1252Dnia 19 kwietnia 2013 roku odbyło sie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach. Tematem tego spotkania była książka Anny Onichimowskiej ,,Koniec gry". Podczas naszych rozmów o tej opowieści padło wiele ciekawych wypowiedzeń na temat tolerancji wobec osób, które mają inne upodobania co do wybierania swojego partnera. Każdy miał własną opinię wobec takich osób, niektórym w ogóle nie przeszkadza taki styl życia, a innym wręcz przeciwnie.
Na koniec spotkania umówiliśmy się na następne i rozeszliśmy do domów.
Aleksandra Zaborna
Natalia Mielniczek
125317.05.2013r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem omawiałyśmy książkę Barbary Kosmowskiej „Dziewczynka z parku”. Mimo, iż jest to pozycja przeznaczona raczej dla młodszych czytelników, jednak problem jaki przedstawia jest bardzo poważny, dlatego postanowiłyśmy o niej porozmawiać. Książka porusza mianowicie temat śmierci najbliższej osoby w rodzinie. Oczami małej dziewczynki widzimy i przeżywamy ból, smutek i żal po śmierci ukochanego taty. Temat trudny, jednak obecny w życiu każdego z nas. Rozmawiałyśmy również o innych trudnych życiowych sytuacjach, z którymi borykamy się na co dzień, takich jak choroba najbliższych, rozwód rodziców, kłótnia przyjaciół, itp. Tematy bardzo nas poruszyły i rozwinęła się ciekawa dyskusja.
Na koniec przy słodkim poczęstunku umówiłyśmy się na kolejne – niestety już ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie (jak ten czas szybko leci!). Pani Małgosia zaproponowała nam lekturę „Moje Bullerbyn”.
125424 maja 2013r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy p. Renatę Piątkowską, autorkę książek dla dzieci, której fragmenty utworów czytała p. Malwina Kożuno (lektor). W spotkaniu wzięli udział uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach i drugoklasiści z Zespołu Szkół w Kunicach.
W dniu 31.05.2013 r. w Sali Klubowej żarskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Moderatorem był Zbigniew Kozłowski.
Omawialiśmy książkę Hanny Kowalewskiej „Tego lata, w Zawrociu”.
Książka napisana barwnym, kwiecistym językiem, pełnym znakomitych metafor i porównań.
Główna bohaterka – Matylda otrzymuje niespodziewanie w spadku po babci (którą widziała kilka razy w życiu) domek na wsi. W oparach dobrodziejstwa zawiści wszystkich bliższych krewnych, którzy liczyli, że to im przypadnie scheda, Matylda udaje się do zapisanego Zawrocia. Spędza tam w sumie całe lato, zafascynowana domkiem i otoczeniem. Powieść posiada także wątek lekko sensacyjny, kiedy bohaterka znajduje, celowo podsunięty przez zmarłą babcię pamiętnik. Przeglądając kolejne strony oraz konfrontując zapiski w rozmowach z krewnymi, poznaje coraz bardziej zawiłą i skomplikowaną historię rodziny, a także motywy postępku babci Aleksandry. W końcu odkrywa przyczyny zapisania w spadku Zawrocia właśnie dla niej…
Książka oprócz fascynującej i wartkiej akcji, stworzonej właściwie z banalnych wydarzeń, intryguje i wciąga. Wielką atrakcją jest stosowanie przez autorkę celnych porównań oraz barwność literackiego języka, o dziwo, z którego to powodu krytycy czynili jej zarzuty. Naprawdę warto przeczytać, jest to autentyczna literatura piękna…
Opracował; Zbigniew Kozłowski

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.