Pojechać do Prowansji, któż o tym nie marzy. Tak jak w książce Anny Szepielak – „Francuskie zlecenie”, o której miałyśmy okazję podyskutować 8 maja podczas spotkania klubu DKK. Ewa jest fotografikiem pracuje w Polsce, dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności dostaje propozycje pracy we Francji. Zostaje zatrudniona przez Florę, właścicielkę pięknej starej rezydencji francuskiej. Ma zlecenie zrobić reklamę renomowanej kwiaciarni. Zamieszkuje u zleceniodawcy w malowniczej okolicy Prowansji. Otoczonej pięknymi winnicami. Poznaje też pozostałych członków rodziny. Między Ewą a mieszkańcami rezydencji nawiązują się przyjacielskie relacje. Ewa ma dziwne sny, których nie rozumnie, ale później pozwolą one rozwikłać rodzinną historię z przeszłości. Ewa też poznaje tam Geralda z którym się przyjaźni. Jej praca fotografika w promocji kwiaciarni osiąga sukces. Zdobywa uznanie i zadowolenie właścicieli. A przyjaźń zawarta między nią a Florą owocuje zaproszeniem na jej ślub. Książka pogodnie napisana, pełna optymizmu. Zabiera czytelników w piękny świat malowniczej i tajemniczej francuskiej Prowansji.

schmittDnia 22.05. 2017 po raz kolejny spotkałyśmy się aby podyskutować o książce. Tym razempadło na powieść Erica- Emmanuela Schmitta „ Sekta egoistów”, która niewątpliwie jestksiążką wzbudzającą wiele emocji. Gerard mieszka w Paryżu. Jest naukowcem, którypostanawia napisać pracę naukową. Całe dnie przesiaduje w bibliotece zbierając materiały.Przypadkowo natrafia na książkę Gesparda Languenhaerta „ Salon egoistów ”. I ta pozycjatak go porywa, że postanawia zmienić swoje życie. Zaczyna podróżować po Europie,odwiedza swoją rodzinę i korzysta z uroków życia. Przeżywa różne przygody. Zastanawia sięnad sensem życia i jego aspektami. Zaczyna to być jego obsesją. Zadaje wiele pytań na które idziś trudno znaleźć odpowiedź. Życie zaczyna być dla niego trudne, co staje się powodem dosięgnięcia po opium. I pozostaje sam z swoimi pytaniami egzystencjalnymi. Powieść ta jestdla członków naszego klubu nie odkrytą tajemnicą. A sam tytuł budził w nich grozę izaciekawienie. Poszukiwanie sensu życia przez Gerarda, skłoniła co niektórych dowłasnych refleksji nad własnym życiem. Najciekawsze jest to, że każda z członkiń klubu naswój sposób zinterpretowała powieść. Nikt z nas nie umie podać gotowej recepty na życie.Jak żyć aby być szczęśliwym? Każdy z nas sam musi znaleźć swoją drogę.

malarkaAmelia Noguera jest hiszpańską pisarką, której polski czytelnik ma możliwość poznać twórczość współcześnie. Nasz klub DKK omawiał jej utwór „Malarka gwiazd” i okazało się, że już sama fabuła książki jest trudna, ponieważ życie współczesne przeplata się z historią.
Ze względu na fakt, że Hiszpania ogarnięta jest wojną domową, Diego wraz z żoną i dziećmi opuszcza Hiszpanię. Ucieka do Paryża, gdzie rozpoczyna nowe życie. Niestety, ale sielanka nie trwa długo. Po pewnym czasie naziści zajmują Francję. Wojna komplikuje ich życie  we Francji. Dodatkowo teraźniejszość splata się z demonami przeszłości, która często jest nie do odkrycia a czasami ukazuje rożne nietypowe powiązania rodzinne i zawodowe.

1 września odbyło się kolejne spotkanie w ramach DKK – pierwsze po wakacjach. Był to dzień szczególny, ponieważ jest to kolejna rocznica napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Panie, które należą do naszego klubu przeżyły wojnę. Wspominają ją ze smutkiem i strachem. Zbiegiem okoliczności zaproponowana książka Marii Nurowskiej  ”Bohaterowie są zmęczeni” nawiązuje do lat wojennych i trudnych lat powojennych. Przedstawia w niej losy rodziny Niemczyków, a w szczególności braci Leona i Ludwika.
To właśnie oni aktywnie uczestniczyli w podziemnych strukturach oporu w czasie II wojnie światowej. Obaj bracia przeżyli wojnę, lecz czasy powojenne poróżniły ich. Dziś trudno dotrzeć do prawdy. Jeden z bohaterów, Leon Niemczyk, rozpoczął karierę aktorską, cieszył się popularnością wśród publiczności. Natomiast drugi wyemigrował na zachód. W trakcie dyskusji o książce rozwinęła się również rozmowa o trudnych wojennych wyborach i o życiu po wyzwoleniu. Po tych trudnych rozmowach i wspomnieniach. aby zmienić nastrój. Jedna z pań zaczęła czytać poezję. W ten sposób zakończyliśmy spotkanie.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.