Biblioteka Publiczna w Siedlisku

VICKS„Opowieści dubajskie”- Becky Vicks- to zbiór „dobrych” rad dla osób wybierających się do dalekiego Dubaju, najbogatszego miasta w Emiratach Arabskich. Młoda Angielka dostała pracę w wydawnictwie jako korespondentka brytyjska-ma opisywać życie gwiazd i różnych celebrytów „pod możliwości”wydawnicze miejscowych czasopism. Muszą dużo wycinać z nocnego życia, głośnych skandali, narkomanii i alkoholizmu znanych osobistości, a pisać nudnie i kulturalnie. Becky- wyzwolona singielka, lubi ludzi, dobre jedzenie( może najeść się „na zapas”), kocha żonatego i bogatego Araba, używa życia trochę ponad stan. Ale ma też i kłopoty w tym raju: ciągły brak pieniędzy, złe mieszkania, daleko od pracy lub inne niedogodności, jak wysoka temperatura. Opisuje z humorem swoje życie, śledzimy zmiany wraz z upływem czasu jej pracy w Dubaju, sama zauważa bogate strony życia: hotele z lodowymi rzeźbami, fontannami, basenami oraz te mniej barwne, biedne i  z różnymi zakazami, a nawet wplata poważne sprawy, jak brak kradzieży, która jest ostro karana lub wręcz zakazana przez religię, umie to sobie wytłumaczyć. Czuje się tam jak obcokrajowiec, który musi uszanować i dostosować się od miejscowych tradycji i zwyczajów.

Nasze klubowiczki jednak nie chciałyby wysłać tam swojej córki, aby żyła tak „swobodnie” jak nasza bohaterka, podziwiamy jej odwagę i szczerość wypowiedzi.

Książka do przeczytania dla rozrywki i poszerzenia wiedzy o tej części świata.

                                                                                              Regina Wygiera

celinska6 maja 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie naszego klubu miłośników książki w Siedlisku, na którym dyskutowałyśmy zawzięcie o Stanisławie Celińskiej. Panie emocjonalnie podeszły do osoby sławnej aktorki, którą wszyscy znają i mamy nadzieję, że bardzo cenią, jak my. Karolina Prewęcka wysłuchała zwierzeń pani Celińskiej, wypytywała o znane lub mniej znane fakty z życia „gwiazdy”. Sama aktorka nie lubi tego określenia, gdyż nie jest celebrytką, nie lubi błyszczeć na czerwonych dywanach. Chociaż jako młodziutka aktorka „zaliczyła” Festiwal Filmowy w Cannes, razem z innymi twórcami i aktorami polskiego filmu A. Wajdy „Krajobraz po bitwie”, i chyba wtedy uderzyła jej trochę woda sodowa do głowy.  Popadła w niedobre uzależnienia.

 Bardzo zapadła nam w pamięć jej rola w „Nocach i dniach” oraz „Pieniądze to nie wszystko”- tak bardzo różne role potrafiła doskonale zagrać ! Podziwiamy ją też za wyjście z nałogu alkoholowego, jak mówi”...zostało mi to odjęte”, bez żadnych psychiatrów, psychologów czy innych lekarzy. Po prostu jakby wiara w Boga pomogła jej udźwignąć bagaż życiowych zakrętów.

Barwny portret przedstawiają nam jej koledzy i znajomi z teatru, filmu czy nawet domu, w którym mieszka czy mieszkała, jak: A. Wajda, K. Kutz, A. Seweryn, D. Olbrychski czy M. Stuhr.

Z tej rzeki wynurzeń otrzymaliśmy portret pięknej kobiety nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Lubi przyrodę: drzewa, kwiaty, ma działkę i swoją Teklunię.

Polecamy wszystkim tę ciekawą książkę z jej bohaterką !

                                               Regina Wygiera

Grand1 kwietnia 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie klubu DKK przy Bibliotece Publicznej w Siedlisku, na ktorym dyskutowałyśmy o  książce Janusza Wiśniewskiego „Grand”. Książka tego autora ( już kilka jego pozycji poznaliśmy dzięki naszemu klubowi!) podobała się naszym paniom. Było o czym porozmawiać: a to, że własciwie składa się z kilku mniejszych opowiadań, że ma wiele wątków,  bohaterowie przewijają się w tych mini opowieściach, czasem muszą współpracować. Na pewno ciekawa historia samego tytułowego  hotelu w Sopocie. Nie każdy wie, że obecni tam byli tak możni, wielcy tego świata jak  Hitler, Miłosz, Poświatowska czy  Putin.

