Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach

mikolaj2„Spotkanie z Mikołajem” pod takim hasłem odbyły się 6.12.2016r. zajęcia w Oddziale dla Dzieci MBP w Żarach z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali opowiadania „Kochany Święty Mikołaju” z książki „Nowe przygody Mikołajka” Rene Goscinny i Jean – Jacques Sempe. Następnie pisali i adresowali list do Mikołaja oraz wyszukiwali na obrazku ukrytych prezentów. Na zakończenie dzieci rozwiązywały świąteczne zagadki, a w nagrodę częstowały się wafelkami.

Izabela Pajdowska

 

 

 

 

 

mikolaj1

paxdziernik4.10.2016 r. odbyły się pierwsze powakacyjne zajęcia Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach. Bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie Luciany Sandroni „Dawno, dawno temu...". Później dyskutowaliśmy o tym, czy łatwo jest wybrać książkę dla siebie oraz co by było, gdyby na świecie nie było żadnych książek. Uczestnicy w końcu stwierdzili, że warto czytać książki i warto się z nimi zaprzyjaźnić. Dzieci udzielały naprawę ciekawych odpowiedzi. Na zakończenie naszych zajęć uczestnicy samodzielnie wykonywali oryginalne i zabawne zakładki do książek.

Pierwsze spotkanie DKK z uczniami klasy II a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Żarach już za nami. Spotkanie przebiegało etapami. Na początku każde dziecko wpisało się na listę uczestników podając swoje imię. Drugim krokiem było stworzenie kontraktu klubowicza, kolejnym zabawy z książką w tle (m.in. „Bajka z chochlikiem", do tytułu utworu dopasuj przedmioty kojarzące się z nim, w jakiej bajce występują postacie zwierzęce takie jak: miś, pies, kot czy koń?). Na zakończenie najbardziej aktywni uczestnicy spotkania otrzymali zakładki; nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

paxdziernika

 

dziewn1W dniu 26.09.2016 r. w Sali Klubowej Biblioteki odbyło się kolejne spotkanie członków DKK przy MBP Żary, moderowane przez Zbigniewa Kozłowskiego.


Omawialiśmy opowiadanie zdobywcy I Miejsca w konkursie „O Laur Dziewina" Krzysztofa Martwickiego - „Bibliotekarz".

Aha, o książkach. Otóż, proszę sobie wyobrazić, że książka pachnie też oczami. Zacieka-wionymi, co będzie dalej. Ale czasem, jak się tak dokładniej do książki nos przyłoży, to litery tak pachną, że aż swędzą. Zmęczonymi oczami, przecieranymi sennie, oczami pełnymi piasku. Coraz starszymi oczami pachnie, które już tyle widziały. Wiedział pan, że ludzkie oczy pachną? Książka pachnie też dźwiękami, wie pan? Szelestem przekładanych stron, zaginaniem rogów, prośbą: przycisz telewizor, nie widzisz, że czytam?, ziewaniem, tykaniem budzika, chrzęstem przeciąganych o poranku kości. Podobno malutkie dzieci słyszą kolory, albo znają smak dźwięków. Tak mają, że wszystkie ich zmysły są jeszcze ze sobą bajecznie zmieszane. Książki, okazuje się, mają podobnie! Też jest w nich wszystko czarująco pomieszane: i zapach, i dźwięk, i kolor. Zresztą w ogóle książki są trochę jak dzieci – bezbronne i potrzebujące troski. Niewinne, papierowe prostopadłościany, z którymi możemy zrobić wszystko. Dopiero później okazuje się, że tak naprawdę, to bywa całkiem
na odwrót. Że ta niby niepozorna książka, to ona może z nami zrobić, co tylko jej się podoba. Przecież tekst potrafi zmienić cały życiorys, prawda? Tylko nie od razu
to widać i w tym cały sęk. I dlatego, kiedy patrzymy na bibliotekę, to miesza się
w nas ta dziecięca ciekawość, że tam znajdziemy nowe przygody, ale i jakiś powiedziałbym nieświadomy niepokój, że być może ta książka, którą za chwilę wypożyczymy, ta właśnie, obnaży nas, zerwie wszystkie maski i bezbronni ruszymy za strzałkami, które ona ułoży na ziemi. Takie są książki. Niby niewinnie milczące, jak dzieci i ryby, a tymczasem!...
(Tekst opublikowany w „Bibliotekarzu" ogólnopolskim – wart omówienia)

Opracował: Zbigniew Kozłowski

W dniu 27.06.2016 r. w Sali Klubowej Biblioteki odbyło się kolejne spotkanie członków DKK przy MBP Żary, moderowane przez Zbigniewa Kozłowskiego.

Omawialiśmy książkę Williama Whartona „Spóźnieni kochankowie”.

Jack- amerykański biznesmen - porzuca świat interesów, aby na powrót odkryć swoje życie, malując ulice Paryża i żyjąc jak kloszard. Spotkanie z Mirabelle, niewidomą siedemdziesięcioletnią kobietą, odmienia całe jego życie. Związek, który się między nimi rodzi, okazuje się zaskakujący: potężny, niewinny, a jednocześnie głęboko erotyczny.
To cudownie ciepła opowieść o miłości, która pokonuje wszelkie bariery, nawet barierę śmierci. Opowiadają o miłości i śmierci, ciemności i świetle, ważności pracy. Jeżeli ta piękna książka niesie z sobą jakiś morał, to brzmi on następująco: nikt nie jest tak ślepy, by pewnego dnia nie przejrzeć na oczy.

Opracował:  Zbigniew Kozłowski  

cerwiec210 czerwca 2016 roku odbyło się ostatnie, pożegnalne spotkanie DDK z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola eNCe-peNCe. Z tej okazji w MBP Oddziale dla Dzieci gościła u nas pani Krystyna Gowik, muzyk, który pracuje w Szkole Muzycznej w Żarach. Nasz gość poprzez zajęcia muzyczne i zabawy taneczne wprowadziła dzieci w niesamowity świat muzyki. Na zakończenie naszego spotkania dzieci otrzymały dyplom oraz zabawne ołówki.

Dzisiaj odbyło się ostatnie spotkanie DDK z wychowankami Przedszkola Niepublicznego Chatka Puchatka. W czasie wizyty dzieci wysłuchały opowiadania Nasim Abaeian pt. „ Dawno, dawno temu...", wzięły udział w quizie: Zgadnij co to za baśń?, Prawda czy fałsz ?, a z figur geometrycznych w grupach trzyosobowych tworzyły zwierzęta. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał upominek w postaci ołówka z gumką.(10.06.2016).

czerwiec

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.