Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach

W dniu 8 października 2018 członkowie DKK dla dorosłych przy Miejskiej Bibliotece Publicznej omawiali poezję autorstwa Marii Wypych, z udziałem autorki, która – jak sama mówi - wierszowała od dziecka. Pierwszy ważny wiersz powstał, gdy się zakochała, mając 16 lat. Śmierć ukochanego Ojca wstrząsnęła nią; powstały treny. Później pisała sporadycznie. Gdy wyjechała do Włoch „za chlebem” z tęsknoty za Ojczyzną, rodziną i maleńkim Guzowem, gdzie mieszka, i któremu poświęciła wiele wierszy, pojawił się pierwszy tom poezji „56 wierszy” (2010), drugi - „Oto ja” (2012).

Jej wiersze poruszają temat życia we wszelkich jego przejawach. Jest w nich miłość zawiedziona, nieszczęśliwa, ale i spełniona. Porusza wątek kobiet kochanych, szczęśliwych, ale i porzuconych i zdradzonych, kobiet borykających się z ciężarem samotności i opuszczenia, chorobą dzieci i trudem ich wychowania, problem macierzyństwa.  W jej wierszach jest przyjaźń. Jest nieuchronne przemijanie. Maria pisze o swoich bliskich  i znajomych, często tytułując wiersze ich imionami. Dostrzega piękno przyrody, ukazując ją w różnych barwach w zależności od pory roku. Pisze o zapachach rodzinnego domu i tych ulotnych, z których składa się nasze życie. Wiara, dodająca sił, pokora i dobroć ludzkich serc, i serdeczne treści płynące z jej wierszy zachęcają, aby je czytać. To jest marzenie autorki, która kocha rodzinę, życie, taniec, śpiew i czerwone wino.

Część swojego życia spędziła we Włoszech. Radością pobytu na obczyźnie były spotkania  z Ojcem Świętym. Poświęca mu dwa tomiki: wspólnie z Zygmuntem Kowalczukiem „Tobie błogosławiony Janie Pawle II” (2011), „W sercu zapisane. Umiłowanemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” (2014).W latach 2013 - 2016 ukazuje się tryptyk: „Kobieta i czas”, „Życie i czas”, „Los i czas”. Tryptyk był książką miesiąca w latach 2015-2017 i czytany był w Radiu Zachód, jak również inne jej wiersze. Teksty Marii Wypych są w antologii wierszy „Co pulsuje w nas…” (2017).  W 2017 wydała kolejny tomik „Księżyc, słońce i żurawie”.
Jest też autorką wierszowanych książeczek dla dzieci z bajecznie kolorowymi ilustracjami Stanisława Sierki: „Jest taki świat”, część I i II. 

Notatka: Halina Borowiec – DKK Żary

W dniu 06.11.2018 r. w Oddziale dla Dzieci MBP w Żarach odbyło się spotkanie DKK pt. „Dary jesieni – grzyby”. W zajęciach uczestniczyli wychowankowie Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach.

Wprowadzeniem do zajęć była pogadanka na temat jesieni, jej wyjątkowej urody oraz darów, które zawdzięczamy właśnie tej porze roku.  Dzieci odpowiadały na pytania: „Czy lubię jesień? A jeśli tak lub nie, to dlaczego?”. Następnie zaprezentowany został wiersz Jana Brzechwy pt. „Grzyby”, który pozwolił porozmawiać o gatunkach grzybów, o cechach pozwalających odróżnić grzyby trujące od jadalnych  oraz o tym, że tworzą ściółkę leśną, więc nie wolno ich niszczyć, nawet jeśli nie wolno ich jeść. Była również rozmowa  o zastosowaniu grzybów w kuchni i o najpopularniejszych potrawach  z grzybami. W dalszej części spotkania odbyły się zajęcia plastyczne; dzieci otrzymały kartki z konturami grzybów, które musiały określić jako jadalne lub nie, po czym przystąpiły do ich kolorowania.  Prace zostały wyeksponowane w Oddziale dla Dzieci.

Magdalena Broniecka

W dniu 8.11.2018 r. w Oddziale dla Dzieci MBP w Żarach odbyło się spotkanie DKK pt. „Czy Ty wiesz, kim jest jeż?”.  W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 8  w Żarach. Spotkanie rozpoczęliśmy zagadką, której odpowiedź wskazała bohatera spotkania - czyli jeża. Potem przyszła kolej na pogadankę o tym zwierzęciu. Następnie przeczytaliśmy  pierwszy rozdział książki  U. Kozłowskiej „ Jak jeżyk z jerzykiem odkryli Afrykę”,  dzięki któremu dowiedzieliśmy się, jak jeżyk Ignacy szukał przyjaciela. W dalszej części zajęć odpowiadaliśmy na pytania, związane z przyjaźnią (kim jest przyjaciel, jakimi cechami powinien się odznaczać?). Po pytaniach nadszedł czas na wykazanie się czy jesteśmy dobrymi kolegami. Sprawdziliśmy to w zadaniach, takich jak  „Kładka” i „ Pomoc”. Ponieważ  z przeczytanego fragmentu książki nie dowiedzieliśmy się, kim jest przyjaciel jeżyka, musieliśmy stworzyć własną propozycję i przedstawić ją na rysunku. Podsumowaniem naszego spotkania było przyswojenie sobie „Dekalogu przyjaźni”.

