Biblioteka Publiczna w Siedlisku

siedlisko sierpienKolejne spotkanie klubu DKK w Siedlisku miało miejsce 10 sierpnia, na którym omawialiśmy debiutancka powieść Pawła Brola pt. „Niewolnik w Europie” Książka bardzo współczesna, głównie dotyczy polityki. Nie można jednak pominąć wątków miłosnych, religijnych czy historycznych, a nawet jak w przewodniku dla wycieczkowiczów po pięknych zakątkach Europy: Malta, Sycylia, Madera. Autor opowiada historię młodego człowieka, tuż po studiach szukającego swego miejsca na ziemi. Michał skończył politologię i jest mocno zorientowany we wszelkiego rodzaju sprawach politycznych, gospodarczych i społecznych naszego kraju jak i Unii Europejskiej. Dostaje się do pracy w kancelarii premiera naszego kraju, wygłasza własne zdanie w obecności niewłaściwych osób i traci prace, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Może z przekory prezydent zatrudnia naszego bohatera w swojej kancelarii i dopiero zaczyna się właściwa akcja powieści. Układy, korupcja, „marionetki” i zasada niewychylania się – to realia politycznego świata szybko okazują się bardziej okrutne niż można się było spodziewać. Podczas wypełniania jednej ze służbowych podróży zostaje porwana córka prezydenta, oczywiście nasz bohaterski Michał stawia sobie za punkt honoru odnalezienie pięknej Heleny! Dobrze, że ma u boku wiernych przyjaciół i niedocenioną miłość życia, którzy pomagają mu w tym szaleńczym przedsięwzięciu.

Takie hasła, jak: rasizm, przyjmowanie uchodźców i imigrantów, sumienie a praca w polityce czy „ludzie są polityką”- to tylko mały wycinek nasze powieści, ale czyta się to dobrze, wartka akcja, czasami może zbyt długie wywody historyczne czy religijne, ale czeka się co dalej…

Polecamy i zachęcamy do przeczytania!

- Regina Wygiera

To nowy termin z w/w książki:

demontaryzm jest terminem określającym państwo, które oficjalnie posiada system demokratyczny, ale rękami rządzących demontuje go quasi-legalnymi sposobami. Czyli najważniejszym źródłem prawa w Polsce jest konstytucja, gwarantująca ów ustrój, a władza demokratyczna przegłosowuje takie ustawy, które jednocześnie nie znoszą funkcjonowania ustawy zasadniczej i zmieniają ją przepisami niższego rzędu.

Relacja ze spotkania Klubu DKK przy Bibliotece Publicznej w Siedlisku z września 2020r.

spotkanie DKK w Siedlisku -lipiec 20Po dłuższej przerwie i dogłębnej lekturze książki Joanny Jax pt.: Długa droga do domu - miałyśmy okazję porozmawiać nie tylko o lekturze, ale także o życiu w „czasie zarazy”. Ciężko się odnaleźć osobom w podeszłym wieku do nowych realiów życia codziennego, do ciągłego pamiętania o maseczkach, dezynfekcji, zachowaniu dystansu itp. Ale udało się nam spotkać i porozmawiać o pięknej książce pani Jax- znamy jej już kilka innych, dlatego nie dziwi nas opisywana tematyka ludzkich losów w kolejnych książkach. Życie Antoniny Tańskiej było bardzo burzliwe, miłość spowodowała, że opuściła ojczystą Polskę i zamieszkała z mężem (odbitym narzeczonym siostry!) na Kubie w czasie rewolucji i okrutnych rządów dyktatora Batisty. Zdrada męża, ciężkie życie na wygnaniu, małe dziecko i wiele innych czynników skłoniły Antoninę do pisania pamiętników, dzięki którym poznaliśmy naszą bohaterkę i jej ciągłą pogoń za swoim miejscem na ziemi. Chciała spokojnego życia dla siebie i najbliższych, ale mąż porwał synka i wyjechał w nieznane, szukała ich długo, często płacąc okrutną cenę za dobre serce. Gdzie jej nie było: Peru, Boliwia, Paryż, Londyn, zadawała się ze szpiegami i terrorystami, kochała niewłaściwych  mężczyzn, bo ciągle była porzucana. I na koniec Polska, gdzie w starym domku znajduje na strych pożółkłe papiery młoda kobieta po przejściach, która dobrze rozumie Antoninę i jej tęsknotę za miłością, trochę pomaga, bo odnajduje kilku z nich, nawet syna, ale nie próbuje na siłę połączyć rodziny. Zostawia sobie i im czas i nadzieję.

Ciekawa pozycja dla lubiących przygodę, sensację i trochę romansu.

- Zachęcała Regina Wygiera

luty 2020Relacja ze spotkania Klubu DKK przy Bibliotece Publicznej w Siedlisku w lutym 2020r.

Do omówienia zaproponowano książkę Barbary Kosmowskiej pt.: „Ukrainka”. Dla wszystkich pań była to zaskakująca książka, zbyt dużo postaci, zawiłe sytuacje poszczególnych bohaterów, wracanie do historii sprzed lat, przeplatanie współczesności z historią. Główna bohaterka jedzie do Warszawy nie tyle za chlebem, co za narzeczonym, który nie jest już tym samym człowiekiem, którego znała we Lwowie.  Z wykształcenia muzycy, a muszą w obcym kraju zarabiać na życie robiąc cokolwiek, w tym wypadku opiekować się dzieckiem, pracować w pizzerii, w ogrodnictwie i „kaleczyć” dłonie przywykłe do smyczka  i wiolonczeli. Poznajemy drugie oblicze naszych rodaków w spotkaniu z pracującymi u „nich” Ukraińców czy innych obcokrajowców. Jak potrafią jednak wykorzystywać swoją pozycję, nie szanować takiego pracownika i bez mrugnięcia okiem wyrzucić z „pracy”, nie martwiąc się o nic. Losy bohaterów krzyżują się w tej książce, jak miłość i marzenia o lepszym życiu, zazdrość i pogarda na wielu stronicach. Zakończenie powieści bardzo nas zasmuciło i zaskoczyło, chyba każdy chce happy endu, jak w książce tak w życiu.

- Regina Wygiera

fot. ze stycznia 20Sprawozdanie ze spotkania klubu DKK przy Bibliotece Publicznej w Siedlisku z dnia 23 stycznia 2020r.

Do omówienia miałyśmy książkę Sylwii Chutnik pt.: "Jolanta", która nas nie zachwyciła, nie porwała swoja treścią, ale raczej rozczarowała tematem. Bo my już to przeżyliśmy, czasy PRL-u, fabryki i domy z wielkiej płyty- blokowce, przemyt z Niemiec, alkoholizm w rozbitych rodzinach. Autorka utwierdza nas w zdobytej wiedzy, przedstawia ją w postaci swoich bohaterów, zwłaszcza tytułowej Jolanty- umysłowo chorej dziewczyny, która nie wiedziała czego chce, rozmawiała tylko ze „sobą”, popełnia błędy swoich rodziców nieświadomie, jakby  je odziedziczyla . „nie mówić, nie ufać, nie odczuwać”- tym zaklęciem  i z kolorowym szkiełkiem w zaciśniętej dłoni żyła Jolanta w Piekiełku warszawskiego Żerania. Książka dla wytrwanego czytelnika.
- Regina Wygiera

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.