madonna„Czarna Madonna”- książka napisana przez Remigiusza Mroza, była dla nas bardzo trudna, a czasami nie do końca zrozumiała. Głównym powodem takiego stanu rzeczy był sam wątek główny powieści, jak i na bardzo wiele pytań, na które nie znalazłyśmy odpowiedzi. Panie z klubu DKK stwierdziły, że czytały tę książkę z trudem i niepokojem. Wzbudzała w nich strach, między innymi przed wieloma przepowiedniami opisanymi w książce. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze rytuały, które były źródłem grozy i przerażenia. Powieść ta ma charakter wielowątkowy. Zdaniem pań, to książka, która dała im dużo do myślenia o sobie, ale także o otaczającym nas świecie. Wręcz padło stwierdzenie, że w pewnych momentach nie wiadomo było, czy to co opisuje autor jest prawdą czy tylko fikcją literacką. Polecamy czytelnikom, którzy mają mocne nerwy i interesują się zjawiskami nadprzyrodzonymi.

corkiDnia 21.02.2019r. odbyło się kolejne spotkanie klubu DKK. Tym razem omawialiśmy książkę  pt. "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej. Opisuje ona sytuację dwóch sióstr. Jedna jest aktorką  i mieszka w dużym mieście, druga jest nauczycielką i mieszka z rodzicami. Na początku książka wydawała się być zabawną historią o losach rodziny, w której każdy żyje inaczej.  Pod koniec wprowadziła nas jednak w zadumę nad swoim losem. Najbardziej uderzył nas kontrast w jak różny sposób można przeżywać śmierć bliskiej osoby.  Marta podchodzi do sprawy konkretnie, a Kasia  to typowy „płaczek”.  Zastanawiałyśmy się nad sytuacją w jakiej się znalazły siostry, stwierdziłyśmy jednogłośnie, że nie ma recepty na to żeby spokojnie przeżyć śmierć bliskiej nam osoby. Czasami obwiniamy się niepotrzebnie nawzajem. Jedna z czytelniczek stwierdziła, że jest to książka  o oswajaniu się ze śmiercią.

gora snajNa marcowym spotkaniu omawialiśmy książkę Krzysztofa Koziołka pt. ,,Góra Synaj’’. Akcja dzieje się w Głogowie, który oddalony jest od Szlichtyngowy o 12 kilometrów. Książka jednych zachwyciła, na drugich nie zrobiła większego wrażenia. Cała historia była bardziej czytelna dla osób, które znają Głogów.  Książka opowiada o życiu policjanta, który stracił syna w nieszczęśliwym wypadku.  Jednak gdy okazuje się, że takich niewyjaśnionych zgonów dzieci jest więcej, zaczyna wątpić, czy śmierć jego syna była przypadkowa. Najbardziej zaskakuje samo zakończenie historii. Jedna z naszych pań stwierdziła, że dawno nie czytała książki, która tak bardzo zaskoczyłaby ją zakończeniem. Nasze spotkanie zaowocowało tym, że czytelniczki, które nie przebrnęły przez książkę, postanowiły dać jeszcze jedną szansę całej historii.

20190426 134854Kinga Dębska napisała książkę pod tytułem "Porozmawiaj ze mną”. Jest to kontynuacja jej wcześniejszej powieści „Moje córki krowy.” Książka wzruszyła nas i przywołała wiele wspomnień z naszego dzieciństwa, okresu dorastania i życia w czasach PRL-u. Panie bardzo chętnie wspominały miniony czas - szkołę do której chodziły ,braki towarów w sklepach i częste stanie w kolejkach po podstawowe produkty spożywcze. Cała akcja książki przeplatana jest scenami z dorosłego życia bohaterki, które pełne jest komplikacji i niespodzianek. W tym świecie radzi sobie dość dobrze. Książka nam się bardzo podobała . Trafiła do nas tematyką jak też skłoniła nas do wielu refleksji i wspomnień z lat naszej młodości. To książka o naszym pokoleniu.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.