BPMiG w Szlichtyngowej

swiatlo21 grudnia 2018 r. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie klubu DKK. Omawianą książką tym razem była powieść ”Światło” Taya Aschera.  To historia o wierze w drugiego człowieka,  pełna emocji, ciepła, nietuzinkowa. Światło ma w tej powieści wymiar wieloznaczny. Jednak naszym zdaniem najważniejsze jest to, które widzi główna bohaterka-Sierra. Tylko ona widzi piękno i jasność tam, gdzie inni widzą tylko ciemność. Książka wprowadziła nas w nastrój świąteczny, pełny refleksji, przebaczenia, pojednania i uśmiechu. Naszym zdaniem ta pozycja może być doskonałym prezentem pod choinkę, ponieważ ma w sobie moc nastrajania pozytywnie do ludzi i świata. W podzięce za całoroczną współpracę Biblioteka Publiczna przygotowała dla naszych członkiń klubu skromny upoominek w postaci książki.

gugulyDnia 29 listopada 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie naszego klubu DDK. Tym razem rozmawialiśmy o książce Wioletty Grzegorzewskiej pod tytułem „Guguły” . Bardzo nam się ta książka podobała, ponieważ przywołała ona wiele wspomnień z naszego dzieciństwa. Miałyśmy okazję, aby skonfrontować przeżycia i doświadczenia postaci literackiej z naszymi wspomnieniami. Te panie, które doświadczyły lat wojny wspominały, jak było trudno zdobyć cokolwiek, ale rodzice starali się jak mogli, żeby zdobyć przynajmniej te podstawowe produkty. Wspominały również czasy, gdy nie było elektryczności, ciężkie warunki wiejskiego życia oraz trudny okres PRL-u. Książka ta stała się przyczynkiem do wspomnień, które dla wielu młodych powinny stać się wielką lekcją życia, z której należy czerpać wiedzę i doświadczenia garściami. Całe spotkanie upłynęło nam w bardzo miłej atmosferze, ponieważ dodatkowo miałyśmy okazję podzielić się swoimi wrażeniami po spotkaniu autorskim z Mariuszem Szczygłem, które zorganizowane było w ramach 8. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

29 października po raz kolejny gościliśmy w naszej bibliotece członkinie klubu DKK. Podczas spotkania rozmawiałyśmy o naszych wrażeniach po przeczytaniu książki Joanny Bator „Ciemno prawie noc”. Zgodnie stwierdziliśmy, że książkę tą należy zakwalifikować do tak zwanej literatury trudnej. Bardzo zawiła fabuła, w której życie doczesne przeplata się z duchami przeszłości. Tajemniczości dodaje fakt, że dzieje się to w okolicach miasta Wałbrzycha oraz w położonym w niewielkiej odległości zamku Książ. Na największe zainteresowanie, naszym zdaniem, zasługują opisane podziemia, historia skarbu i tajemnice rodzinne, które nie zostają rozwiązane do końca. Ta wielkowątkowa powieść nawiązuje również do wydarzeń II wojny światowej i mrocznego czasu powojennego, podczas którego miało miejsce wiele zbrodni, które po dzciemnoiś dzień nie zostały wyjaśnione.

powstancyNasz klub DKK w dniu 10 września  rozmawiał o książce  Sławomira Kopra „Miłość w Powstaniu Warszawskim”. Naszym  paniom przypomniały  się trudne lata wojny, których niestety doświadczyły osobiście. Z wielkim wzruszeniem i podziwem mówiliśmy o tych młodych chłopcach i dziewczynach -uczestnikach Powstania Warszawskiego. Przejmujące losy, niewiarygodne poświecenie i  miłość, która chce zwyciężyć śmierć.  Cała książka jest niesamowitą  opowieścią o ludziach, Warszawie  i ich wielkim poświęceniu. A oni tylko byli młodzi, chcieli kochać i być kochani. Zapomnieć na chwilę  o koszmarze wojny, rozpaczy i pragnieniu życia. Smutne jest to, że los obszedł się z nimi okrutnie.  Ci, co nie zginęli na barykadach w kanałach lub nie zostali rozstrzelani wojnie  musieli albo emigrować albo zostali  aresztowani.  Pamiętajmy o nich.

i wciąz ja kochamNasz DKK zebrał się w Bibliotece w piękny dzień wakacji 4 lipca. Rozmawialiśmy o książce Nikolasa Sparksa pt: ”I wciąż ja kocham". Przedstawiona w niej historia miłosna Johna i Savannahy dotyczy miłości pomiędzy dwojgiem młodych ludzi. Na skutek różnych przyczyn losowych nie kończy się happy endem. Nasze Panie zwróciły również uwagę na trudną miłość między ojcem i synem .Ten drugi oczekiwał miłości, której nie otrzymał. Dopiero wraz z rozwojem akcji książki dowiadujemy się, że powodem braku umiejętności okazywania uczuć jest choroba ojca. Ujęcie tematu miłości do dziewczyny, jak też miłości  syna do ojca to bardzo trudne sprawy i budzące wiele emocji. Podczas czytania tej książki, uroniłyśmy niejedną łzę. Bardzo serdecznie polecamy wszystkim tę książkę, a szczególnie młodym czytelnikom.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.