Na listopadowym spotkaniu DKK w Brzeźnicy gościła książka pt. „Podróż na sto stóp” R. C. Morais .

„Bez wątpienia najlepsza powieść wszech czasów osadzona w świecie kulinariów” – Antony Bardin.

„Podróż na sto stóp” to aromatyczna komedia w reżyserii Losse Hallstroma, twórcy takich hitów jak „Czekolada” i „Co gryzie Gilberta Grapea” Film wyprodukowali Steven Spilberg i Opran Winfrey.

W podobnym tonie utrzymane są inne liczne recenzje tej powieści. Książka jest podzielona na cztery rozdziały, w których akcja toczy się w Londynie, Mombaju, Lumiere i Paryżu. Każda część zawiera losy głównego bohatera, Hassana Haji i jego rodziny działającej z dużym powodzeniem w miejscowej branży restauracyjnej.

Bohater zmuszony przez wiele takich czynników zewnętrznych jak: nietolerancja w społeczeństwie czy  wydarzenia związane z emigracją z Indii do Europy, wyjeżdża najpierw do Londynu, a później do małej francuskiej miejscowości Lumiere.

Hasan i jego bliscy postanawiają zacząć wszystko od nowa. Pierwszym ich krokiem jest otwarcie restauracji oferującej dania kuchni indyjskiej. Bohater syn Abbasa to chłopiec o ogromnym talencie kulinarnym i absolutnym smaku. Chociaż bardzo kocha rodzinną kuchnię to jest też bardzo ciekawy innych smaków, technik kulinarnych oraz wszelkiej wiedzy z tym związanej. Kuchnia Francuska zajmuje szczególne miejsce w jego sercu. Czytając tę książkę czytelnik ma wrażenie, że autorowi chwilami zabrakło energii i polotu. Plusem tej pozycji są niektóre opisy potraw zaciekawiające zaskakującym zestawieniem smaków- oraz nieliczne  ciekawe epizody. Największym jednak plusem jest to, że autor składa hołd sztuce kulinarnej, pięknie opisuje różne potrawy i składniki.

Minusem jest natomiast nijaka fabuła. Dla niektórych wędrówka z bohaterami po targowisku staje się nudna, dla innych zaś tą wędrówka to prawdziwa uczta zmysłów.

Powieść A. Lingas –Łoniewskiej pt. „Wszystko wina kota” to ciekawa i zabawna historia osadzana w świecie literackim.Obok tytułowego kota Jamesa, główną bohaterką jest Lidka Makowska – kobieta po trzydziestce, mieszkająca na przedmieściu Wrocławia i pisząca bestsellerowe powieści jako Róża Mak. Żyje nieco na uboczu literackiego świata, nie uczestniczy w spotkaniach autorskich i targach książki. Całą swą uwagę koncentruje na pisaniu kolejnej powieści i spotkaniach z trzema przyjaciółkami: Anetą, Tatianą i Karoliną.

W sąsiedztwie mieszka mężczyzna, który nie przepada za kotem Lidki, a ten ciągle wkrada się do jego sypialni. Kłopotliwy sąsiad jest Glogerem i zajmuje się czytaniem i recenzowaniem książek  Róży Mak, nie szczędząc przy tym ironicznych i złośliwych komentarzy i przytyków.

Kiedy kot James kolejny raz wybiera sypialnię sąsiada, a recenzent Jacek Sparrow tworzy złośliwą recenzję , pisarka decyduje się stawić czoła tym przeciwnościom.

Karolina, agentka pisarki, namawia Lidkę do ujawnienia się szerokim kręgom fanów. Wywiad w telewizji ma przeprowadzić recenzent Sparow, którego osobiście pisarka nie zna, a przynajmniej tak jej się wydaje.

Ciekawe jest to, że oboje ukrywają się pod pseudonimami. Rzeczywistość okazuje się bardzo zaskakująca dla pisarki. Powieść posiada też drugie dno, trochę dramatów z życia codziennego. Każda bohaterka ma swoją własną historię. Ciepła zabawna powieść gwarantuje czytelnicze emocje. Życiowe dylematy i bezwarunkowa przyjaźń to główne atuty książki, która bawi, wzrusza, i skłania do refleksji i pokazuje skomplikowany świat Kobie, di których miłość przychodzi znienacka. „Wszystko wina kota” optymistyczna powieść o przyjaźni, zaufaniu i o tym, jak cienka może być granica dzieląca dwa pozornie odległe światy.

Książka jest pięknie napisana. Autorka bardzo subtelnie przedstawia rzadko poruszany problem. Dzięki temu mamy okazję poznać  chorobę z punktu widzenia małej dziewczynki, która próbuje sobie z nią poradzić. Brak znajomości prawdy i wgłębienia się w sytuację Ally doprowadza do wielu trudnych i nieprzyjemnych sytuacji, w których mała, pozornie zbuntowana, staje się najzwyczajniej w świecie ofiarą.

Marta ,Liwia, Kornelia

„Tylko kochanka” Hanny Cygler to historia kobiety silnej choć bardzo wrażliwej, która zawsze, wbrew przeciwnościom losu, stara się iść przez życie własną drogą.

Magdalena Maj, późniejsza Lena Walter to kobieta, której życie obfituje w nagłe zmiany i zwroty, toczy się pomiędzy skrajnościami. Beztroska luksusu zapewnionego przez kochanka, szwedzkiego milionera, nagle kończą się i zaczyna się smętna rzeczywistość w prowincjonalnym Gniewie, kłopoty z dłużnikami, ukrywanie się przed komornikiem i ostracyzm środowiska. W jej pensjonacie pewnego dnia pojawia się Jakub Kozak polski prawnik, który zrobił karierę w Londynie. Czytelnik zadaje sobie pytanie czy Jakub i jego córeczka Ewa po raz kolejny odmienią życie Leny, która w tym czasie znów jest w tarapatach. Powieść jest też historią pokomplikowanych losów polskich emigrantów, którzy w Anglii, Hiszpanii czy Niemczech szukali lepszego życia i swego miejsca w świecie.

Nie brak w utworze też wątków miłosnych. Jest to więc powieść o miłości, ale i przyjaźni. „Tylko kochanka” to powieść tajemnicza, pełna sekretów i zagadek, historia kobiety, która mimo wielu trudności, kłopotów i zdrad nie zwątpiła w ludzi i dobro. Książka lekka, Przyjemna ciekawie napisana.

Podkategorie

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.