IMG 2551Spotkanie DKK w Bibliotece Publicznej w Siedlisku odbyło się dnia 26 września br.
Omawialiśmy kolejną książkę brytyjskiej noblistki Doris Lessing pt.” Podróż Bena”. Kilka lat wcześniej czytaliśmy w klubie pierwszą część o Benie, czyli „Piąte dziecko”, a teraz o jego kolejnych przygodach z życiem, naznaczonym piętnem „dziwaka”, „innego”, „złego’, „dziwoląga”, „olbrzyma”, „rudzielca” itp.

Poznajemy go w chwili załatwiania w urzędzie swojego dowodu tożsamości, ale bez świadectwa urodzenia nikt mu nie chce wydać żadnego dokumentu tożsamości, nie mówiąc o paszporcie, który później miał dopiero sfałszowany, bo nawet nie potrafił u matki wyprosić „kawałka” swojego życia. Bał się swojej rodziny, zwłaszcza brata Pawła, ale matkę zawsze poważał i jej się nie bał, nawet o ojcu myślał niechętnie. Ben - taki dziwoląg, ale starsza pani wprowadziła go do swojego mieszkania w bloku, umyła, karmiła, wspólnie z sąsiadami jakoś współżyli nie robiąc sobie krzywdy.  Dopiero po śmierci pani Biggs wdał się w złe towarzystwo: alfons Jonstona, panienka Rita, Richardo-przewodnik po Francji, potem reżyser Aleks, Alfredo i Teresa w Brazylii, którzy coś od niego ciągle oczekiwali. Autorka bardzo ciekawie opisuje wewnętrzne „życie” Bena, jego myśli, uczucia dokładnie odzwierciedlają charakter Bena i jemu podobnych „innych” od nas ludzi. Niektórzy nawet nazywają ich „małpami”, na których należy przeprowadzać badania, aby „odkryć” ich siłę,

Spotkanie klubu DKK w Siedlisku w dniu 14 listopada 2014 roku.

 

dKkOmawialiśmy książkę Zofii Kucówny pt.: "Szara godzina" i tu o tej tytułowej godzinie trochę pokłóciły się nasze klubowiczki. A wszystko o treść książki, bo: „niejasna, nie po kolei „a z drugiej strony „dobrze mi się czytało, często znane fakty opisywane”.  Nie wszyscy znają środowisko aktorski, samych aktorów i nie koniecznie fakty z ich życia, a co więcej nie fascynuje ich show biznes.

Kucówna zawarła w swojej powieści, czy może raczej „pamiętniku” fakty ze swojego życia. Właśnie w sposób nie bardzo chronologiczny pisze o rodzinie i swoim urodzeniu w Krakowie, bracie Janku, rodzicach, a potem o swoich uczniach z Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie o ich egzaminach, o festiwalach i innych konkursach. Wspomina też warszawskie getto i ludzi z nim związanych. Taki naszym zdaniem chaos w jej wspomnieniach. Pojawiają się nietuzinkowe postacie z kart naszej historii, jak Marszałek Piłsudski, Kazia Iłłakowiczówna i kilka innych znanych czy mniej znanych osób.
Spełniła swoje marzenie – odwiedziła Rzym, spotkała ślady sławnych, ale poczucie obowiązku i miłość do ojczyzny są u niej silne, więc tylko podróż, ale żyć musi w Polsce i pamiętać o Katyniu, o należytych obchodach rocznicy odzyskania niepodległości, o wojnie i pomnikach.
Ma poczucie przemijania, myśli zaznajamia się ze śmiercią, wszystko to marność, samotność itp.
Skolimów i sprawy Związku Artystów Scen Polskich- to także sporo miejsca w tej „powieści”. Ogólnie można poczytać i pomyśleć o Polsce, aktorach, życiu codziennym w wielkim mieście.

 

Regina Wygiera      

julitaSpotkanie DKK w Siedlisku odbyło się w dniu 28 sierpnia 2015 roku w Bibliotece Publicznej. Wakacyjną lekturą była książka Hanny Kowalewskiej pt.: „Julita i huśtawki". Autorka dobrze nam znana z poprzednich książek o Zawrociu, a tu niespodzianka! Opowieść, można rzec biograficzna o grupie przyjaciół i znajomych z jednego miejsca urodzenia, gdzieś pod Warszawą w latach 50-tych.
Autorka ustami narratora, młodego zakochanego w jednej z bohaterek Koli prowadzi nas drogami życia każdego z kilku młodych ludzi. Jeden z rodziny lekarzy musi zostać w przyszłości lekarzem lub pracować w podobnym zawodzie ( Metka ). Baletnica – Karolina córka instruktorki tańca musi spełnić marzenia matki. Towarzyszka partyjna- Róża, najlepsza uczennica, potem przodująca na studiach, w pracy – bo rodzice tak robili i ona nie zna innej drogi w życiu.
Bazyliszek, Bąk, tytułowa Julita i inni- żyją w czasach naszym klubowiczkom dobrze znanym, poprzez Gomułkę, Gierka i pierwsze lata Solidarności, czasy „kartkowe", trudne nierówności klasowe, czas Jana Pawła II, marzenia i ich spełnienia.
„ Czas zabrudzony i zużyty" – jak ludzie, którzy po ubrudzeniu muszą się obmyć w czystym źródełku, np. Julity.
Książka do myślenia godna polecenia dla chętnych.
Regina Wygiera

złodziejki30 września br. na spotkaniu klubu DKK w Bibliotece Publicznej w Siedlisku omawialiśmy książkę autorstwa Hanny Cygler – „Złodziejki czasu”. Bohaterki książki - cztery kobiety, pisarki różnych gatunków książek, których losy przeplatają się wzajemnie, czasem nas zaskakują, czasem śmieszą lub wzruszają. Nie można aż nadążyć za przeskakiwaniem treści książki. Autorka namieszała w życiu swoich bohaterek, więc nam czytelnikom trudno nadążyć za tokiem myśli pani Cygler.  Kobiety różnią się między sobą we wszystkim, i wiekiem, i charakterem. Spotykają się na festiwalu literatury kobiecej i w ciągu 12 miesięcy poznajemy je w różnych sytuacjach życiowych: zaginięcie męża, gangsterzy, jakieś morderstwa, zdrady, wybuchy samochodów. Dzieje się w tej książce dużo, ale autorka pisze o tym wszystkim z humorem, więc nie jest nudno. Polecamy, jak poprzednie książki tejże autorki.

                                                                                              Regina Wygiera

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.