BPMiG w Szlichtyngowej

20191213 140004Podczas ostatniego już w tym roku spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, w atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, rozmawialiśmy o książce Sylwii Chutnik pt. „Jolanta”. Powieść ta wywołała w nas wiele wzruszeń i zmusiła do refleksji nad otaczającym nas światem. Dla nas powieść ta była prawdziwa, momentami aż do bólu. Problemy z rozwodzącymi  się rodzicami a następnie śmierć matki wpływają na życie nastoletniej Jolanty, co w finale doprowadza do całkowitego pogrążenia się w beznadziejności otaczającego ją świata. Dodatkowo brak wsparcia najbliższych sprawia, że nie radzi sobie z problemami jakie stawia przed nią życie. Wszystko to rozgrywa się na tle przemian społecznych, jakie zachodzą w latach 80-tych w Polsce. Powieść ta, to swoista ballada o Jolce, która nie umiała sobie poradzić z życiem. Jednak mimo tej beznadziejności, książka ta skłania do rozejrzenia się wokół siebie i zwrócenia uwagi na drugiego człowieka, któremu może nie zawsze wszystko w życiu wychodzi, a w tym szczególnym okresie warto wyciągnąć do niego rękę.

Miłym akcentem, który uwieńczył nasze roczne spotkania, były prezenty przygotowane przez bibliotekę dla członkiń naszego klubu w postaci książek.

 

DKK SzlichtingowaW dniu 18 listopada 2019r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Szlichtyngowa w ramach comiesięcznych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki miało miejsce spotkanie z panią Edytą Świętek, autorką bestsellerowych sag rodzinnych takich, jak ,,Spacer Aleją Róż” oraz ,,Grzechy młodości”. Na spotkaniu autorka opowiadała o początkach swojej pracy pisarskiej, o miejscach, które inspirują ją do pisania. Pisarka podzieliła się ze słuchaczami fascynującymi  opowieściami o Nowej Hucie. To właśnie w niej toczy się akcja 5-tomowej sagi ,,Spacer Aleją Róż”, której najwięcej uwagi poświęciły nasze panie w trakcie spotkania. Zafascynowane Krakowem a przede wszystkim Nową Hutą, która wydaje się być bardziej atrakcyjna niż samo centrum,  przeżywały wspólnie z bohaterami ich próbę ułożenia sobie życia na nowo. Komunistyczna Polska a w niej budująca się dzielnica, która dla wielu była obietnicą nowego, lepszego życia ujęła nasze czytelniczki do tego stopnia, że zgodnie stwierdziły, że temat nadal nie został wyczerpany do końca.  Miłym akcentem spotkania było losowanie zwycięzcy konkursu, w którym do wygrania była najnowsza powieść pani Edyty z cyklu ,,Grzechy Młodości”.  Konkurs przygotowała Biblioteka wraz z Wydawnictwem Replika. Szczęśliwym zwycięzcą gratulujemy.

Szlichtingowa grudzienW dniu 06.12.2021r. Dyskusyjny Klub Książki spotkał się kolejny raz, by omówić książkę pt.c Składa się z kilku opowiadań, których z pozoru nic nie łączy. Lecz czytając każdą kolejną historię okazuje się, że losy naszych bohaterów przeplatają się, by na końcu powieści połączyć się w całość. Każda historia jest opisana bardzo niezwykle i dojrzale. Miłość matki do syna, córki do rodziców czy do zwierząt ukazane są w misterny sposób, gdzie czytelnik na chwilę się zatrzymuje, by później z większym zaciekawieniem czytać dalsze losy bohaterów. Niektóre wypowiedzi naszych klubowiczek: „ książka smutna, nostalgiczna”, „to pierwsze spotkanie z tą pisarką”, „ wpadałam z jednej historii w drugą”Jeśli jesteście ciekawi, co skrywa ta książka to zapraszamy do lektury.Ponieważ było to ostatnie zaplanowane na ten rok spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, postanowiliśmy podziękować naszym czytelniczkom za poświęcony czas. Każda z pań otrzymała książkę wraz ze słodką niespodzianką.

lampionyW dniu 24 października 2019 r. na kolejnym naszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy powieść Katarzyny Bondy pt. ,,Lampiony’’. Jest to trzecia z serii czterech książek o Saszy Załuskiej. To nietypowy kryminał, bardziej zbliżony do reportażu niż do typowej beletrystyki. Zdaniem członkiń naszego klubu jest to literatura, która zapewne bardziej przypadłaby do gustu mężczyznom. Została w niej ukazana mroczna strona miasta jak i ludzi mieszkających w Łodzi. Wielowątkowość akcji oraz wprowadzani bohaterowie powodowali zawiłość tematu, co przyczyniało się do tego, że bardzo łatwo można było się w niej pogubić. Panie stwierdziły, że w porównaniu do innych książek Katarzyny Bondy, ta nie zaciekawiła je tak bardzo.

czybaszekW piękny dzień 11 września nasz klub DKK rozmawiał o książce „Maria Czubaszek. Ostatni dymek”, do której wspomnienia zebrał Sergiusz Pinkwart. Z wielkim wzruszeniem i smutkiem wspominaliśmy Panią Marię. Nasze członkinie z klubu DKK stwierdziły, że była kobietą bardzo odważną w głoszeniu swoich poglądów na życie. Jej pogoda ducha, szczerość rozbrajała nas w momencie, gdy oglądaliśmy ją w telewizji. Była dla nas osobą prawdziwą w tym co robi i w tym co mówi. Według najbliższych była taka sama w życiu prywatnym jak publicznym. Pani Maria bawiła nas swoim ciętym językiem i poczuciem humoru przez wiele lat. Jej felietony dają wiele do myślenia i zadają wiele pytań egzystencjalnych. Trafnie obserwowała i opisywała otaczającą ją rzeczywistość. Książka „Maria Czubaszek. Ostatni dymek” zmieniła nasze patrzenie na nas samych. Nauczyła nas, że mimo swoich wad i zalet, powinniśmy patrzeć na świat z humorem i dystansem.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.