Biblioteka Publiczna w Siedlisku

maj dkk w SiedliskuRelacja ze spotkania klubu DKK w  Bibliotece w Siedlisku z dnia 15 maja.

Drago Jancar-pisarz słoweński uzupełnił naszą lukę w znajomości literatury z rejonu byłej Jugosławii. Napisał książkę pt.: „Widziałem ją tej nocy”, która okazała się dla nas chyba za trudna. Pisana prawie bez dialogów, w formie opisu głównej bohaterki Veroniki przez jej znajomych: lekarza niemieckiego oczarowanego jej wykształceniem i znajomością Berlina, kochanka-nauczyciela jazdy konnej, służącą na zamku u państwa  Zarnik oraz bezkrytyczną matkę. Piękną Veronikę poznajemy tuż przed wybuchem II wojny światowej, jest ona miłośniczką koni, uczy się konnej jazdy od podwładnego męża, serbskiego oficera Stevo, zakochują się w sobie i uciekają, ale wkrótce fascynacja kapryśnej Veroniki młodym kochankiem przemija, bo jak żyć w biedzie  i wraca do męża, co bardzo doradzała jej matka. Wkrótce znika bez śladu w drodze z oddziałem partyzantów do górskiej chaty.  Opowieść o wielkiej miłości z nieszczęściami wojennymi w tle. Autor zostawia nas czytelników z niewyjaśnionym zakończeniem, musimy sami dopowiedzieć czy dobrze się skończy czy jednak nie?

Powieść dla wyrobionego czytelnika.
Regina Wygiera

DKK na kwiecieńW dniu 10 kwietnia br. omawialiśmy książkę Very Falski pt.: Za żadne skarby”. Jest to powieść obyczajowa z wątkiem prawie kryminalnym. Inna odsłona historii znanego Kopciuszka, w której dziewczyna z mazurskiej wsi „robi” doktorat na uczelni w Olsztynie, z szansą na wyjazd do Francji, ale splot nieszczęśliwych wypadków (niespodziewana śmierć matki) zmusza ją  do powrotu do rodzinnego domu. Tam czeka na pomoc niepełnosprawny młodszy brat, dwie siostry- jak ogień i woda, oraz nieporadny życiowo, bo pijący, ojciec. Czekają na Ewę jak na zbawcę, który pomoże i rozwiąże wszystkie ich problemy. Udaje się jej dostać pracę u bogatego Aleksa i mimo niechęci gospodyni Małgorzaty, po pewnym czasie dochodzi do płomiennego romansu. Aleks mimo woli zamieszany jest w jakieś ciemne interesy w stolicy, wciąga w to niechcący Ewę. Sprawy się trochę komplikują, dochodzą do tego jeszcze jakieś niezrozumiałe listy sprzed lat, nawet wojennych. Dla nas jest to bardzo ciekawa książka, całkiem dobra, lekka obyczajowa lektura z niespodziewanym przez nas zakończeniem!

Polecamy! Regina Wygiera  

Sprawozdanie ze spotkania Klubu DKK przy Bibliotece Publicznej w Siedlisku z dnia 13 marca 2019roku.

Do przeczytania miałyśmy książkę Beaty Nowickiej napisaną przy współpracy z główną bohaterką Barbarą Stuhr „Szczęśliwą się bywa”. Dla nas - czytelniczek w pewnym już wieku - tytuł odzwierciedla życie wielu kobiet powojennego pokolenia. Ukazuje traumy przeżyć wojny w naszych rodzicach, zmaganie się z codziennością, z brakiem wielu rzeczy potrzebnych do normalnego funkcjonowania. Trudna miłość matki sprawiła, że Basia zawsze była bardzo poważna, choć nie uciekała się od chwilowych szaleństw młodości. Pięknie opisuje swój dom rodzinny w Bielsku Białej pod Krakowem, do którego wracała często po nowe siły lub dużo ich tam zostawiała( choroba matki ).

Pani Stuhr jest silną kobietą, spełniła swoje marzenia o muzyce, była świetną skrzypaczką realizującą się na scenie. Nie ma w niej zazdrości o sławę męża, poznajemy jej siłę woli w walce z chorobą najpierw córki potem męża, a jeszcze w trudach tworzenia fundacji na rzecz chorych na raka. Poznajemy ją dzięki rodzinie- mąż, syn córka, siostra czy dużej grupie przyjaciół. Jest niezwykłą kobietą z niezwyczajnym życiorysem, który czyta się jak najlepszą powieść. Polecamy dla wszystkich, bo jest w niej także wiele mądrości życiowych.

Regina Wygiera

„Porąbany”  to  tytuł powieść Alfreda Siateckiego, naszego lubuskiego pisarza i dziennikarza, którą omawiałyśmy w lutym na spotkaniu naszego klubu. Powieść jest o żużlu, sporcie dobrze znanym w okolicy Zielonej Góry i Gorzowa. Akcja toczy się w naszej części województwa, na stadionie, w redakcji Gazety Lubuskiej, na komendzie policji i kilku jeszcze miejscach, ale w pobliżu winnego Grodu. Świat sportu nie jest do końca taki praworządny, jest raczej skorumpowany, nastawiony na zyski w każdej postaci, nawet politycy muszą się liczyć z prezesami klubów sportowych, oczywiście „tylko duży ma rację”. Redaktor Jung- były dziennikarz śledczy, przeniesiony karnie do działu sportowego musi odnaleźć ( lub pomóc policji ) mordercę kolegów z pracy. Autor sprytnie przemyca w powieści ważne kwestie związane z sytuacją społeczną w województwie lubuskim, nawet ciekawostki historyczne, mało znane szerszej rzeszy czytelników. Może za dużo jest o środowisku sportowym czy kibicach, nawet sporo o motoryzacji, ale czyta się dobrze. Polecamy !

                                                                                                              Regina Wygiera

wyrokRelacja z pierwszego spotkania w tym 2019 roku klubu DKK w Siedlisku. Agata Kołakowska ma w swoim dorobku już kilka książek, ale my wzięliśmy na warsztat „Wyrok na miłość” opowiadającą o dążeniu do spełniania swoich marzeń, dążeń, pasji. Historia dość rozwlekła, w naszym odczuciu-  dzieje się w środowisku artystycznym, ale też w świecie biznesmenów i nowobogackich. Młody prawnik, specjalizujący się w rozwodach pisze potajemnie (do szuflady) dramat o miłości i bardzo chce ujrzeć swoje dzieło na deskach jakiegoś teatru. Dyrektor – reżyser podupadającego teatru szuka sponsorów, aby przetrwać kolejny sezon, aby wystawić kolejny spektakl, nie waha się wziąć na warsztat sztuki debiutanta, przerabia pod swoje potrzeby i bogatego sponsora, ale tym sposobem walczy o przetrwanie swojego teatru i ludzi tam zatrudnionych. Plejada postaci w tej powieści: od sprzątaczki w teatrze pomagającej dramaturgowi, a równocześnie sąsiadowi z bloku, poprzez aktorów, sprzedawczynie z butiku o głosie „anioła” z zacięciem aktorskim, poprzez plotkarskie i zawistne przyjaciółki- żony i narzeczone nowobogackich biznesmenów. Zdrady, intrygi i czekanie na miłość – to podsumowanie tej powieści, ale także marzenia, które mogą się spełnić zupełnie nieoczekiwanie. Lektura przyjemna i relaksująca dla wszystkich, zachęcamy.

                                                                                              Regina Wygiera  

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.