„Kamerdyner” autorstwa Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepka i Michała Pruskiego to powieść historyczna, która była przedmiotem spotkania Dyskusyjnego Klubu książki w dniu 05.11.2020r.  Wojna, miłość, budowanie się państwa polskiego, dzieje narodu kaszubskiego, pytania pozostające bez odpowiedzi, nadzieja na lepsze jutro, wybory - to tylko niektóre wątki tej  trudnej powieści. Skupia się ona na ludności kaszubskiej, której losy zostały ukazane w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. To historia burzliwych losów tej mniejszości etnicznej, którzy zostali podzieleni między Prusami, Polską oraz swoją własną społecznością. Na tle tych wszystkich wydarzeń ukazana została miłość pomiędzy pruską hrabianką Maritą a Mateuszem-kaszubskim chłopakiem, który został wychowany na pruskim dworze i ciągle zadaje sobie pytanie ”Kim jestem?”. Powieść godna polecenia.

20201105 123802

dkkZe względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w ścisłym reżimie sanitarnym w dniu 25.02.2021 r.

Książkę, którą omawiałyśmy to ,,Namaluj mi słońce” Gabrieli Gargaś. Główna bohaterka- Sabina to młoda, samotna osóbka, która zajmuje się - no właśnie czym? Ma ciekawe zajęcie, które nazywa „pracą”. Umawia się na spotkania z ludźmi, którzy chcą porozmawiać o swoich kłopotach, problemach. Odwiedza starsze osoby w ich domach, wysłuchuje ciekawych opowieści i podnosi je na duchu. Można powiedzieć, że prowadzi uporządkowane życie. Jednak u jej boku nie ma ukochanego mężczyzny. Często też zadaje sobie pytanie, czy byłaby dobrą matką? Pewnego dnia w parku poznaje młodą damę o imieniu Marysia. Jest to mała dziewczynka porzucona przez matkę, wychowywana przez ojca. Nawiązuje się między nimi więź. Zaczynają spotykać się regularnie. Jest to opowieść o przyjaźni, która przeradza się w wielką miłość nie tylko między Sabiną i Marysią, ale też miedzy główną bohaterką a tatą dziewczynki. Książka pełna wzruszeń i mądrości. Jest to powieść, której warto poświęcić wolną chwilę, by zagłębić się w treść tej książki i przeżyć wzruszające chwile wraz z Sabiną, Marysią i jej ojcem.

dkk marzecKolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Szlichtyngowej  odbyło się 11.03.2021r. Tym razem członkinie omawiały powieść Paula Coelha pt.” Zdrada”. Jest to książka opowiadająca o kobiecie, która poszukuje sensu swego życia. Główna bohaterka to osoba, która ma wszystko, a nie jest zadowolona ze swojego życia. Ciągle marzy o lepszym życiu, nie martwiąc się o rodzinę. Tylko ona się liczy nikt więcej. Ta codzienność i rutyna pomału wpędza ją w depresję. Ma kochającego męża, dzieci, pracę - pomimo to Lindę podniecają potajemne spotkania z kochankiem. Lecz kiedy kochanek przestaje zwracać na nią uwagę i chce się z nią rozstać, wtedy ona knuje zemstę. Nie potrafi  dać za wygraną. Wreszcie stwierdza, że koniec z kłamstwami. Chce o wszystkim powiedzieć mężowi licząc na to, że jej wybaczy. Książka ukazuje nam codzienność wielu ludzi, którzy borykają się z takimi samymi problemami jak Linda i jej mąż. To opowieść o tym, co w życiu jest najważniejsze. Z całego serca polecamy tę lekturę. Warto poświęcić jej czas i przy okazji można przeanalizować swoje życie.  

majNa kolejnym spotkaniu, które odbyło się 27.05.2021r. w ścisłym reżimie sanitarnym, grupa Dyskusyjnego Klubu Książki omawiała powieść pt. „Normalni inaczej”- Tammy Robinson. Jest to historia o miłości, nadziei a przede wszystkim o marzeniach młodych ludzi i ich dojrzałym podejściu do życia. Maddy poświęca się dla dobra swojej niepełnosprawnej siostry, dba o nią jak matka. Zabiera ją na spacery uczęszcza na rehabilitację. Natomiast Albert to bardzo wrażliwy chłopak, który ma w życiu pod górkę ale się nie poddaje. Jego ojciec jest policjantem i próbuje go wychować w dyscyplinie. Ciągle jest niezadowolony z syna, ponieważ Albert nie chce iść w ślady ojca. Bohaterowie tej książki są tak ciekawi (ich osobowość), że czytając zastanawiamy się i co dalej, jak potoczą się dalsze losy bohaterów. W powieści ukazana jest dojrzałość młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają przygodę z życiem, a już są doświadczeni przez los. Zakończenie natomiast nas zaskakuje nie takiego zakończenia się spodziewaliśmy. Serdecznie polecamy.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.