4 listopada 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym wzięli udział wychowankowie Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach. Oparte było na książce Sabine Bohlmann i Kerstin Schoene pt. ,,Historia małej popielicy, która nie mogła zasnąć”.
Na wstępie odbyła się pogadanka na temat jesieni i zwierząt, które zbierają zapasy, a potem zapadają w sen zimowy. Dzieci trafnie wskazywały zwierzęta, które przesypiają zimę, następnie bezbłędnie odpowiedziały na ,,Jesienne zagadki o zwierzętach”.
Później najmłodsi klubowicze poznali ciekawostki o popielicach – wdzięcznych zwierzątkach podobnych do myszki i wiewiórki, które przesypiają aż siedem miesięcy.
Podczas spotkania z książką odczytana została bajeczka o małej popielicy, która nie mogła zasnąć. Główna bohaterka utworu spotyka różne zwierzęta, np. niedźwiedzia, nietoperza, sowę, czy ślimaka, które zdradzają jej swoje sposoby na dobry sen.
Po głośnym czytaniu odbyła się dyskusja, podczas której nasi Milusińscy podzielili się własnymi pomysłami na szybkie zasypianie. Sześciolatkom pomagają zasnąć dźwięki przyjemnej muzyki, czytanie i oglądanie bajeczek, przytulenie się do mamy, ciepła kołderka i piżamka, a także ulubiona maskotka.
Następnie odbyła się zabawa muzyczno-ruchowa ,,Stary niedźwiedź mocno śpi”, a po niej zajęcia origami ,,Mądra sowa”.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za mile spędzony czas. Do zobaczenia za miesiąc.


Edyta Lachowska 

 

Zary2

Zary3

Zary4

 

10 listopada 2021 r. w Oddziale dla Dzieci w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy sześciolatki z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Żarach. Milusińscy wzięli udział w spotkaniu pt. ,,O wilku, który wypadł z książki”. Zajęcia nawiązywały do obchodzonego w ubiegłym tygodniu Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który uczciliśmy wspólnie czytając opowiadanie Thierry Robberecht o groźnym wilku. Ten nieostrożny czworonóg, po tragicznym opuszczeniu swojej bajki, poczuł się zagubiony i z desperacją poszukiwał powrotu do niej. Na ratunek wilkowi pospieszyła dziewczynka w czerwonej czapeczce. Podczas głośnego czytania klubowicze z przejęciem wcielili się w role bajkowych postaci z książeczki. Potem przyszła kolej na zagadki dotyczące treści utworu, po nich przedszkolaki wzięły udział w zabawie ruchowej „Droga do babci” oraz zabawie towarzyskiej „Kto? ”. Na zakończenie odbyły się zajęcia plastyczne „ Wilk i jego bajkowi przyjaciele”. To było niezapomniane, pełne wrażeń wydarzenie.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za miło spędzony czas, do zobaczenia w przyszłym miesiącu.


Małgorzata Pawłowska

 

Zary8

Zary9

Zary10

Zary 4.12 mDnia 2.12.2021 r. w Oddziale dla Dzieci kolejny raz gościła grupa Tygrysków z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach. Dzieci wzięły udział w mikołajkowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Zajęcia oparte były na książce Barbary Supeł pt.,,Elfy na ratunek!” i utworze Alana Snowa pt. ,,Jak pracuje Święty Mikołaj?”. Na wstępie odbyła się pogadanka o zimie i Świętym Mikołaju. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat bohatera dzisiejszego spotkania. Sześciolatki wiedzą, gdzie mieszka ta znana postać, w jaki sposób gromadzi i rozwozi prezenty oraz kto jej pomaga.Następnie odbyło się głośne czytanie bajeczki pt. ,,Elfy na ratunek!”. Głównymi bohaterami książeczki są pomocnicy Świętego Mikołaja – pomysłowe elfy, które stają przed wielkim wyzwaniem, jakim jest dostarczenie na czas prezentów. Dodatkową przeszkodą okazała się niedyspozycja reniferów ciągnących sanie Świętego. Potem odbyła się dyskusja na temat wydarzeń w utworze oraz o pomaganiu innym. Tygryski wskazały, że pomocnikiem Świętego Mikołaja może być każde dziecko. Jak to zrobić? Można pomóc rodzicom w świątecznych porządkach i przygotowaniach do Wigilii oraz być grzecznym. Po dyskusji przyszedł czas na zabawę ruchową ,,Święty Mikołaj roznosi prezenty”, a następnie zajęcia plastyczne ,,Nowy pojazd Świętego Mikołaja”.

Na zakończenie złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. Do zobaczenia w styczniu.

- Edyta Lachowska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.