Poza tym hotel to taki „dom dla bezdomnych”, gdzie w każdym pokoju, za ścianą dzieje się inna historia, trwają spotkania ludzi na jedną noc, miłość, nienawiść, płacz, rozpacz czy wręcz ekstaza, radość, oczekiwanie na cos dobrego,  itp.

Bohaterowie: Luba wykształcona Ukrainka, pracująca jako sprzątaczka, Justyna- uznana dziennikarka pisząca o ludziach z pierwszych stron gazet, miejscowy bezdomy Lichutki-amator róż, pastor- szukający odpowiedzi o dziadku gestapowcu z niedalekiego Stutthofu, znudzona Weronika z wyrachowanym kochankiem Wyspiańskim. A nawet niedoszły samobójca.

Dzieje się w tej powieści dużo i barwnie. Polecamy !!!

Regina Wygiera

pług26 lutego 2016 roku spotkaliśmy się na kolejnym DKK w Bibliotece Publicznej w Siedlisku. Omawiana lekturą była książka Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, która wyjątkowo wywołała  spore „zamieszanie w naszych szeregach”. Po pierwsze: kilka pań jest związana prywatnie z „myśliwymi” i dlatego była oburzona postepowaniem pani Duszejko, która stawia swoje „pieski- dziewczynki” ponad „ludzkie plemię” , nie można się zgodzić z jej zdaniem. Po drugie: inna grupa (nie myśliwska), taka wychowana na wsi – rozumie, że zwierzęta hoduje się lub te lśne same rosną, aby służyć człowiekowi w jakiejkolwiek postaci. Także nie  bardzo tytuł nam się kojarzy z treścią powieści, ale to chyba te tłumaczenia angielskiego poety Blake`a  dały autorce pretekst do takiego tytułu.

Zdania z dyskusji: populacja ludzka wzrasta 4-krotnie, a zwierzeta gdzie maja się podziać?

-jaka to ekologia, kiedy my zabieramy miejsce dla zwierząt, a dacze w Kotlinie Klodzkiej rosna jak grzyby”

-Kto jej ( Duszejko) dał prawo do zabijania ludzi, czy ona jest Bogiem?

Ogólnie książka podobała się klubowiczkom, ale autorce zarzucają zbyt dużą ilość astrologii, która „wydłuża” całą powieść.Zaskoczone jesteśmy zakończeniem książki, tu brawa dla autorki!

                                                           Regina Wygiera  

plebanekGrażyna Plebanek- „Bokserka" to pierwsza książka przeczytanaw tym roku przez nasz klub DKK w Siedlisku. Spotkanie odbyło się w dniu 29 stycznia. Dla nas kobiet czytać o kobiecie tak bardzo niezdecydowanej, to było aż żenujące. Najczęściej panie mówiły, że Lu- Emilia wciąż boksuje się z własnymi słabościami, dlatego nie może zdecydować się :a to gdzie zamieszkać, a to z którym mężczyzną, a to .... ciągle ma dylematy.
Wyjazdy, przyjazdy, jeden facet, drugi facet, boks, kolejny facet.
Wątek przyjaźni ze Sprite, Kongijką i realia Kopenhagi czy Brukseli obleganych przez cudzoziemców to niektóre jasne strony powieści. Bruksela jawi się jak współczesna wieża Babel, rządzona przez stereotypy i uprzedzenia.
Boks zaś ma właściwości terapeutyczne, a Lu odkrywa w sobie talenty w tej dziedzinie.
Główna bohaterka jest silną kobietą. Świadomą, odważną i decyzyjną. Jednak z drugiej strony jest niedojrzała, rozchwiana i nie potrafi uczyć się na własnych błędach.
Zamiast wziąć się za siebie, podjąć decyzję, która mogłaby odmienić jej życie na lepsze, Lu mota się i tkwi w zawieszeniu. Taka powieść dla feministek, jeśli jeszcze jakieś się uchowały!?
Własciwie nie wiemy jak ta książka się kończy? Dobrze czy tak sobie, bo chyba nie bardzo zrozumialyśmy ?
Regina Wygiera

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.