Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach

23.09.2014r. uczestnicy spotkania DKK mieli możliwość zapoznania się z fragmentem Bajki o czasie autorstwa Elizy Piotrowskiej. Na jego podstawie tworzyli historię czasu wolnego bohaterów z Zegarowa Dolnego i Górnego. Należy nadmienić, że Zegarowo Dolne to kraina gdzie czasu było zawsze dużo i starczało go na wszystko. Natomiast w Zegarowie Górnym mieszkańcy (dorośli) żyli w wiecznym pośpiechu. Zainteresowanych losami rodzin z Zegarowa - zarówno młodszych czytelników jak i ich rodziców zachęcamy do sięgnięcia po książkę. Myślę, że będzie ona dobrym pomysłem na spędzenie jesiennego popołudnia być może w gronie rodzinnym przy wspólnej lekturze.

005007008


16.04.2014r. 16 kwietnia odbyło się przedświąteczne spotkanie z najmłodszymi czytelnikami DKK. Dzieci miały okazję poznać bohaterów książki Joanny Krzyżanek „Cecylka Knedelek i Wielkanoc”. Spotkanie przebiegało w atmosferze Świąt Wielkiej Nocy, były więc gry i zabawy związane z tradycjami świątecznymi.

014003

25.04.2014r. Tym razem młodzi czytelnicy wcielali się w rolę detektywów, a to za sprawą serii popularnych książek szwedzkiego autora Martina Widmarka Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai.

001006

Sprawozdanie ze spotkania DKK w dniu 17.05.2014 r.

 

W dniu 17.05.2014 r. odbyło się spotkanie członków DKK przy MBP Żary, moderowane przez Zbigniewa Kozłowskiego. Spotkanie odbyło się po uroczystości finału VII Konkursu Literackiego „O Laur Dziewina”. Omawialiśmy prace konkursowe, w szczególności kategorię prozy i zwycięskie opowiadanie „Pożądliwość mima”.  Autor zwycięskiej pracy – Tomasz Jan Wojciech Szymański jest dyslektykiem, być może stąd bierze się bardzo wrażliwe i poetyckie ujęcie treści.

Bohaterami opowiadania są: bardzo atrakcyjna i pewna siebie dziewczyna Weronika oraz uliczny mim, właśnie publicznie występujący. Weronika, absolutnie przekonana o swoim nieodpartym uroku, postanawia zaszokować mima i widzów, włączając się czynnie w spektakl artysty. Chce zabłysnąć swoim urokiem i na oczach oglądających występ przechodniów uwieść, a może nawet ośmieszyć mima. Przebija się przez tłum i wskakuje na scenę. Rozpoczyna się pasjonująca pantomimiczna gra…

Opowiadanie jest bardzo pasjonujące, przede wszystkim z powodu przedstawienia niezwykłej i niecodziennej sytuacji, pełnej fantazji, tak rzadko występującej w codziennym życiu. Frapuje zderzenie dwóch postaw – pewnej siebie, początkowo wręcz aroganckiej dziewczyny oraz ulicznego artysty, który młodzieńczy okres świetności ma już za sobą. Jest jednak inteligentny i nie tak łatwo go sprowadzić do partemu. No i ten cudowny mimodram…

Autor odpowiadał na pytania klubowiczów, przedstawiając genezę i motywy napisania opowiadania o takiej treści. Przy poczęstunku czas upłynął twórczo i przyjemnie.

 

Opracował: Zbigniew Kozłowski

 

12

Sprawozdanie ze spotkania DKK w dniu 29.04.2014 r.

 

W dniu 29.04.2014 r. odbyło się kolejne spotkanie członków DKK przy MBP Żary, moderowane przez pracownika PMm Zbigniewa Kozłowskiego.
Omawialiśmy książkę Wiesława Myśliwskiego „Traktat o łuskaniu fasoli”.

Bohater książki w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza, podczas jednego dnia łuskania fasoli dokonuje bilansu całego życia. Opisuje traumatyczne przeżycia czasów wojny, okres młodzieńczych złudzeń i pasji, lata nauki i wędrówki, poszukiwanie zarobku na obczyźnie, wreszcie powrót do kraju. Misternie skonstruowana, przeplatająca perspektywy czasowe powieść jest próbą przeniknięcia ukrytego sensu ludzkiego losu.
Autor usiłuje odkryć relacje pomiędzy przypadkiem i przeznaczeniem, istnieniem autentycznym i pozornym, zwykłym życiem i szaleństwem.

„Traktat o łuskaniu fasoli” to wielka powieść metafizyczna. Mistrzostwo Myśliwskiego polega na tym, że drążąc sens istnienia, nie szuka łatwych rozwiązań ani pocieszenia. Nakazuje ponawiać najważniejsze pytania z odwagą i pełną świadomością, że na wiele z nich nie otrzymamy odpowiedzi.

 

Opracował: Zbigniew Kozłowski

 

12

Sprawozdanie ze spotkania DKK w dniu 28.02.2014 r.

 

W dniu 28.02.2014 r. odbyło się spotkanie członków DKK przy MBP Żary, moderowane przez pracownika PMm  Zbigniewa Kozłowskiego.
Omawialiśmy książkę Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Kiwony”.

Książka z oczywistych względów (autor żył w okresie międzywojennym) toczy się w okresie trwania II Rzeczypospolitej. Bohaterem jest Józef Domaszko – utrzymywany przez bogatego stryja przez okres nauki jeszcze przed I wojną światową. Zawieruchę wojenną Józef przeżył jako oficer kwatermistrzostwa wojsk carskich, następnie korzystał z majątku zmarłego stryja w wolnej Polsce. Jego przeżycia, a zwłaszcza wyjątkowo konformistyczna postawa wobec życia i jego problemów, to główny temat powieści. Widzimy, jak nasz bohater próbuje funkcjonować bezkolizyjnie i nie drażniąc nikogo, co nie u wszystkich budzi aprobatę, zwłaszcza u ludzi z charakterem…

Tytuł powieści – „Kiwony” symbolizuje postawę bohatera książki. Kiwony to zabawki
w rodzaju Wańki-wstańki, które po szturchnięciu przechylają się to w jedną, to w drugą stronę, jakby zgodnie potakiwały wszystkiemu dookoła. Bez własnego zdania.

 

Opracował: Zbigniew Kozłowski

 

12

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.