Małgorzata Pawłowska

 grzyby jez 

12We wtorek 9 października 2018 r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach odbyły się warsztaty DKK pod tytułem „MÓJ PRZYJACIEL PIES”. W warsztatach brały udział dzieci z grupy sześciolatków Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach. Po krótkim przywitaniu  się, dzieci wysłuchały książki pod tytułem „WIERSZE POD PSEM” autorstwa Wandy Chotomskiej. Następnie dzieci rozmawiały na temat obowiązków związanych z posiadaniem psa. Te, które mają psa opowiadały, jak to jest miec zwierze w domu. Po rozmowie dzieci wykonały własne obrazki pod tytułem „MÓJ WYMARZONY PIES”. Czas na malowaniu kredkami minął im w przyjaznej i wesołej atmosferze. Dzieci, które nie mają psa, rysowały takiego, jakiego chciałyby mieć, a te które posiadają psa, rysowały siebie ze swoim pupilem.

Dorota Dylewicz

Dzisiaj, w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach, odbyło się spotkanie DKK pod tytułem: „16 października Światowy Dzień Żywności”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach. Wprowadzeniem do zajęć był fragment „Bajki o krainie próżności”. Następnie rozmawialiśmy o żywności, o jej nadmiarze i braku. Powiedzieliśmy sobie, co należy robić, aby jej nie marnować, m.in. w sposób prawidłowy układaliśmy nasze produkty na półce w lodówce. Jednym z zadań było wskazanie owoców, które pochodzą z Polski, pojawiły się również zagadki o jedzeniu, a na koniec tworzyliśmy „Warzywostwora”. Nasze prace można oglądać do 26 października w Oddziale dla Dzieci.

Małgorzata Pawłowska

13

We wtorek, 25 września, w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach odbyły się warsztaty DKK pod tytułem „Wariacja Abstrakcja”. W warsztatach brały udział dzieci z grupy sześciolatków Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach. Dzieci wysłuchały książki pod tytułem „12 Kolorów” autorstwa Marcina Brykczyńskiego dowiadując się, czym jest abstrakcja. Obejrzały wybrane prace artystyczne znanych autorów, co ułatwiło im zrozumienie tematu. Następnie wykonaływłasne abstrakcyjne obrazki. Czas na malowaniu kredkami minął  im w przyjaznej i wesołej atmosferze. Po zakończeniu pracy dzieci opowiadały, co przedstawiają ich rysunki i co chciały przez nie przekazać.

Na zakończenie spotkania zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Dorota Dylewicz

„Jesienne spotkanie w DKK”- to pierwsze zajęcia z uczniami kl. I a ze Szkoły Podstawowej nr 8  w Żarach. Na początku spotkania pierwszoklasiści dowiedzieli się co to takiego Dyskusyjny Klub Książki i w jaki sposób należy prowadzić dyskusję. Potem  pani Ewa przeczytała  opowiadanie o Jesieni z książki  pt. „Cztery pory baśni – Jesień”. Po przeczytaniu opowiadania wywiązała się  rozmowa  na temat  jesieni. Na zakończenie zajęć  powstały piękne prace plastyczne  z  suszonych liści – kojarzące się z jesienią.(28.09.2018r.)

Małgorzata Pawłowska

 2-1  4

Na spotkaniu DKK w dniu 25 czerwca 2018 r. członkowie naszego klubu omawiali książkę autorstwa Wioletty Grzegorzewskiej „Stancje”.

Akcja książki dzieje się w Częstochowie w  1994 roku. Jest to opowieść o biednej dziewczynie z prowincji, pochodzącej ze wsi, gdzie jej rodzice mieli duże gospodarstwo, a ona będąc dzieckiem musiała pomagać w pracach polowych.

Główna bohaterka stara się przetrwać w mieście, dokąd przyjechała na studia. Nie dostała akademika i w poszukiwaniu swojego miejsca, trawiła do Hotelu Robotniczego „Vega”. Poznała tam ludzi z bazaru nie stroniących od alkoholu, zawiera tam  pierwsze  przyjaźnie  i przeżywa pierwszą namiętną  miłość do starszego mężczyzny.

„Oswobodzenie” znajduje w Zgromadzeniu Sióstr Serca Jezusowego, gdzie otrzymuje nocleg i posiłki, miejsce to staje się jej stancją w zamian za posługę, sprzątanie i udział w modlitwach.

Książka warta przeczytania, ze względu na wartki sposób opowiedzenia akcji połączonej ze wspomnieniami bohaterki oraz osób, z którymi się spotkała przez trzy lata studiów.

Polecam.

Anna Baranowska

DKK przy MBP Żary

P.S.

W spotkaniu uczestniczyła również autorka powieści „Talon na drugie Życie” Dana Newelska, czytając uczestnikom fragmenty swojej nowej książki, które wzbudziły śmiech i wzruszenie. Książka warta polecenia, każdy znajdzie tam sytuacje, z którymi mógł spotkał się w życiu.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.