Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach

rubkaDzisiejsze spotkanie w ramach DKK z uczniami klasy 1B ze Szkoły Podstawowej  nr 5  w Żarach nosiło tytuł ,,Błysk – najpiękniejsza rybka w oceanie” i oparte było na książce Marcusa Pfistera. Bohaterem bajki jest piękna, ale zarozumiała i egoistyczna rybka. Błysk nie lubi się dzielić, przez co jest samotny. Idąc za radą ośmiornicy Wandy, otwiera się na innych mieszkańców oceanu, dzięki czemu zyskuje ich przychylność. Wprowadzeniem do zajęć była poganka na temat postawy koleżeńskiej wśród uczniów. Dzieci zgodnie stwierdziły, że warto pomagać rówieśnikom.  W częścgłównej pani bibliotekarka odczytała utwór Marcusa Pfistera pt. ,,Błysk. Najpiękniejsza rybka w oceanie”, następnie odbyła się dyskusja nad książką, po której pierwszoklasiści wzięli udział w zabawie w kręgu pt. ,,Miłe słowa”. Następnie klubowicze uczestniczyli w zajęciach plastycznych ,,Mieszkańcy oceanu”. Na zakończenie odbył się quiz na temat ryb, a później zabawa ruchowa ,,Ławica przyjaźni”.(9.10.19)

Edyta Lachowska

SAmiki225 września 2019 r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej  odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięli w nim udział Klubowicze z klasy  I b ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach. Tematem były przygody małego nietoperza Mikiego. Na wstępie pani bibliotekarka przeprowadziła pogadankę na temat posłuszeństwa wobec rodziców i nauczycieli. Dzieci podawały argumenty przemawiające za koniecznością słuchania rad starszych. W głównej części zajęć prowadząca przeczytała utwór Rafała Wejnera pt. ,,Miki w opałach”. Bohaterem tego utworu jest mały nietoperz, który pomimo zakazu mamy udał się do lasu, gdzie w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił pamięć i nie wiedział, kim jest i jak ma na imię. Z opresji pomógł mu wyjść jeżyk Wicio i inni leśni mieszkańcy. Po lekturze miała miejsce dyskusja nad książką. Uczniowie polubili małego Mikiego i jego pomocników. Pierwszoklasiści przeżywali perypetie nieroztropnego nietoperza, cieszyli się, gdy w końcu, cały i zdrowy, wrócił do swojej rodziny. Następnie odbyły się zabawy ruchowe: ,,Szukamy Mikiego”, ,,Odnalezienie Mikiego” i ,,Dziwna wędrówka”.  Potem przyszedł czas na zajęcia plastyczne ,,Mój przyjaciel nietoperz”, podczas których milusińscy kolorowali podobiznę swojego ulubieńca. . Na zakończenie najmłodsi Klubowicze poznali inne stworzenia żyjące w ciemności, takie jak: małpiatki, ryby głębinowe, świetliki i sowy oraz wzięli udział w quizie dotyczącym nietoperzy. Do zobaczenia za miesiąc.

Edyta Lachowska

kolodziejczyk226 września 2019 r. w Oddziale dla Dzieci odbyło się pierwsze spotkanie wychowanków Niepublicznego  Przedszkola Groszki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Na początku  omówiliśmy sobie zasady uczestnictwa w klubie, następnie  powitaliśmy jesień opowiadaniami „Jesień” i „Spółka z z o.o.” z książki Włodzimierza Dulemby  pt. „Cztery pory roku. Jesień”. Potem była pogadanka, gry i zabawy z jesienią w tle: jesienne zagadki,  „Co kryje  się  w pudełku?”, „Ruda wiewióreczka”, a na zakończenie zajęcia plastyczne „Dary natury”, będące podsumowaniem spotkania. Wizyta przebiegała w jesiennym nastroju, było radośnie i słonecznie, czasami tylko nad niektórymi z uczestników pojawiały się ciemniejsze chmury.  Do zobaczenia wkrótce , w październiku spotkamy się ponownie. 

Małgorzata Pawłowska

Sprawozdanie ze spotkania DKK dla dorosłych przy Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Żarach - 24 kwietnia 2019 r.

