124814 grudnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach. Na początku spotkania każda grupa przedstawiła swoje palindromy, a następnie przeszliśmy do zadań przygotowanych na to spotkanie. Podzieliłyśmy się na dwie grupy i naszym zadaniem było przedstawić wybraną przez nas książkę w formie recenzji: plastycznej, pytania i radiowej w taki sposób, aby uczestnicy przeciwnej drużyny mogli zgadnąć jaka to jest książka. Drużyna z Gimnazjum w Kunicach przygotowała recenzje do „Igrzysk śmierci” Suzanne Collins, natomiast żarskie gimnazjalistki stworzyły recenzje do utworu Marty Fox „Do rana daleko” Przy zadaniach było bardzo wesoło i przyjemnie. Na koniec dostaliśmy drobny upominek, nie obyło się bez poczęstunku. Wybraliśmy również książkę na następne spotkanie - " Wszystko ,tylko nie mięta " Ewy Nowak.
Małgorzata Michalik
1249Dnia 11 stycznia 2013 roku odbyło się pierwsze tego roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. To spotkanie różniło się od pozostałych spotkań, zamiast tradycyjnego omawiania książek skupiłyśmy się na emocjach, które towarzyszyły nam tego dnia.
Naszym pierwszym zadaniem było przelanie na papier naszej energii w czystej, nieskalanej racjonalizmem formie. Był to wyraz naszych najgłębszych pragnień i emocji tego dnia. Na tych obrazach pojawiło się wiele irracjonalnych istnień takich jak: uśmiechnięte, promieniejące chmurki, kwiatki i drzewka, jednak najbardziej podobała nam się radioaktywna, brązowo-ruda wiewiórka.
Następnie miałyśmy zaproponować sobie nawzajem po trzy tytuły książek pasujących do naszych humorów. Jako, że obie miałyśmy doskonały nastrój wybrałyśmy coś, co wprawia nas we wręcz szampański nastrój, m. in.: ,,Heat Wave", ,, Trzy metry nad niebem", ,,Trylogia Idealnie" oraz seria książek ,,Felix, Net i Nika".
Jako ostatnie zadanie miałyśmy napisać krótkie historie o naszych planach na ferie używając jak największej ilości tytułów książek. Oto one:
,,Przed świtem" ,,Wesoły ryjek powraca" i ,,Praca domowa" ,,Schodami do nieba" ,,Poleci w świat". ,,Wrocław" niczym ,,Bardzo dzikie historie" kończy się ,, Zbyt idealnie" - autorstwa Aleksandry
oraz:
O ,,Zmierzchu" ,,Wiejemy do lasu!" ,,Klan wilczycy" krzyknie ,,Gdzie są chłopcy z tamtych lat?" i zacznie ,,Gonić za słońcem". ,,Księżyc w nowiu" sprowadzi ,,Zaćmienie" a ,,Przebudzenie" będzie gwałtowne. ,,Wrocław" - ,,Zaczarowany zamek" przypomni ,,Wspomnienia z wakacji" i będziemy chcieli ,,Zatrzymać lato". ,,Po prostu idealnie"! - wyraz twórczości Natalii.
Na koniec jak zwykle był słodki poczęstunek, który dla nas w dobrych nastrojach zaczynających się ferii, był jeszcze smaczniejszy.

Aleksandra Zaborna
Natalia Mielniczek
1250Dnia 22.03.13r. odbyło sie kolejne spotkanie DKK. Tematem dyskusji była książka Suzanne Collins "Igrzyska Śmierci". Spotkanie było przepełnione emocjami związanymi z treścią książki. Każdy z nas inaczej odebrał jej treść. Dla niektórych była ona brutalna i przerażająca. Inni twierdzili, że temat śmierci wcale nie przeszkadza im w czytaniu. Skupiłyśmy się na pojęciach związanych ze śmiercią, która jest nieodłącznym tematem Igrzysk, ale także i prawdziwego życia. Chociaż na arenie, która występuje w książce, dzieją się rzeczy nieprawdopodobne to można porównać te wydarzenia do prawdziwego życia. Ludzie żyją w nieustannej walce. Dzielą się między sobą na lepszych i gorszych, bogatych i biednych. Ci, którzy są lepsi i bogaci próbują podporządkować sobie słabych i biednych. Autorka opisała to w świetny sposób. Książka otwiera oczy na brutalny świat ludzi. Ujawnia wiele faktów o zachowaniu wielu z nas. Oczywiście nie jesteśmy tak brutalni jak w Igrzyskach, ale nasza brutalność nie dotyczy tylko morderstw. Nasze zachowanie przejawia niekiedy tą okrutność wobec drugiej osoby. Nie zdajemy sobie czasem sprawy jak bardzo możemy skrzywdzić osobę, która jest nam bliska. W książce nie tylko jest zawarty temat śmierci. Pojawia się też przyjaźń, miłość i wiele dobrych uczuć wobec ludzi, którzy są bliscy bohaterom i dobrzy w swoich zamiarach. Suzanne Collins wiedziała jak podbić serca miliona ludzi .To dlatego "Igrzyska Śmierci" stały się Bestsellerem i porwały w swój świat wielu czytelników. Dyskusja pochłonęła nas bez reszty. Każdy jej uczestnik miał swoje zdanie. Spotkanie przebiegło jak zawsze w miłej atmosferze .
125122 lutego odbyło się kolejne spotkanie żarskiego Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Tym razem omawialiśmy lekturę Ewy Nowak „Wszystko tylko nie mięta”. Czy wzbudziła ona zainteresowanie wśród klubowiczów? Raczej nie, wydała się im mało ciekawa i raczej nużąca. Zbyt monotonna akcja i nieciekawa fabuła. Zabrakło w niej pierwiastka grozy, wydarzeń z literatury fantasy- stwierdziły uczestniczki spotkania: rzeczywistość zbliżona do codzienności i jej problematyka to niezbyt absorbujące tematy o których warto było by rozmawiać. Czyżby wartości takie jak dom, rodzina, miłość był czymś tak banalnym, że nie warto o nich dyskutować? Być może mając naście lat nie zauważa się tak istotnych problemów, a w lekturze szuka się raczej elementów, które pozwolą na oderwanie się od szarej rzeczywistości, które dzięki wyobraźni pomogą zwrócić się ku innym wymiarom, nieznanym i nieodkrytym jeszcze. A przy okazji zafascynują młodego człowieka czymś oryginalnym i nowym.
Uatrakcyjnieniem spotkania była krzyżówka i rebusy przygotowane przez gimnazjalistki z Kunic.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.