatrom, która ukaże się na wiosnę.
Dziękujemy za bardzo miłe i ciekawe spotkanie.
Wydarzenie w całości można obejrzeć na kanale YouTube Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze: https://www.facebook.com/biblioteka.norwida/

Edyta Lachowska

1Dzisiejsze spotkanie w ramach DKK z uczniami klasy drugiej Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach przebiegało pod hasłem „10 listopada - Dzień Jeża” i było świetną okazją, aby uświadomić dzieciom, jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i w jaki sposób im pomóc. Poza tym była to lekcja mająca na celu zaszczepienie ciekawości do poznawania otaczającego świata, a także nauki wrażliwości i krytycznego myślenia.
Podczas zajęć wykorzystaliśmy książeczkę autorstwa Mai Kuczerskiej - „ To ja, Jeżyk” i utwór Wandy Chotomskiej - „ Przygody jeża spod miasta Zgierza”. Z pierwszej najmłodsi dowiedzieli się o życiu, zwyczajach tych zwierzątek. Druga pozycja literacka posłużyła do rozmowy o samotności i rodzinie.
Uczniowie wzięli również udział w konkursie ” Do czego służy ta szczotka? ”, a także w zajęciach plastycznych "Papierowy jeżyk". Na koniec odbył się quiz dotyczący leśnych zwierząt - przypieczętowany słodkim poczęstunkiem (6.11.2020).

Małgorzata Pawłowska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.