Omawialiśmy książkę Szczepana Twardocha „Król”.
Powieść wywołała burzliwą dyskusję, albowiem porusza temat mało nam znany.  Żydowskie gangsterstwo w całej przerażającej „krasie”. Życie w przedwojennej Warszawie 1937 r. targane konfliktami narodowymi, politycznymi i społecznymi. Świat  bogatych i biednych, historia losów ludzi z tych warstw, która przeraża. Losów, które potoczyć się mogły inaczej, gdyby inne były okoliczności. Świat kawiarń i burdeli, w których spotykają się gangsterzy omawiający swoje ciemne interesy. Przemoc, gwałt, okrutne morderstwa, szantaż, narkotyki, pożądanie i miłość w różnych jej przejawach. Przerażające sceny, gdzie leje się krew. Walka o władzę, przywództwo, konflikty i wszechwładne zło. I krążący nad miastem kaszalot Litani, który pochłania każdego, kto zło czyni. Tylko nieliczni (postacie drugoplanowe) go nie popełniają, podporządkowani silniejszym.

Główni bohaterowie są źli i okrutni. Król gangsterów Kum Kaplica, rządzący częścią Warszawy (m.in. zbiera haracz od restauratorów, ma  wpływ na członków warstw rządzących), Doktor Radziwiłek, ich  ludzie bez skrupułów wykonujący czarną robotę.
I wreszcie Jakub Szapiro, piękny żydowski bokser, bożyszcze kobiet, na którego zapatrzeni są żydowscy chłopcy. Jeden z nich Mojżesz Bernsztajn, jest nim zafascynowany nawet wówczas, gdy dociera do niego, że Szapiro zamordował mu ojca. Poddaje się wpływowi boksera, nawet zamieszka w jego domu… Czy rzeczywiście?

Twardoch niejednoznacznie wypowiada się co do losów Bernsztajna. Czy tak było rzeczywiście? Czy żydowski siedemnastolatek zakończy swój żywot w getcie, gdy wybuchnie wojna? Czy może już wcześniej został zabity przez Szapiro, gdy rzucił się na niego z nożem po tym, jak jego matka, wyrzucona na bruk po śmierci męża, umarła, a rodzeństwo zabrano do sierocińca? Czy generał Mojżesz Inbar, który w wieku 78 lat, spisuje w Tel Awiwie wspomnienia, to Mojżesz Bernsztajn?

Te i wiele innych pytań nasuwa się czytelnikom, co sprawia, że lektura nie jest im obojętna. Że sięgną po inne powieści Szczepana Twardocha.

Notkę sporządziła

Halina Borowiec – DKK Żary

Sprawozdanie ze spotkania DKK dla dorosłych przy Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Żarach - 27 marca 2019 r.

Spotkanie DKK poświęcone było twórczości Nadieżdy Myszlennik, która uczestniczyła w naszym spotkaniu, jest członkinią Klubu Literackiego ZLP przy MBP w Żarach. Autorka, pisząca dotąd poezję, tym razem wydała dwie książki prozą, których akcja toczy się w pobliskim Żaganiu.

Pierwsza pt. „Rabunek. Maski” ukazała się w r. 2017 jako gatunek fantasy.  Jej temat przybliża twórczość Z. Beksińskiego widzianą oczami dwóch przyjaciół (alter ego autorki), którzy chcą ukraść obraz malarza z sanockiego muzeum. Maski żagańskiego pałacu też wniosą wiele w świat doznań bohaterów i czytelników.

Druga książka „Kwiaty lotników” ukazała się pod koniec 2018 r. i znakomicie „wstrzeliła” w 75 rocznicą Wielkiej Ucieczki. Jest to warte podkreślenia, albowiem tytułowymi lotnikami są jeńcami Obozu Lotników Alianckich Stalagu Luft III.  Historia ich brawurowej  ucieczki oparta na faktach (realia historyczne i obozowe) podana w ciekawej formie, gdyż prawdziwe są m.in. imiona i nazwiska bohaterów, ich stopnie, nazwy samolotów, miejscowości, daty, i dlatego  działanie lotników jest bliskie czytelnikowi, który do tej pory nie zetknął się z tematem; po tej lekturze na pewno zechce pogłębić wiedzę historyczną.

Główny bohater Denys Street, rozstrzelany w 1944 r. pojawia się w Żaganiu wiele lat                   po wojnie i trafia do młodych ludzi związanych z grupą rekonstrukcyjną Stowarzyszenia Historycznego „Sagan”…  Dziwi się wszelkim zmianom…

W obydwu książkach występują wątki mistyczne, do głosu dochodzi pisarska fantazja autorki dedykującej je Żaganiowi, gdzie mieszka i pracuje.

Halina Borowiec – DKK Żary

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poprzedziło spotkanie autorskie z Nadieżdą Myszlennik (22 marca 2019) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach, przygotowane przez członków DKK. Moderatorem spotkania była Halina Borowiec, należąca do naszego Klubu.

Na spotkaniu obecna była młodzież z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i czytelnicy dorośli.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.