1W dniu 31.08.2021 r. w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki została omówiona książka autora Robin Sloan pt.” Całodobowa księgarnia pana Penumbry”.Bohater powieści Clay szukając pracy, zostaje zatrudniony w pewnej ciekawej księgarni, której właścicielem jest pan Penumbry. Jest to bardzo osobliwy człowiek, do którego przychodzą „dziwni” ludzie, by wypożyczać książki. Praca w starej księgarni dla młodego informatyka to na pewno nie szczyt marzeń. Historia, która została przedstawiona w powieści, to zderzenie dwóch światów: stare książki kontra nowe technologie, a pomiędzy tym tajemnicza zagadka, którą bohaterowie usiłują rozwiązać. Clay wraz z przyjaciółmi szuka szyfru do nieśmiertelności. A czy udało mu się go znaleźć? Odpowiedź znajdziecie w powieści.

 

szlichtingowa-wrzesienKolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Szlichtyngowej odbyło się 16.09.2021r. Ty razem omawialiśmy książkę Anny Ficner- Ogonowskiej pt.” Alibi na szczęście”. Głowna bohaterka powieści – Hania, jest osobą spokojną, zrównoważoną. Jednak życie jej nie oszczędzało. Tragiczna śmierć osób bliskich spowodowała, że na razie nie myśli o bliskości drugiej osoby. Jej najbliższa przyjaciółka, którą traktuje jak siostrę, jest całkowitym jej przeciwieństwem. Dominika to żywiołowa pani stomatolog, ciągle jest oblegana przez mężczyzn. Ten kontrast, który wydaje się czasami aż absurdalny, pozwala im czasami „zejść na ziemię” i popatrzeć na problem z innej perspektywy. Wzruszająca, pełna nadziei opowieść o przyjaźni, miłości i o życiu, które często ma na nas swój własny plan. Co będzie dalej? Jak potoczą się losy Hani? Czy nasza bohaterka zdoła otworzyć się na tę nową miłość ? Czy tragedia, którą przeżyła nie zasłoni jej drogi do bycia szczęśliwą? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy oddając się lekturze. Jednak to nie koniec. Dalsze losy bohaterów znajdziemy w kolejnych częściach powieści.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 14.10.2021r.Tym razem przenieśliśmy się w okres dwudziestolecia międzywojennego, gdzie po zakończeniu I wojny światowej kształtują się nowe partie polityczne. W samym sercu tej niespokojnej sytuacji politycznej żyje rodzina Niemojskich. Najstarszy syn Fryderyk jest wojskowym, Gucio studentem medycyny, a Wiktoria natomiast dopiero wkracza w dorosłość. W książce autorka pokazuje nam jak rodzeństwo Niemojskich pomaga sobie nawzajem w trudnych dla nich czasach. Gucio- lekkoduch, który był zawsze traktowany przez rodziców i rodzeństwo pobłażliwie, nagle zaciąga się do wojska i walczy dzielnie o wolną Polskę. Jego siostra, panienka z dobrego domu, zapisuje się na kurs sanitariuszki, by pracować w szpitalu. Natomiast Fryderyk, który najbardziej był poukładany, nagle zakochuje się w mężatce, której mąż jest majorem w wojsku. Ich losy przeplatają się wciąż z postacią Piotra Konratowicza, który jest po przeciwnej stronie barykady i na dodatek zakochany w Wiktorii z wzajemnością. Cała historia opisana jest na tle wydarzeń związanych z „Bitwą Warszawską”, gdzie budowa państwa polskiego nabiera rozpędu, by po 123 latach zaistnieć na mapie świata jako wolny kraj. Warto wspomnieć, że dalsze losy naszych bohaterów można prześledzić w drugim tomie pod tytułem „ Smak wolności”. Przygotowany jest już do druku trzeci tom - „ Bliski koniec”, który ukaże się w listopadzie tego roku.

październik

Szlichtingowa grudzienW dniu 06.12.2021r. Dyskusyjny Klub Książki spotkał się kolejny raz, by omówić książkę pt. „Zjadacz czerni 8” Katarzyny Grocholi. Składa się z kilku opowiadań, których z pozoru nic nie łączy. Lecz czytając każdą kolejną historię okazuje się, że losy naszych bohaterów przeplatają się, by na końcu powieści połączyć się w całość. Każda historia jest opisana bardzo niezwykle i dojrzale. Miłość matki do syna, córki do rodziców czy do zwierząt ukazane są w misterny sposób, gdzie czytelnik na chwilę się zatrzymuje, by później z większym zaciekawieniem czytać dalsze losy bohaterów. Niektóre wypowiedzi naszych klubowiczek: „ książka smutna, nostalgiczna”, „to pierwsze spotkanie z tą pisarką”, „ wpadałam z jednej historii w drugą”Jeśli jesteście ciekawi, co skrywa ta książka to zapraszamy do lektury.Ponieważ było to ostatnie zaplanowane na ten rok spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, postanowiliśmy podziękować naszym czytelniczkom za poświęcony czas. Każda z pań otrzymała książkę wraz ze słodką niespodzianką.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.