8 kwietnia 2010 roku rozpoczął w Gminnej Bibliotece Publicznej swą działalność Dyskusyjny Klub Książki. W pierwszym spotkaniu wzięło udział pięć osób. Po omówieniu spraw organizacyjnych i zasad działania rozpoczęła się dyskusja wokół rosyjskiej nowości wydawniczej Oksany Robski zatytułowanej „Casual zwyczajna historia”.
Uczestniczki „przenoszą się „do wielkiego świata -współczesnej Moskwy. Poznają bogactwo i przepych w jakim obraca się bohaterka. Dostrzegają elementy autobiograficzne w utworze. Podziwiają przedsiębiorczość głównej bohaterki, ale czy jej zazdroszczą...Chyba żadna nie zamieniłaby swojej skromnej egzystencji na przepych „ Rublówki”.
W miłej atmosferze rozstajemy się by spotkać się już przy innej lekturze.
29 kwietnia 2010 r. po raz kolejny spotkały się członkinie DKK w Brzeźnicy, które przeniosły się do Zawrocia miejsca gdzie przybywa główna bohaterka książki pt.”Tego lata, w Zawrociu” Hanny Kowalewskiej.
Matylda ku swemu oraz wszystkich zaskoczeniu dostaje w spadku po babce Aleksandrze jej posiadłość- Zawrocie. Dlaczego jest to dziwne dla wszystkich wokół, łącznie z samą obdarowaną wyjaśni fakt, że babka nie utrzymywała kontaktu z matką Matyldy – Krystyną. Można się więc domyślić, że jej córek również nie obdarzała zainteresowaniem. Ale co zrobić, testament jasno mówi kto ma być spadkobiercą, a jak wiadomo prawo jest prawem, więc Matylda nie ma wyboru. Jest właścicielką, więc coś z domem zrobić musi czy jej się to podoba czy nie. Zostawiła więc swoje miejskie życie i przyjeżdża do Zawrocia. Dzięki pamiętnikom pisanym przez dziadka, a po śmierci przez kontynuowanym przez babkę stopniowo odkrywa tajemnice domu i jego właścicieli
Kowalewska napisała opowieść pełną poezji, melancholii, owianą nutką tajemnicy.

20 maja w DKK zagościł utwór Izabeli Sowy „10 minut od centrum”. Jest to zbiór opowiadań o codziennym życiu ludzi o różnym statusie społecznym, którzy borykają się ze swoimi kłopotami .
Autorka zwraca uwagę na sprawy, które bulwersują człowieka inteligentnego ( np. księgozbiór w domu jednego z bohaterów).
Bohaterów zwykłych ludzi z wadami i zaletami dzieli od symbolicznego Centrum zaledwie 10 minut, nieważne czy do pokonania rowerem, tramwajem, czy pieszo. Ale z tej właśnie odległości ich problemy widać lepiej.
Pewnym utrudnieniem dla czytelnika jest nieortograficzny zapis wypowiedzi jednego z bohaterów.

„Długa droga w dół” Nick Hornby
10.06.2010 r. Na dachu londyńskiego wieżowca w sylwestrową noc spotyka się czworo desperatów, którzy zamierzają skończyć z sobą. Różnili się bardzo od siebie zarówno poglądami jak i zainteresowaniami czy zajęciami. Łączy ich jedno : chcą popełnić samobójstwo. Ich spotkanie jest początkiem nowego życia bohaterów, poszukiwania celu, dążenia do zmian. Czytelnik poznaje nie tylko bohaterów, ale i otoczenie oraz najbliższych. Uczestniczy w ich życiu i zmaganiach z rzeczywistością. Sytuacje dramatyczne przeplatają się z komicznymi. Utwór trzyma w napięciu, by w końcowej części dowiedzieć się o porzuceniu zamiaru, z jakim bohaterowie pojawili się w Domu skoczka.
Książka skłania do refleksji nad codziennością i życiem człowieka.

Podkategorie

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.