noc kupałyW dniu 27 czerwca 2019 r odbyło się nasze przedwakacyjne spotkanie klubu DKK. Tym razem rozmawialiśmy o książce „Noc Kupały” Katarzyny Bereniki Miszczuk. Jest to kontynuacja powieści pt. „Szeptucha”. Tekst jest przeznaczony dla osób, które lubią ten typ literatury. Ilość bóstw słowiańskich, a także magii prowadzi do zatarcia granicy między tym co rzeczywiste, a tym co czysto paranormalne. Tematy mityczne poruszane w powieści dają wiele do myślenia. Panie po przeczytaniu tej książki wróciły myślami do swoich babć, które z wielkim szacunkiem i troską odnosiły się do przyrody i wierzeń ludowych. Ziemię traktowano jak matkę. Szanowano i otaczano troską ludzi starszych, korzystano z ich wiedzy i życiowego doświadczenia, o co trudniej w dzisiejszych czasach.

czybaszekW piękny dzień 11 września nasz klub DKK rozmawiał o książce „Maria Czubaszek. Ostatni dymek”, do której wspomnienia zebrał Sergiusz Pinkwart. Z wielkim wzruszeniem i smutkiem wspominaliśmy Panią Marię. Nasze członkinie z klubu DKK stwierdziły, że była kobietą bardzo odważną w głoszeniu swoich poglądów na życie. Jej pogoda ducha, szczerość rozbrajała nas w momencie, gdy oglądaliśmy ją w telewizji. Była dla nas osobą prawdziwą w tym co robi i w tym co mówi. Według najbliższych była taka sama w życiu prywatnym jak publicznym. Pani Maria bawiła nas swoim ciętym językiem i poczuciem humoru przez wiele lat. Jej felietony dają wiele do myślenia i zadają wiele pytań egzystencjalnych. Trafnie obserwowała i opisywała otaczającą ją rzeczywistość. Książka „Maria Czubaszek. Ostatni dymek” zmieniła nasze patrzenie na nas samych. Nauczyła nas, że mimo swoich wad i zalet, powinniśmy patrzeć na świat z humorem i dystansem.

lampionyW dniu 24 października 2019 r. na kolejnym naszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy powieść Katarzyny Bondy pt. ,,Lampiony’’. Jest to trzecia z serii czterech książek o Saszy Załuskiej. To nietypowy kryminał, bardziej zbliżony do reportażu niż do typowej beletrystyki. Zdaniem członkiń naszego klubu jest to literatura, która zapewne bardziej przypadłaby do gustu mężczyznom. Została w niej ukazana mroczna strona miasta jak i ludzi mieszkających w Łodzi. Wielowątkowość akcji oraz wprowadzani bohaterowie powodowali zawiłość tematu, co przyczyniało się do tego, że bardzo łatwo można było się w niej pogubić. Panie stwierdziły, że w porównaniu do innych książek Katarzyny Bondy, ta nie zaciekawiła je tak bardzo.

DKK SzlichtingowaW dniu 18 listopada 2019r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Szlichtyngowa w ramach comiesięcznych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki miało miejsce spotkanie z panią Edytą Świętek, autorką bestsellerowych sag rodzinnych takich, jak ,,Spacer Aleją Róż” oraz ,,Grzechy młodości”. Na spotkaniu autorka opowiadała o początkach swojej pracy pisarskiej, o miejscach, które inspirują ją do pisania. Pisarka podzieliła się ze słuchaczami fascynującymi  opowieściami o Nowej Hucie. To właśnie w niej toczy się akcja 5-tomowej sagi ,,Spacer Aleją Róż”, której najwięcej uwagi poświęciły nasze panie w trakcie spotkania. Zafascynowane Krakowem a przede wszystkim Nową Hutą, która wydaje się być bardziej atrakcyjna niż samo centrum,  przeżywały wspólnie z bohaterami ich próbę ułożenia sobie życia na nowo. Komunistyczna Polska a w niej budująca się dzielnica, która dla wielu była obietnicą nowego, lepszego życia ujęła nasze czytelniczki do tego stopnia, że zgodnie stwierdziły, że temat nadal nie został wyczerpany do końca.  Miłym akcentem spotkania było losowanie zwycięzcy konkursu, w którym do wygrania była najnowsza powieść pani Edyty z cyklu ,,Grzechy Młodości”.  Konkurs przygotowała Biblioteka wraz z Wydawnictwem Replika. Szczęśliwym zwycięzcą gratulujemy.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.