Sprawozdanie ze spotkania DKK w dniu 28 czerwca 2013 r.
W dniu 28 czerwca jak zwykle w Sali Klubowej MBP Żary odbyło się spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Moderatorem był Zbigniew Kozłowski. Omawialiśmy książkę Antoniego Libery „Madame”.
Książka określona mianem „dla elit” ze względu na wręcz wykwintny język i styl. Treścią jest miłość ucznia szkoły średniej do nauczycielki języka francuskiego. Na kanwie szarej
i siermiężnej rzeczywistości PRL-u lat sześćdziesiątych, wybitnie zdolny młody człowiek oraz jego nauczycielka (jednocześnie dyrektorka) przeżywają platoniczny romans, pełen intelektualnych i artystycznych uniesień. Wszystko to opisane jakby w trybie wspomnień, zakończonych przed wyjazdem nauczycielki za granicę, wręczeniem symbolicznego pióra
do pisania książek. Znakomicie opisana mentalność wielu prominentnych przedstawicieli
tzw. elit na tle ówczesnych czasów, od której bardzo wyraźnie odróżnia się osobowość intelektualna i wrażliwa.
Jest to jedna z niewielu książek, w której pozornie banalna treść przeradza się podczas czytania w fascynującą, całkowicie pochłaniającą czytelnika akcję. Niewielu twórców potrafi z niby błahego tematu uczynić niemalże sensacyjną powieść. I ten przepiękny literacki język… Klasyka literatury współczesnej.

Opracował : Zbigniew Kozłowski
125514.06.13r. odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK. Za pretekst do dyskusji posłużyła nam książka Barbary Gawryluk „Moje Bullerbyn”. Rozmawialiśmy o wyjazdach do innych krajów i adaptacji do nowych warunków na obczyźnie. O tym jak my Polacy jesteśmy postrzegani przez inne nacje, co moglibyśmy oferować tubylcom (jakie wartości kulturalne przenieść na obcy grunt). Czy życie poza granicami kraju dla młodego człowieka jest łatwe i czy stanowi lepszy star w dorosłe życie. Jak wobec tego odnieść się do przyjaźni i marzeń czy należy z nich zrezygnować ponieważ zostało się „wyrwanym” z miejsca zamieszkania

W dniu 26 lipca 2013 r. w MBP Żary odbyło się kolejne spotkanie uczestników klubu DKK, którego moderatorem był Zbigniew Kozłowski. Omawialiśmy książkę Gore Vidala „Stworzenie świata".

Akcja tej powieści toczy się w świecie starożytnym na przełomie Vi i V wieku p.n.e. Bohaterem jest narrator - Cyrus Spitama (wnuk Zoroastra), wychowany na perskim dworze króla Dariusza , przyjaciel jego syna Kserksesa. Cyrus zwiedza jako poseł perski cały ówczesny świat, podróżuje do Indii, Królestwa Środka, Chin, a wreszcie do Mezopotamii i Grecji,  gdzie dyktuje młodemu filozofowi Demokrytowi dzieje swojego życia. Dzięki temu czytelnik może poznać intrygi i knowania dworskiego haremu w Suzie, walki królów w Indiach, wojny  o hegemonię w Chinach oraz życie w starożytnych Atenach młodziutkiego Sokratesa. Spotykamy się też w tej książce z całą plejadą starożytnych filozofów i twórców religii. Poznajemy Zoroastra, Buddę, Konfucjusza, Ajschylosa, Anaksagorasa, Peryklesa i wieleinnych osobistości – jednym słowem mamy pełny przegląd filozofii świata starożytnego.

Książka jest niezwykle interesująca ze względu na beletrystyczne ujęcie podstawowych poglądów filozoficznych, obowiązujących w świecie starożytnym we wszystkich istniejących wówczas kulturach. Twórcy tych wszystkich poglądów, ze względu na bezpośrednią z nimi styczność stają się nam bliżsi i bardziej zrozumiali. Czytelnik ma wrażenie, jakby bezpośrednio uczestniczył w tworzeniu wizji powstania świata. Należy też wspomnieć  o wartkiej, fascynującej akcji i bardzo dobrym stylistycznie języku. Polecamy.

Opracował : Zbigniew Kozłowski

1256Sprawozdanie ze spotkania DKK w dniu 25.10.2013 r.

W dniu 25.10 2013 r. odbyło się kolejna spotkanie członków DKK przy MBP Żary w Sali Klubowej biblioteki. Omawialiśmy książkę Erica-Emmanuela Schmitta „Moje Ewangelie”. Moderatorem spotkania był Zbigniew Kozłowski.
Poncjusz Piłat myśli racjonalnie, nie jest przygotowany na to, co go spotyka. Chciałby widzieć świat takim, jakim go poznał, bez obszarów cienia i światła, uporządkowany przez praktykę i wiedzę. W zderzeniu z Wielką Tajemnicą gubi się, początkowo ją odrzuca jako niepojętą, irracjonalną, dla rozumu nie do przyjęcia. Wręcz szokujące jest dla niego takie zjawisko jak zmartwychwstanie…
Istotą treści książki, według członków klubu, jest rozdźwięk między duchem a materią. Wydaje się, że nie można objąć świata jako całości, posługując się tylko jednym lub drugim. Konkluzja, jaka z tego wynika, może być tylko jedna – tak sfera ponadmaterialna, 
jak i racjonalny empiryzm muszą być komplementarne. I właśnie do takiego wniosku prowokuje autor.Opracował: Zbigniew Kozłowski 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.