Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach

13 kwietnia br. odbyło się w Oddziale dla Dzieci kolejne spotkanie DKK z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach. Zajęcia odbywały się pod hasłem „Detektywi na tropie”. Na początku bibliotekarka przeczytała opowiadanie z książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”. Później dyskutowaliśmy kim jest detektyw i czym się zajmuje, jakim cechami charakteru powinien się wyróżniać oraz jakie zmysły są mu potrzebne. Następnie rysowały osobę poszukiwaną, w którą wcielił się nasz kolega Piotr , oprócz tego wyszukiwały różnice na obrazku, a na zakończenie musiały zapamiętać położenie przedmiotów, które zmieniły swoją kolejność.

Izabela Pajdowska

 

Dzisiaj wspólnie z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Żarach odbyliśmy podróż w kosmos. Zanim wyruszyliśmy w drogę pani Kasia przeczytała nam historię o Kosmicznym jaju. Potem rozmawialiśmy o kosmosie i o tym jak, tam trafić. W końcu zbudowaliśmy rakiety i poszybowaliśmy w niebo. Podsumowaniem spotkania były zagadki związane z naszym układem słonecznym. W maju spotkamy się ponownie.(20.04.2018)

Małgorzata Pawłowska

kwiecien   kwiecien2 kwiecien3 

„Przyjaciela warto mieć” pod takim hasłem 1 marca 2018 r. w Oddziale dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie DKK z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach. Wychowankowie wysłuchali opowiadania „Bajka o dwóch ołówkach” Marii Molickiej, później wspólnie rozmawialiśmy co jest najważniejsze w przyjaźni i czym kierujemy się przy wyborze przyjaciela. Następnie dzieci uzupełniały przysłowia związane z przyjaźnią, pisały przepis na najlepszego przyjaciela i wykonywały jego portret.

Izabela Pajdowska

„I Ty możesz być aktorem” - pod takim hasłem odbyły się dzisiejsze zajęcia w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyli wychowankowie Miejskiego Przedszkola nr 1 w Żarach. Wstępem do spotkania był przeczytany przez panią bibliotekarkę fragment książki A. Ginko „Tutlandia” (Rozdział pierwszy, w którym Tutka robi coś niezwykłego). Potem dzieci dowiedziały się, czym jest teatr, jakie są jego rodzaje, kto w nim występuje i jak należy się  w nim zachować. Następnie nadszedł czas na  zabawy słowne  i ruchowe wprawiające do zawodu aktora (Lustrzane odbicie, Gra z pudełkami, Pantomima    z kijem, Intonacje, Zaczarowane postacie ). Podczas zajęć  przedszkolaki wcielały się w różne role, co sprawiało im wiele radości. Zadowolone z siebie dzieci, chętnie w nich uczestniczyły. Na zakończenie spotkania wspólnie zbudowały scenę i obejrzały krótkie przedstawienie pacynkowe przygotowane przez ich koleżanki. (9.03.2018)

Małgorzata Pawłowska

4   przyjaciel

myszlennikDebiutancka książka Nadieżdy Myszlennik w poniedziałek (26.02.2018) stała się przedmiotem dyskusji członków DKK w Żarach.

Autorka znana  dotychczas Klubowi Literackiemu tylko z wierszy i opowiadań odważyła się wreszcie opublikować dwa z nich w książce pt. „Rabunek i Maska”.

Już sam podtytuł wzbudza zainteresowanie tych, którzy są miłośnikami literatury fantastyczno-przygodowej: „Historia przyjaciół, dla których spotkanie ze sztuką okazuje się pierwszym stopniem do … piekła”.

„Rabunek” to opowieść  oparta na kanwie obrazów Zbigniewa Beksińskiego, znajdujących się w muzeum w Sanoku. W zadziwiający sposób Nadieżda Myszlennik odbiera przekaz tego kontrowersyjnego malarza.

Jej fascynacja obrazami  wywołuje wrażenie mistycznego wtapiania się w treść, klimat  i przesłanie dzieł.  Odczytuje symbolikę (jak sama mówi) jakby przewracała kartki, strona po stronie. Dynamiczna  akcja, wartka narracja i niesamowite przygody bohaterów, wciągają czytelnika już od pierwszej strony.

Opowiadanie pt. ”Maska” to kolejne przygody głównych bohaterów z  pierwszego opowiadania. Tym razem akcja toczy się  w Żaganiu i okolicach, a pałac księżnej Doroty de Talleyrand-Périgord jest scenerią niesamowitych perypetii i piekielnych doznań.

Widać, że autorka poświęciła mnóstwo czasu na zapoznanie się z historią pałacu, a głównie zdobiących je maszkaronów.

Nadzia (tak przez nas nazywana) porwała członków DKK niesamowitą wyobraźnią, pięknem języka, dogłębną znajomością faktów. Po mistrzowsku porusza się również po zjawiskach naturalnych, przyrodniczych, technicznych, chemicznych, itd.

Książka wydana przez NOVAE RES zgłoszona została przez  wydawnictwo jako debiut  godzien uwagi do konkursu Wawrzynu Lubuskiego organizowanego od lat przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Każdy kto chce poznać autorkę i podyskutować o przeczytanych książkach, członkowie DKK zapraszają w każdy ostatni poniedziałek miesiąca do MBP w Żarach na godz.16.00.

                                                                                                          Alicja Góra

kotW  ramach  Dyskusyjnego   Klubu  Książki  5.02.2018r. odbyło się kolejne w Oddziale dla Dzieci MBP w Żarach spotkanie z wychowankami Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach. Tematem zajęć był kot, gdyż to on 17 lutego będzie odchodził swoje święto. Podczas spotkania dzieci obejrzały teatrzyk kamishibai „Kotka Milusia” Eleny Molisani i Alessandry Sanna. Później zapoznały się z różnymi  ciekawostkami na temat kotów, a następnie próbowały wyjaśnić przysłowia z nimi związane. Na zakończenie wychowankowie dekorowali kota – pacynkę. Zajęcia odbyły się w miłej, kociej atmosferze.

Izabela Pajdowska

hop siupPomimo jesiennej aury za oknem dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Żarach udały się dziś na poszukiwanie radości, ich przewodnikiem byli główni bohaterowie książki J. Tomaszewskiej i W. Kołyszki „Radość i wyspa HopSiup”- Hahanka i Fignacy. Dzięki nim najmłodsi klubowicze dowiedzieli się dlaczego radość jest w życiu ważna i potrzebna , co się stanie gdy jej zabraknie i zaczniemy ją lekceważyć. Odbyły również podróż do krainy : złości, radości i smutku. Na zakończenie spotkania rysowały to, co sprawia im największą radość, czyli spacery z najbliższymi, prezenty urodzinowe w postaci zwierzątek, smacznych     i dużych tortów, jazdę na rowerze. 
Całemu wydarzeniu przyglądała się Mela – pluszowa niedźwiedzica, miłośniczka książek, która każdego dnia odwiedza inne dziecko z grupy, aby wspólnie z nim cieszyć się magicznymi chwilami spędzanymi na czytaniu bajek.(1.02.2018r.)

Małgorzata Pawłowska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.