Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach

jezDzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Żarach biorące udział w spotkani u Dyskusyjnego Klubu Książki dowiedziały się na zajęciach, że jeże też mają swoje święto i obchodzą je 10 listopada. Nasz klubowy Dzień Jeża uczciliśmy pogadanką o jeżach , czytaliśmy również opowiadanie W. Chotomskiej pt. „Przygody jeża spod miasta Zgierza”. Tworzyliśmy menu dla niego, pomagaliśmy jeżowi znaleźć drogę w labiryncie i odpowiadaliśmy na pytania z nim związane. Dużo radości sprawiło nam odgadywanie do czego służą różnego rodzaju szczotki. Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze.

Małgorzata Pawłowska

 

ekoludek2.11.2017r. w Oddziale dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie DKK z uczniami klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach pod hasłem „Ekoludek z planety Ziemia”. Na początku bibliotekarka przeczytała opowiadanie Reginy Sawickiej „Nie zaśmiecajmy świata!”. Następnie rozmawialiśmy o ekologii, a więc - co to są odpady i dlaczego tak ważna jest ich segregacja? Jak również co to są elektrośmieci i odpady niebezpieczne? Co daje nam recykling? Później uczestnicy brali udział w porządkowych poszukiwaniach, a na zakończenie zajęć tworzyły stworki z niepotrzebnych odpadów. Było bardzo zabawnie  i pomysłowo.

Izabela Pajdowska

apollo20.09.2017 r. odbyły się pierwsze powakacyjne zajęcia Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach. Bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie Ewy Nowak „Apollo 11: O pierwszej podróży na księżyc”. Później rozmawialiśmy o kosmosie, planetach i pierwszych lotach kosmicznych. Dzieci rozwiązywały kosmiczna krzyżówkę oraz zagadki. Na zakończenie zajęć wykonywały statki kosmiczne. 

IMG 5614W dniu 13  października 2017 r. w Sali Czytelni Biblioteki odbyło się kolejne spotkanie członków DKK przy MBP Żary, moderowane przez Zbigniewa Kozłowskiego. Omawialiśmy książkę Agnieszki Ankudowicz „Zmysły… i limeryki”.

         Jak bowiem w kilku, kilkunastu wersach uchwycić miłość,

czasami banalną jak banalne bywają czerwone róże, misternie

ułożone w wyświechtane do granic serduszko? Jak uchwycić

miłość prawdziwą, codzienną, na zmianę słodką, cierpką,

słoną, odartą z najbardziej lukrowych przymiotów? Jak oddać

słowem smak porannej kawy? Jak za pomocą kilku znaków

strzepnąć z powiek poranny sen? Jak dotknąć ust, dłoni tak

spragnionych dotyku?

Jak wierszem tęsknić za takim dotykiem?

Albo jak w miniaturowych, groteskowych limerykach

„uwięzić" tak dziś cenną uwagę odbiorcy?

Tak, to rzecz niełatwa.

Czy Agnieszce Ankudowicz udała się ta sztuka?

IMG 5618-1

Opracował:  Zbigniew Kozłowski  

swiat zofiiW dniu 25.09.2017 r. w Sali Czytelni Biblioteki odbyło się kolejne spotkanie członków DKK przy MBP Żary, moderowane przez Zbigniewa Kozłowskiego.
Omawialiśmy książkę Josteina Gaardera „Świat Zofii”.

Tej pozycji nie trzeba nikomu przedstawiać. Świat Zofii to książka kultowa w wielu krajach, m.in. w Skandynawii, Niemczech, Japonii itd. Czytają ją zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Jest to pasjonująca powieść o piętnastoletniej dziewczynce. Zofia (bo tak ma na imię bohaterka) w tajemniczych okolicznościach odkrywa historię europejskiej filozofii. Książka integruje literaturę piękną z najprostszym z możliwych przekazem filozofii dla niefilozofów. Poprzez tę prostą i głęboką zarazem lekturę odkrywamy na nowo dawno jeż zapomniany albo nigdy nie poznany świat. Dzięki mistrzowskiemu przewodnictwu norweskiego nauczyciela filozofii, podążając śladami Platona, Sokratesa i Heideggera docieramy do SIEBIE SAMYCH otwierając się na niewyczerpane zasoby własnej mądrości i wrażliwości.

Opracował:  Zbigniew Kozłowski  

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.